آموزش و پرورش در حمايت از كالاي ايراني جشنواره برگزار مي كند

تهران- ايرنا- مديركل فرهنگي هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي وزارت آموزش‌ و پرورش از برگزاري جشنواره فرهنگي هنري حمايت از كالاي ايراني خبر داد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از مركز امور هماهنگي، ارتباطات و حوزه وزارتي وزارت آموزش‌ و پرورش، علي رمضاني اظهار داشت: در راستاي تحقق شعار سال حمايت از كالاي ايراني كه از سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و از مطالبات رهبر معظم انقلاب است، جشنواره فرهنگي هنري حمايت از كالاي ايراني به ميزباني استان يزد و مشاركت دانش آموزان و فرهنگيان سراسر كشور در قالب رشته‌هاي فرهنگي و هنري برگزار مي‌شود.
وي افزود: سرود همگاني، فيلم، نمايش خياباني، توليد پادكست، خوشنويسي نستعليق، عكاسي، نقاشي، شعر و داستان كودك و نوجوان ويژه دانش آموزان و فيلم، نمايشنامه‌نويسي، توليد پادكست، خوشنويسي نستعليق، عكاسي، نقاشي خط، نقاشي، پوستر، شعر و داستان كودك و نوجوان ويژه فرهنگيان از موضوعات اين جشنواره است.
رمضاني تصريح كرد: اين جشنواره به منظور تحقق شعار سال و با هدف فرهنگ‌سازي در خصوص مصرف و حمايت از كالاي ايراني و با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود برگزار خواهد شد.
وي يادآور شد: با ارسال شيوه‌نامه اين جشنواره از استان‌ها خواسته شده تا شرايط حضور حداكثري دانش آموزان و فرهنگيان را فراهم كنند.

* حيوانات دانشمند رديابي شدند
كودكان علاقه‌مند به حيات‌وحش با مطالعه «حيوانات ردياب در حيات‌وحش» نوشته ليون گري و ترجمه مجيد عميق با حواس ويژه اين موجودات آشنا مي‌شوند.
به گزارش ايرنا از كانون پرورش فكري، «حيوانات دانشمند» نام مجموعه‌اي است كه در پنج عنوان كتاب مجزا با نام‌هاي حيوانات مهندس در حيات‌وحش، حيوانات تغيير شكل دهنده در حيات‌وحش، حيوانات پيغام‌رسان در حيات‌وحش، حيوانات ابزارساز در حيات‌وحش و حيوانات ردياب در حيات‌وحش به قابليت‌هاي حيوانات اشاره دارد.
در معرفي كتاب «حيوانات ردياب در حيات‌وحش» عنوان شده است: حيوانات براي ادامه حيات و بقايشان به حواس‌شان متكي هستند. آنها براي در امان ماندن از خطر، شكار و براي جفت‌يابي از حواس‌شان كمك مي‌گيرند. برخي از حيوانات حواس ويژه‌اي دارند كه ما انسان‌ها از آنها بي‌بهره‌ايم. در اين كتاب با دنياي شگفت‌آور حيواناتي آشنا مي‌شويد كه به كمك حواس خود مي‌توانند از آنچه در پيرامونشان مي‌گذرد با خبر شوند.
همچنين در يكي از بخش‌هاي اين كتاب مي‌خوانيم: كوسه ماهي حساس‌ترين بيني را در جهان حيوانات دارد. دو منفذ واقع در دو طرف پوزه‌ كوسه ماهي، سوراخ‌هاي بيني ناميده مي‌شود. هر يك از اين سوراخ‌هاي بيني از دو لوله تشكيل شده است. كوسه ماهي آب دريا را از يكي از آن‌ها تو مي‌كشد و سپس آب را در لوله ديگر خارج مي‌كند. وقتي آب دريا در بيني كوسه ماهي جريان پيدا مي‌كند از سطح غشاي نازك بيني‌اش عبور مي‌كند. اين غشا انباشته از گيرنده‌هاي بويايي فراوان است. گيرنده‌هاي بويايي، پيغام‌هاي بويايي را به مغز مي‌فرستند و كوسه ماهي خيلي سريع مي‌تواند انواع مختلف بوها را تشخيص دهد.
اين كتاب كه با انتشار عكس‌هاي مستند به بررسي عنكبوت‌ها، ماهي‌ها، جغدها، پستانداران و پرندگان پرداخته است از سوي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان از ناشر اصليBrown Bear در انگلستان خريداري شده و با شمارگان 7 هزار نسخه و قيمت 65 هزار ريال روانه بازار نشر شده است.

* داستان عيار جوان در پسر نان و نمك روايت شد
داستان زندگي «يعقوب ليث» در كتابي با نام «پسر نان و نمك» ديدگاه جديدي از تاريخ را پيش روي نوجوانان مي‌گذارد.
اين كتاب به قلم عباس جهانگيريان براي چهارمين ‌بار از سوي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان باز نشر شده است.
شرح تولد، وضعيت خانوادگي، دوران كودكي و نوجواني، سال‌هاي عياري يعقوب ليث و شرح مبارزه‌هاي او در قالب داستاني جذاب نقل شده است.
عباس جهانگيريان در كتاب خود نگاهي منصفانه به روال تاريخي آن دوران داشته است و گام به گام مخاطبان را با ابعاد فرهنگي، سياسي و تاريخي ايران آشنا كرده است.
مستندات، يكي از نقاط قوت اين اثر داستاني است. تا آنجا كه تصويرگر كتاب، مهسا منصوري به تصوير پوشش و لباس‌هاي آن دوره پرداخته است. همچنين كتاب با فهرست منابع، نقشه و نام‌نامه همراه است.
در بخشي از اين كتاب كه ۱۹ فصل دارد مي‌خوانيم: هيچ رازي از يعقوب براي پدرش ليث‌، پوشيده نبود. همه‌ خانواده‌ ليث با حكومت‌هاي دست نشانده‌ خليفه مخالف بودند و هميشه در خانواده‌ معدل، زمزمه تشكيل حكومت‌هاي مستقل ايراني شنيده مي‌شد. يعقوب، خبر تشكيل گروه عياران زرنج را به ليث داده بود و حال از او مي‌خواست در ساخت نيزه، نيزك، دشنه و شمشير كمك‌شان كند.‌
اين اثر در قالب مجموعه‌ «حماسه‌هاي ايراني» منتشر شده و در شرح اين مجموعه آمده است: حماسه‌هاي ايراني داستان نيستند و ماجراهاي واقعي را از تاريخ روايت مي‌كنند، ماجراهايي كه هيچگاه نبايد از ياد بروند. نويسندگان اين مجموعه گوشه‌هايي از حوادث تاريخي را با پرداخت داستاني بازگو مي‌كنند. اما قصد داستان ‌نويسي ندارند. حماسه‌هايي كه در تاريخ ايران رخ داده‌، گاهي بيش‌تر از هر داستاني شگفت‌انگيز و تكان‌دهنده است.
«پسر نان و نمك» مناسب مخاطبان بالاي ۱۴ سال است كه با شمارگان 5 هزار نسخه و قيمت 90 هزار ريال منتشر شده است و پيش‌تر نيز ۱۵ هزار نسخه از آن به چاپ رسيده است.
علمي**1883**1440