پنج ميليارد ريال به بازسازي ساختمان چوبي گمرك آستارا مصوب شد

آستارا - ايرنا - مدير كل گمرك شهرستان مرزي آستارا گفت: پنج ميليارد ريال اعتبار براي تكميل طرح بازسازي ساختمان چوبي گمرك اين شهرستان از سوي سازمان متبوع تصويب شده و اين طرح در سال آينده پايان خواهد يافت.

به گزارش خبرنگار ايرنا رسول اميدي روز دوشنبه در بازديد از ساختمان چوبي گمرك آستارا گفت: مرمت اين بنا از سال 95 آغاز و تاكنون چهار ميليارد ريال از محل اعتبارات سازمان گمرك براي آن هزينه شده است.
وي اضافه كرد: پيمانكاران اين طرح توسط سازمان گمرك تعيين شده اند و به خاطر ظرافت مرمت آن، پيش بيني مي شود در صورت تامين اعتبار در سال آينده به بهره برداري برسد.
اميدي ادامه داد: در مرمت و بازسازي اين بنا حفظ بافت سنتي آن مد نظر است و ثبت اين اثر تاريخي و تبديل به موزه تخصصي گمرك در دستور كار ادارات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و گمرك آستارا قرار دارد.
ساختمان چوبي گمرك آستارا به مساحت 400 متر مربع در 2 طبقه دوبلكس به ارتفاع هفت متر و با سقف سفالي شيبدار احداث شده و طبقه اول آن داراي پنج اتاق اداري، 2 سالن بزرگ، بالكن دور ساختمان، سرويس بهداشتي و آشپزخانه است و در طبقه دوم نيز پنج اتاق اداري ديگر به همراه سرويس بهداشتي و انبار زير شيرواني ساخته شده است.
گمرك آستارا در حدود سال هاي 1205 هجري شمسي در دوره عباس ميرزا توسط كارشناسان بلژيكي داير و با احداث ساختمان چوبي، فعاليت گمركي در اين نقطه از كشور آغاز شد.
مديركل گمرك آستارا همچنين از پيشرفت فيزيكي حدود هفت درصدي محوطه سازي گمرك خبر داد و بيان كرد: محوطه گمرك 27 هكتار است و براي مرحله نخست تسطيح و ساماندهي آن اعتباري بالغ بر 235 ميليارد ريال از سازمان گمرك اختصاص يافته است.
اميدي افزود: مرحله نخست محوطه سازي گمرك شامل محل تردد و حمل و نقل كاميون هاست و با تكميل آن، بسياري از مشكلات محوطه برطرف خواهد شد.
وي اظهار كرد: گمرك آستارا با سه بخش آبي، خاكي و ريلي سومين مرز پرتردد كشور است و در واردات و صادرات قطعي، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، حمل و نقل داخلي و خارجي، صدور موافقت نامه تجارت بين المللي و برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105 / 7124/2007