۱۶ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۳۲
کد خبر: 83161138
۰ نفر
آثار 8 هزار ساله در «كاني سيو» پيرانشهر كشف شد

اروميه - ايرنا - رييس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي پيرانشهر گفت: فصل اول يكي از بزرگترين مطالعات باستان شناسي كشور توسط 9 هيات باستان شناسي به صورت همزمان در محوطه باستاني سد «كاني سيو» اين شهرستان پايان يافت و آثار هشت هزار ساله در اين حفاري ها كشف شد.

سليمان بشيري شامگاه يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در اين كاوش ها آثاري از دوران كالكولتيك (فرهنگ دالما)، آثار متنوع عصر مفرغ، سازه هاي عظيم دوران عصر آهن، محوطه هاي متعدد با تاريخ گذاري اشكاني و ساساني و اسلامي كشف شد كه همگي مويد وجود شرايط اقليمي مناسب براي حيات بشر در طول هشت هزار سال گذشته بوده است.
وي اضافه كرد: اين مطالعات از 25 آبان تا 11 دي سال جاري انجام شد و هيات هاي باستان شناسي فصل اول عمليات كاوش هاي مطالعاتي و پژوهشي در 9 محوطه و تپه باستاني در محوطه هاي اين سد را به پايان رساندند.
وي با تاكيد بر اينكه در صورت مساعد شدن شرايط جوي منطقه، فصل دوم اين كاوش ها در مقياسي وسيع تر و با حضور تعداد بيشتري از كارشناسان انجام مي شود، بيان كرد: 32 كارشناس بومي، استاني و كشوري در اين مطالعات حضور داشتند.
بشيري اظهار داشت: اشياي قابل نمايش در موزه ها، جهت نگهداري به موزه اروميه انتقال داده شد اما در صورت تاسيس موزه در پيرانشهر، اين اشيا و ساير اشيا مربوط به شهرستان به اين موزه عودت داده مي شود.
به گزارش ايرنا پيرانشهر در جنوب آذربايجان غربي قرار دارد و زمين هاي حاصلخيز و آب فراوان آن موجب شده است تا از گذشته هاي دور تاكنون سكونتگاه انسان ها باشد؛ تا زمان حاضر آثار متعددي از تپه ها و محوطه هاي باستاني اين شهرستان كشف شده است.
9915/3072