انباشت حدود سه هزار و 500 دستگاه خودرو در گمرك شهيد باهنر

بندرعباس- ايرنا- مديركل گمرك شهيد باهنر از انباشت حدود سه هزار و 500 دستگاه خودرو در اين گمرك به دليل برخي ناهماهنگي ها با سازمان هاي همجوار خبر داد.

به گزارش ايرنا، مهدي رضايي عصر شنبه در جريان بازديد ميداني هيات اعزامي گمرك ايران از گمركات مهم هرمزگان از جمله شهيد باهنر و رجايي، اظهار داشت: حدود 300 دستگاه از خودروهاي انباشت شده در طول يكماه اخير وارد گمرك باهنر شده اند .
وي با بيان اينكه تعداد قابل توجهي از اين خودروها ترانزيتي هستند كه به گمرك اظهار نشده اند، افزود: بعد از اظهار خودروها به گمرك امكان دسته ‌بندي و تفكيك آنها در خصوص استفاده از ارز دولتي يا ارز متقاضي وجود دارد.
در جريان اين بازديد معاون فني گمرك شهيد رجايي نيز اظهار داشت: بخش قابل توجهي از اين مشكلات مربوط به ثبت سفارش است و نيازمند اصلاح رويه فعلي هستيم.
سعيد ميرزايي بيان داشت: كد رهگيري بانك و مسأله تأمين و تعهدات ارزي نيز از ديگر مشكلات در جهت ترخيص كالاها است كه معمولا 20 روز تا يك ماه در پروسه اداري قرار مي‌گيرد.
وي با اشاره به ناهماهنگي برخي سازمان هاي همجوار با گمرك ، گفت: با طولاني شدن فرايند ترخيص كه نياز به مجوزهاي گوناگون دارد، تاريخ ثبت سفارش به اتمام مي رسد و بايد تمام پروسه ها از اول طي شود.
مهرداد جمال ارونقي معاون فني سازمان گمرك ايران نيز در اين بازديد در صحبتي كوتاه تاكيد كرد: 70 درصد مشكلات مربوط به حوزه گمرك نبوده و سازمان‌هاي همجوار براي مباحثي مانند ثبت سفارش، اظهارنامه و ارز مشكل دارند.
7198/6048 / 1339