علمای البرزی پیشگامان مبارزه با سیاست كشف حجاب رضاخان بودند

كرج - ایرنا - نویسنده و پژوهشگر البرز گفت كه علمای این استان از پیشگامان مبارزه با سیاست مذهب زدایانه كشف حجاب رضاخانی بودند.

حسین عسكری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از زمینه چینی های پیچیده سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی، سرانجام حكومت پهلوی در 17 دی ماه سال 1314، برنامه ای استعماری كه از مدت ها پیش در دستور كار رضا شاه قرار گرفته بود به طور رسمی به اجرا درآمد.
وی اظهار داشت: حكومت پهلوی این روز را به نام «آزادی زن و كشف حجاب» نامگذاری كرد.
عسكری گفت: گروهی از علمای البرزی از جمله نخستین معترضان به این اقدام ضد مذهبی و فرهنگی رضا شاه و اقدام پیش از آن یعنی هم شكل كردن لباس ایرانیان بودند.
وی ادامه داد: از جمله این علمای فقید آیت الله سید ابوالحسن گِلیَردی طالقانی، آیت الله سیّد موسی حسینی نجم آبادی معروف به آقانجفی ، آیت الله میرزا ابوتراب شهیدی ، آیت الله حاج میرزا نصرالله شهیدی مشهور به حاج مجتهد، آیت الله سید محمود علایی طالقانی و آیت الله حاج سیّد احمد میرخانی می باشند.
وی افزود: بحث كشف حجاب در ایران، همزمان با گسترش دامنه تجدد و نوگرایی و بیشتر در ایام پس از جنبش مشروطیت مطرح شد.
این پژوهشگر اضافه كرد: با استقرار و تثبیت سلطنت پهلوی در سال 1304 پروژه كشف حجاب به طور جدّی در دستور كامل هیأت حاكمه قرار گرفت.
وی گفت: نخستین اقدام عملی رضا شاه پهلوی در كشف حجاب، حضور بدون حجاب خانواده اش در نوروز 1306 در حرم حضرت فاطمه معصومه (قم) بود كه به شدت مورد مخالفت آیت الله شیخ محمدتقی بافقی قرار گرفت.
وی افزود: رضا شاه كه از دانش و بینش لازم بهره ای نداشت، مدعی بود وقتی كه مردم لباس هم شكل بپوشند، كلاه پهلوی بر سر گذارند و نسبت به رعایت حجاب سست و بی اعتنا شوند، متمدن خواهند شد!
عسكری اضافه كرد: درك رضاشاه از تمدن، سلوك و رفتار متجدد مآبانه بود نه جنبه های معرفتی و فكری عمیق آن.
وی اظهار داشت: در 6 دی ماه سال 1307 «قانون متّحد الشكل نمودن البسه اتباع ایران در داخله مملكت» در چهار ماده به تصویب مجلس شورای ملّی رسید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سال 1358 لغو شد.
وی گفت: تصویب این قانون را می توان مقدمه ای بر كشف حجاب اجباری زنان و برچیدن لباس روحانیت در دوره حكومت رضاشاه پهلوی دانست.
این نویسنده افزود: رضا شاه در سال 1313 به تركیه رفت و در آنجا مجذوب سیاست های مذهب زدایانه رهبر وقت تركیه یعنی مصطفی كمال پاشا معروف به آتاتورك شد.
عسكری تصریح كرد: سرانجام در 17 دی 1314 برنامه ای كه از مدت ها پیش در دستور كار رضا شاه قرار گرفته بود به طور رسمی به اجرا درآمد.
وی گفت: حكومت پهلوی این روز را به نام «آزادی زن و كشف حجاب» نامگذاری كرد.
این نویسنده ادامه داد: در این زمان مرجع تقلید وقت آیت الله حاج شیخ عبدالكریم حایری یزدی تلگرافی به رضا شاه مخابره كرد و این واقعه را خلاف شرع اعلام كرد.
وی با بیان اینكه برخورد رضا شاه با او بسیار تند و زننده بود، اظهار داشت: تلاش های آیت الله حاج آقا سید حسین طباطبایی قمی كه در مشهد ساكن بود نیز به جایی نرسید و به این دلیل او به عراق مهاجرت كرد.
این پژوهشگر افزود: میرزا محمد آقازاده خراسانی فرزند آخوند خراسانی كه خواست دنباله تلاش مرحوم طباطبایی قمی را بگیرد به تهران تبعید و در سال 1316 همانجا درگذشت.
عسكری گفت: سرانجام پس از فروپاشی حكومت رضا شاه، با تلاش و پیگیری های علمای وقت، قانون كشف حجاب در شهریور 1322 از حالت اجباری خارج شد.
7410/ 6155

سرخط اخبار استان‌ها