۱۵ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۲۶
کد خبر: 83159710
۰ نفر
چین، قطار بدون راننده با سرعت 350 كیلومتر می سازد

تهران- ایرنا- به گزارش رسانه‌های محلی، چین بزودی پرسرعت‌ترین قطار بدون راننده كه توانایی حركت با سرعت 350 كیلومتر بر ساعت را خواهد داشت، وارد سیستم حمل نقل عمومی می كند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه هند تودی، قطار سریع‌السیر چین معروف به «قطار گلوله» تنها با فشردن یك دكمه توانایی حركت و هدایت قطار در مسیرهای مختلف را دارد و انتظار می‌رود كه قطارهای پرسرعت بدون راننده بزودی جایگزین قطارهای معمولی در كشور چین شوند.
به گفته روزنامه علوم و فناوری دیلی، این قطار در طرح‌های اولیه قرار است در مسیر ریلی پكن- جانگجیاكو مورد استفاده قرار بگیرد.
آزمایش اولیه قطارهای گلوله در سال گذشته توسط شركت ریلی چین (CRC) در مسیر ریلی پكن- شن‌یانگ در سال 2018 صورت گرفت.
قطارهای پرسرعت با فناوری هدایت خودكار در ابتدا در خطوط بین راهی در رودخانه مروارید در منطقه دلتا مورد استفاده قرار می‌گرفت كه حداكثر سرعت آنان در حدود 200 كیلومتر بر ساعت بود اما این نوع از قطارهای گلوله با مدرن شدن فناوری ها، توانایی حركت با سرعت 350 كیلومتر بر ساعت را دارند.
به گفته كارشناسان حمل و نقل، انتظار می‌رود در آینده نه چندان دور، قطارهای خود هدایت شونده جایگزین قطارهای راننده محور در چین شوند كه این امر در دراز مدت باعث بهبود ایمنی می‌شود.
در بسیاری از شهرهای مهم چین اكنون از قطارهای استفاده می‌شود كه سرعتی معادل 300 كیلومتر در ساعت دارد.
قطار شانگهای- مگلو از كشور چین سریع‌ترین قطار جهان نام دارد؛ ركورد ثبت شده از این قطار، سرعتی بالغ بر 501 كیلومتر در ساعت است.
طولانی‌ترین خط قطار پرسرعت جهان نیز در چین راه اندازی شده است؛ این قطار با سرعت 300 كیلومتر در ساعت حركت می‌كند و مسیر دو هزار و 298 كیلومتری بین پكن و گوانگژو در جنوب این كشور فقط در مدت هشت ساعت طی می‌شود.
شبس**آساق**9473**1917

سرخط اخبار جهان