ميزگرد 'بررسي جرايم زيست محيطي' در ايرنا كاشان برگزار شد

كاشان - ايرنا - ميزگرد بررسي راهكارهاي پيشگيري و مقابله با جرايم زيست محيطي روز يكشنبه با حضور مسوولان و كارشناسان ذي ربط در خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) شهرستان كاشان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، حسين خادمي رييس اداره حفاظت محيط زيست و محمدمهدي شريفي رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان كاشان، خسرو اعتماد مديرعامل سازمان مردم نهاد (سمن) جمعيت كوير سبز كاشان و ابراهيم رحماني منش كارشناس مسائل محيط زيست در اين ميزگرد حضور داشتند.
استادان دانشگاهي نيز براي شركت در اين ميزگرد دعوت شده بودند، كه حضور نيافتند.
آلايندگي صنايع، تخريب جنگل ها و منابع طبيعي، ساخت و سازهاي بي رويه، قاچاق، چراي دام و شكار غيرمجاز، بهره برداري نادرست از معدن ها و منابع آبي در كنار توسعه نامتوازن، فقدان استفاده از فناوري هاي نوين، تغيير اقليم، تعداد و قوت ناچيز سمن ها، كمبود نيروي دستگاه هاي ذيربط و فقدان قوانين حمايتي از جمله جرايم و كاستي هاي حوزه محيط زيست عنوان شد.
همچنين مسوولان و كارشناسان حاضر در اين ميزگرد بر لزوم بازنگري، اصلاح و وضع قوانين سختگيرانه و بازدارنده، تلاش براي حركت در مسير توسعه پايدار، توجه جدي به پيوست زيست محيطي طرح ها، ايجاد زمينه هاي تقويت فعاليت كمي و كيفي سازمان هاي مردم نهاد و دستگاه هاي مسوول، اصلاح استانداردها و سيستم حمل و نقل، تشويق حاميان محيط زيست و منابع طبيعي، تقويت مطالبه گري مردم، آموزش جدي با استفاده از ظرفيت و مسووليت اجتماعي رسانه ها، تريبون هاي مسجدها و نمازهاي جمعه و گنجاندن آموزش هاي محيط زيست در كتاب هاي آموزشي دانش آموزان، دانشجويان و حوزه هاي علميه تاكيد كردند.
بروز جرايم گوناگون زيست محيطي اين روزها شمال تا جنوب كشور در لا به لاي ستون خبري رسانه ها، پايگاه هاي خبري روابط عمومي هاي دستگاه هاي ذي ربط و صفحه هاي مجازي دوستداران محيط زيست و منابع طبيعي بيش از هر زمان ديگري خودنمايي مي كند كه البته بخشي از اين فضا را مي توان ناشي از نقش ارتباطات و فناوري اطلاعات در جهان امروز دانست اما آن روي سكه زنگ خطرهايي است كه در نقاط مختلف از جمله شهرستان كاشان به صدا درآمده و نيازمند تمهيد راهكارهاي عملي مي باشد.
كاشان با گستره چهار هزار و 392 كيلومترمربع، از اقليم هاي به طور كامل متضاد كويري و كوهستاني با پوشش گوناگون گياهي و جانوري بهره مي برد كه همين امر اين خطه را برخوردار از ظرفيت هاي گوناگون داشته و از چند هزار سال پيش تا كنون نيز به عنوان يكي از نخستين سكونتگاه ها و تمدن بشري مورد توجه قرار داده است.
اين شهرستان كه در بين تهران و اصفهان واقع شده اما با برخي مسائل و چالش هاي زيست محيطي جدي رو به رو مي باشد كه به گفته كارشناسان، تداوم بي توجهي ها و استمرار اولويت نيافتن رسيدگي به مسائلي از اين دست در كاشان و ساير نقاط كشور مي تواند اثرهاي فرامنطقه اي جبران ناپذيري را برجا بگذارد.
گزارش تكميلي اين ميزگرد در روزهاي آتي انتشار مي يابد.
8123

سرخط اخبار استان‌ها