موج بازگشت آوارگان سوری به خانه سرعت گرفته است

تهران - ایرنا - موج بازگشت آوارگان سوری در چند وقت اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است به نحوی كه فقط روز گذشته (شنبه) یكهزار و 40 سوری با عبور از گذرگاه های مرزی لبنان و اردن با سوریه، وارد كشور خود شدند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیك، مركز موسوم به استقبال و اسكان آوارگان در روسیه با انتشار گزارشی اعلام كرد كه یكهزار و 40 آواره سوری در 24 ساعت گذشته با عبور از گذرگاه های مرزی، خود را به كشورشان رساندند.
669 نفر از آوارگان با عبور از گذرگاه مرزی «جابر-نصیب» در مرز اردن و سوریه وارد كشورشان شدند.
371 نفر دیگر نیز با عبور از دو گذرگاه تازه تاسیس «یابوس» و «تلكلخ» در مرز لبنان توانستند خود را به سوریه برسانند.
بر اساس این گزارش، 842 نفر از این آوارگان را زنان و كودكان تشكیل می دهند.
از ماه ژوئیه 2018 (تیر 1397) حدود 70 هزار آواره سوری، به كشور خود بازگشتند كه 24 هزار نفر از آنان فقط در ماه گذشته از لبنان و اردن وارد سوریه شده اند.
پس از تحولات اخیر منطقه «منبج» در شمال شرق حلب و باز پس گیری مناطق تحت كنترل تروریست ها از سوی ارتش سوریه، موج تازه ای از آوارگان سوری از پنج شنبه گذشته با عبور از گذرگاه «تایهه» واقع در منطقه منبج وارد كشور خود شدند.
با آغاز بحران سوریه در 24 اسفند ماه 1389مشكلات مردم این كشور نیز آغاز شد، جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود كه با یورش گروه های تروریستی به این كشور و طی این سال ها نزدیك به 12 میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این كشور و كشورهای تركیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال نیز پیشتر اعلام كرد كه از آغاز بحران سوریه تاكنون تعداد آوارگان سوری كه به كشورهای تركیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
بر این اساس،اكنون شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به كشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و كار قانونی این امر هستند.
تاكنون نزدیك به 4 و نیم میلیون آواره سوریه به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاك این كشور به خانه و كاشانه خود بازگشته اند.
اكنون برخی در كشورهای آواره پذیر برای نشان دادن ناامنی در سوریه در روند بازگشت آنان اخلال می كنند كه در این ارتباط می توان به برخی مقام های لبنانی از جمله نخست وزیر این كشور اشاره كرد كه در طول هشت سال گذشته همواره از تروریست ها و اقدامات تروریستی در سوریه حمایت می كند.
خاورم*9469*1436*

سرخط اخبار جهان