حوزه های علمیه مبانی فكری مسائل جدید وقف را تبیین كنند

قم - ایرنا - رئیس هیات فقهی حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با توجه به گسترش فن آوری های نوین و موضوع های مستحدثه و جدید ایجاد شده پیرامون مساله وقف، حوزه های علمیه باید اوقاف را در تبیین مبانی فكری و نظری این مسائل مساعدت كنند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسین روحانی نژاد روز یكشنبه در آیین تكریم و معارفه مدیران سابق و جدید اوقاف و امور خیریه قم اظهار داشت: اوقاف در چهار دهه گذشته به بركت انقلاب اسلامی در حوزه های گوناگون بویژه فرهنگی و اجتماعی ماموریت های مهمی را برعهده داشته و نقش بی بدیلی را نیز در استحكام بخشی به نظام اسلامی ایفا نموده است.
وی گفت: در دوره جدید مدیریت این سازمان با عنایت رهبر معظم انقلاب فصل نویتی در فعالیت ها گشوده شده است، از این رو از مراجع تقلید و حوزه های علمیه انتظار می رود، در ارائه مبانی فكری و نظری مربوط به مسائل مستحدثه وقف به اوقاف كمك نموده و راهكارهای لازم را مشخص كنند.
وی با تاكید بر اینكه این نهاد مصمم به استفاده از ظرفیت های بوجود آمده توسط فن آوری مدرن است، اذعان كرد: در حال حاضر شرایط جامعه بشری در مسائلی مانند پول و ارز، شركت های دانش بنیان و شبكه های اجتماعی دستخوش تحول شده و این تغییرات بر موضوع وقف و مسائل فقهی مترتب بر آن نیز تاثیر بسزایی داشته است.
حجت الاسلام روحانی نژاد با بیان اینكه بنیه اقتصادی جامعه نیز بر این موضوع ها استوار است، گفت: ورود مسائل جدید به حوزه وقف می تواند آن را به كلی متحول كند، ولی این امر بیش از هر چیز نیازمند تعیین ضوابط و مقررات شرعی آن است.
وی اضافه كرد: حوزه همان گونه كه در رابطه با تطبیق احكام شرعی با فن آوری های جدید در عرصه های گوناگون اجتماعی و فرهنگی پیشتاز بوده باید در مورد وقف نیز پیشگامی خود را حفظ و حدود شرعی مسائل جدید در ارتباط با وقف را به صورت روشن و دقیق مشخص نماید.
وی همچنین با اشاره به توجه ویژه مدیریت جدید اوقاف به جنبه اجتماعی مساله وقف گفت: اگر در تحقق نیات واقفان به خوبی عمل كنیم، دغدغه های موجود در زندگی شهرنشینی نیز بر طرف خواهد شد.
رئیس هیات فقهی اوقاف كشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه برغم سامان یافتن وقف، ولی امور خیریه وضعیت مطلوبی ندارد و به آن به طور چشمگیر و جدی توجه نشده است، افزود: اوقاف برای ورود به این گونه مسائل تصمیم مجدانه ای را گرفته اما به طور حتم همان طور كه نگاه ژرف مراجع تقلید به موضوع وقف موجب ترویج این فرهنگ در جامعه بویژه در میان افراد متمول و توانمند شد، در امور خیریه نیز همین رویكرد در گسترش آن تاثیرگذار خواهد بود.
روحانی نژاد همچنین با قدردانی از تلاش های مدیركل سابق اوقاف و امور خیریه قم، عملكرد وی را رضایت بخش دانست و با اشاره به انتصاب مدیركل جدید اوقاف قم افزود: حجت الاسلام اسكندری در سازمان تبلیغات اسلامی خدمات ارزنده ای انجام داده است و اطمینان داریم، این انتصاب تحول عظیمی را در اوقاف ایجاد خواهد نمود، و از همه مسئولان و شخصیت های تراز اول و ارشد استانی نیز توقع داریم، اداره كل اوقاف را در دوره جدید مدیریتی آن حمایت و پشتیبانی كنند تا به اهداف و راهبردهای تعریف شده دست پیدا كند.
در این آیین، از چهار سال خدمات حجت الاسلام سید اسماعیل حسینی مقدم مدیركل سابق اوقاف و امور خیریه قم تقدیر و حجت الاسلام عباس اسكندری به عنوان مدیركل جدید اوقاف استان معارفه شد.
7403 / 1175