مطالعات ساخت انبارهاي بارانداز راه آهن آستارا پايان يافت

آستارا - ايرنا - معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار آستارا از پايان مطالعات فني و تهيه نقشه ساخت انبارهاي غله، نفت، گاز و ماشين آلات بارانداز راه آهن بين المللي اين شهرستان خبر داد و بخش خصوصي را براي سرمايه گذاري جهت اجرا فرا خواند.

كامبيز لقماني مقدم روز دوشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: بارانداز راه آهن آستارا با حدود 60 هكتار مساحت در چند مرحله در حال ساخت است و مرحله نخست آن شامل تملك اراضي، احداث ساختمان هاي اداري، زيرسازي و ريل گذاري و ارتباطات و فيبرنوري 60 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
وي ادامه داد: مرحله دوم بارانداز نيز ساخت پايانه مسافري، توسعه ساختمان هاي مورد نياز و ادامه خط ريلي براي خروج از بارانداز با پيشرفت قابل توجهي ادامه دارد و مرحله سوم آن يعني احداث انبارها و سيلوها براي سرمايه گذاري بخش خصوصي و شروع عمليات اجرايي آماده است.
وي اظهار كرد: طرح بارانداز آستارا از شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل به شركت راه آهن ايران واگذار شده و با وجود سرمايه گذاري جمهوري آذربايجان در اين طرح، نظارت بر اجراي آن بر عهده ايران است و مهندسان و كارشناسان فني و صاحب نظر بر روند عمليات اجرايي آن نظارت مي كنند.
لقماني مقدم گفت: از اوايل سال جاري با افتتاح رسمي راه آهن بين المللي آستارا - آستارا بين ايران و جمهوري آذربايجان، قطارهاي باري متعددي از روسيه و جمهوري آذربايجان به بارانداز آستارا در گيلان وارد مي شوند و بار آنها با كاميون ها به صورت حمل و نقل تركيبي به نقاط مختلف كشور منتقل مي شود.
معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار آستارا افزود: خط ريلي آستارا در تكميل كريدور ريلي شمال جنوب ايران ساخته شده و دروازه تجاري ايران با اوراسياست و بارانداز آستارا نيز در اين راستا نقش مهمي ايفا مي كند.
وي بيان كرد: شهرستان مرزي بندر آستارا به واسطه راه آهن و بارانداز آن، در آستانه تحول اقتصادي بزرگي قرار دارد و تاثيرات مثبت اين طرح ملي، براي كل استان گيلان و ايران عايد خواهد شد.
ولي داداشي نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي نيز پيشتر از مناسب بودن بارانداز راه آهن اين شهرستان براي ورود و سرمايه گذاري بخش خصوصي خبر داده بود.
به گفته وي سالانه دو ميليون تن بار در بارانداز جابجا خواهد شد و ايجاد مشاغل مستقيم و غيرمستقيم، در كاهش بيكاري جوانان نقش موثري خواهد داشت.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7124 /6030