۱۷ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 83161862
۰ نفر
دولت گابن از دستگيري كودتاچيان خبر داد

الجزيره-ايرنا- دولت گابن صبح روز دوشنبه و در پي انتشار اخباري مبني بر كودتاي شماري از نظاميان اين كشور اعلام كرد، اوضاع در كشور تحت كنترل است و كودتاچيان بازداشت شده اند.

به گزارش ايرنا، تارنماي «تي اس اي » نوشت، اكنون آرامش در بيشتر مناطق پايتخت حكمفرما است، نيروهاي ارتش و پليس حضور گسترده اي در خيابان ها دارند و بالگردها نيز به پرواز در آسمان پايتخت مي پردازند.
تارنماي «صحراء ميديا » موريتاني نيز به نقل از يك منبع ديپلماتيك نوشت،ارتش گابن توطئه كودتا را خنثي وهمه عاملان آن را بازداشت كرده و كنترل همه مناطق حياتي را در پايتخت به دست گرفته است.
در ساعات نخست روز دوشنبه شماري از افسران ارتش گابن با حمله به ساختمان راديو ملي اين كشور، كنترل آن را به دست گرفته و از تشكيل شوراي ملي اصلاحات خبر دادند.
«اكيلي اوندو اوبيانگ» رهبر جنبش ملي نيروهاي امنيتي گابن و يكي از افسران كودتاچي گفت، سخنان اخير رئيس جمهوري باعث ايجاد ترديد زيادي در خصوص توانايي او براي انجام وظايفش شده است و به همين دليل بخش اعظم ارتش از غياب طولاني مدت رئيس جمهوري در كشور ناراضي هستند.
«علي بونگو» رئيس جمهوري گابن كه از سال 2009 قدرت را در اين كشور در دست دارد، دوم آبان براي شركت در يك كنفرانس اقتصادي به عربستان رفت و آنجا اعلام شد وي دچار سكته مغزي شده است و تا مدت ها خبري از او منتشر نشد.
رسانه هاي مغربي چندي پيش اعلام كردند بونگو براي درمان به اين كشور رفته است.
رئيس جمهوري گابن پس از آن خطاب به مردم خود گفت، دوره دشواري را پشت سر گذاشته است و بزودي به كشورش باز مي گردد.
گابن در غرب آفريقاي مركزي، در كنار خليج گينه و در سواحل شرقي اقيانوس اطلس قرار گرفته‌است و با كشورهاي جمهوري كنگو، كامرون و گينه استوايي همسايه است.
شهر «ليبرويل» پايتخت اين كشور و زبان رسمي مردم آن فرانسوي است اما زبان‌هاي بومي و قبيله‌اي نيز در اين كشور رايج است.
نوع حكومت گابن جمهوري چند حزبي با دو مجلس قانون‌گذاري است.
اين كشور بر اساس آخرين سرشماري ها دو ميليون و 25هزار نفر جمعيت دارد و حدود 90 درصد مردم اين كشور مسيحي هستند .
«آلبرت برنارد بونگو» دومين رئيس‌جمهوري گابن سال ۱۹۶۷ دين خود را از مسيحيت به اسلام تغيير داد و پس از آن شمار زيادي ازمردم اين كشور مسلمان شدند.
خاورم **2041**