۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
کد خبر 83161844
۰ نفر
كشف قلعه 2300 ساله در ساحل دریای سرخ

تهران- ایرنا- باستان شناسان از كشف قلعه ای با قدمت 2300 سال كه برای حفاظت از بندر قدیمی مصر به نام «برنس» در ساحل دریای سرخ استفاده می شد، خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه شبكه خبری الجزیره، حفاری ها كه بر اساس اسكن مغناطیسی صورت و تایید شده است نشان می دهد این قلعه شامل، ساختمان بزرگ، میدان های وسیع، مجتمع كارگاهی، انبار، فروشگاه به علاوه خطوط دفاعی استحكامات است.
این قلعه در دوران حكومت بطلیموسی در مصر ساخته شد، بطلمیوس خانواده ای از مقدونیه است كه پس از مرگ اسكندر بزرگ درسال 323قبل از میلاد به مصر آمد و یكی از فرماندهان ارتش آن به نام بطلیموس حكومت مصر را به دست گرفت.
برنس شهر بندری باستانی است كه بر روی صخره های مرجانی توسط بطلمیوس دوم در سالهای 246-285 قبل از میلاد ساخته و به نام مادرش نامگذاری شده است، این شهر در سال 275 قبل از میلاد به یك بندر بازرگانی تبدیل شد كه در نزدیكی معبد ویران شده «سمیرامیس» قرار دارد.
این منطقه به دلیل وجود تپه باستانی، جزیره ای در نزدیكی آن و ثروت غنی دریایی به یك مركز گردشگری تبدیل شده است.
حفاری های باستانی گذشته كه توسط دو پژوهشگر باستان شناسی هلندی وآمریكایی در سالهای 1994 تا 2001 و سومین بار توسط باستان شناس مجارستانی آمریكایی در سالهای 2008 و 2015 انجام گرفته، وجود بندر اصلی در این منطقه از قرن اول تا قرن دوم میلادی را تایید می كند.

**چه چیزهایی در منطقه كشف شده پیدا شد؟
«ماریك وزنیاك» و«جوانا رادوكوسكا» دو محقق باستان شناسی هلندی وآمریكایی با كشف بقایای دیوارهای دوگانه كه در قسمت غربی قلعه كشیده شده بود در حالی كه یك خط به سمت شرق وشمال امتداد یافته بود از وجود برج های مربعی شكل كه در نقاط استراتژیك قلعه ساخته شده بود، خبر دادند.
وزنیاك گفت: ساختمان قلعه بسیار بزرگ و محكم احداث و به روش شگرفی با شن مستحكم و بخش غربی قلعه نیز با دیوارهای دوگانه برای حفاظت از جبهه داخلی و بخش بزرگتر قلعه، دارای استحكامات بیشتری به ابعاد 160 مترطول و80 متر عرض ساخته شده است.
براساس مقاله منتشره شده محققان در دانشگاه كمبریج، قلعه مذكور متشكل از سه میدان بزرگ و ساختمان های مرتبط با یكدیگر است كه باهمدیگر یك مجتمع بسته مستحكم را تشكیل می دهد و این مجتمع شامل كارگاه و انبار می باشد.
دانشمندان باستان شناس در داخل دروازه ورودی به قلعه، یك چاه صخره ای و چند حوض و مكان هایی برای جمع آوری آب باران كه اختصاص به جمع آوری، انبار كردن و توزیع آب های زیرزمینی و آب باران دارد، یافتند.
به گفته محققان، گنجایش حوض بزرگتر بیش از 17هزار لیتر آب است، آب وهوای شهر بندری برنس به مراتب مرطوب تر از اكنون می باشد.
دانشمندان باستان شناسی در بخش جنوبی دیوار دفاعی شمال مجسمه های گلی كوچك و پول نقد و بخشی از جمجمه یك فیل كوچك را كشف كردند.
وزنیاك افزود: جالب توجه است كه ناظران بر بندر، استحكامات غیر ضروری را یافتند كه برخی از آنها پس از گذشت مدت كمی از ساخت، ویران شده بود و هیچ مدركی دال بر اینكه بندر مورد حمله قرار گرفته باشد، وجود ندارد.

**تجارت فیل در قدیم از طریق بندر برنس
وزنیاك گفت: شواهد تاریخی نشان می دهد برنس بخشی از سلسله بنادری بوده كه در ساحل دریای سرخ برای كمك به تجهیز ارتش به فیل های جنگی ساخته شده است.
تحقیقات ژنتیك در سال 2014 فاش ساخت، بطلمی ها فیل ها را از اریتره به مصر می آوردند.
دو محقق در گزارش مشترك خود آورده اند پس از تسلط رومی ها بر مصر در سال 30 ق .م بازرگانی از بندر برنس توسعه یافت واین بندر به مركز بازرگانی بزرگی تبدیل شد.
شواهد تاریخی نشان می دهد از قرن یكم تا قرن ششم پس از میلاد، روابط بازرگانی مصر توسعه یافته به یونان، ایتالیا، جنوب شبه جزیره عربی، هند، شبه جزیره مالای، اتیوپی و آفریقای شرقی كشیده شد.
دودمان بطلمیوسی یا بطالسه نام دودمانی یونانی بود كه از ۳۰۵ تا ۳۰0 پیش از میلاد نزدیك به 300 سال بر مصر باستان فرمان راندند.
این دودمان به دست بطلمیوس یكم یكی از سرداران اسكندر مقدونی و پس از مرگ وی پایه‌گذاری شد.مصریان اینان را به زودی به عنوان فرعون پذیرفتند.
شناخته‌شده‌ترین فرد این خاندان كلئوپاترای هفتم بود كه نقش عمده‌ای در جنگ‌های رومیان میان ژولیوس سزار و پمپئوس و سپس میان اكتاویان و ماركوس آنتونیوس داشت. با چیرگی روم بر مصر و خودكشی كلئوپاترا به زندگی این دودمان نیز پایان داده شد.
فراهنگ**1453**3009