توسعه گردشگري و تقويت اقتصادي * معصومه قطب الديني

كرمان – ايرنا - گردشگري طي دهه‌هاي گذشته رشد و توسعه گسترده‌اي را همراه با افزايش تنوع و رقابت ميان مقاصد مختلف تجربه كرده و امروز اين پديده يا جنبش اقتصادي و اجتماعي به يكي از بزرگترين و درآمد زا ترين مقوله هاي جهان تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، زماني كه مردم يك ارتباط جديد را با فرهنگ، ملل و مردم مناطق ديگر تجربه مي‌كنند علاوه بر اينكه كسب و كارشان رونق مي گيرد طيف گسترده اي از مشاغل را نيز به وجود مي آورند كه در نهايت منجر به پاسخ به نياز گردشگران از قبيل تحقيق و توسعه فرهنگي، لذت در بخش سياحت و ارتقاي معنوي در بخش زيارتي مي گردد.
گردشگري همان‌طور كه آدمي را به بيرون از مرزها مي‌كشاند در مفهوم نيز هيچ محدوديتي نداشته و گردشگر را از لحاظ فكر و درونيات نيز فراتر از مرز برده و آن را به ظرفيت هاي جديد فرهنگي آشنا مي كند.
اِلمان هاي مختلفي از جمله رويدادهاي اجتماعي و تاريخي كه خود بخشي از جاذبه هاي توريستي محسوب مي شوند وجود دارد كه مي توانند تعداد بيشتري از گردشگران علاقمند به اين نوع مسافرت را مجذوب مقصد مورد نظر كنند كه مديريت و توضيحات موثر پيرامون موضوعات و رويدادهاي مورد واكاوي گردشگران در اين ميان از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.
معرفي و شناساندن يك مكان تاريخي به گردشگر مهم است و مهم تر اينكه بتوان حس رضايت را به گونه اي در گردشگر ايجاد كرد كه بتواند به عنوان يك مبلغ عمل كند .
حفظ كردن شاكله، بنياد و اساس سنتي مكان‌هاي تاريخي و مرمت به شكلي كه آسيبي متوجه اثر و جنبه تاريخي آن نشود و دادن خدماتي در چارچوب محتواي تاريخي به گردشگران مي تواند منافع بسياري را براي توسعه گردشگري و تقويت اقتصاد كشور و همچنين ارتقاي فرهنگ آن منطقه به همراه داشته باشد.
فواصل جغرافيايي و فرهنگ هاي مختلف با وجود تكنولوژي ارتباطات گسترده عصر جديد باز هم بدون ملموس بودن فضاي مورد نظر براي گردشگران سفر نكردن به آن مكان ميسر نيست به همين دليل اغلب گردشگران براي مشاهده عيني به منطقه مورد نظرشان سفر مي كنند.
از آنجا كه مدت زمان سفر هر گردشگر محدود مي باشد مشايعت كنندگان گردشگران به عنوان ليدر بايد به گونه اي آموزش ديده باشند كه بتوانند انتقال فرهنگ، سنت و تاريخ را به گونه اي كه مسائل به صورت منظم و كامل در اختيار گردشگران قرار گيرد انجام دهند تاجايي كه در هنگام ترك مقصد هيچ ابهام و سئوالي را براي گردشگر باقي نگذارند.
بنابراين بها دادن به صنعت توريست از جانب حاكميت هر كشور مي تواند منجر به رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال زياد و تشويق همه افرادي كه به نحوي احتمال ملاقات با گردشگران را دارند از جمله (رانندگان تاكسي، مديران هتل ها و استراحت گاه ها و صاحبان مشاغل ديگر) بشود.
اميد است كه با ايجاد زيرساخت هاي لازم براي صنعت گردشگري هر توريست به عنوان يك مبلغ موثر در معرفي و شناساندن ايران به كشورهاي مختلف دنيا باشد.
* خبرنگار ايرنا استان كرمان
9889/ 5054