روسیه آمریكا را به ربودن اتباع  خود متهم كرد

مسكو - ایرنا - معاون وزیر امور خارحه روسیه اعلام كرد، متاسفانه شكار (ربودن) اتباع روس توسط سازمان های امنیتی آمریكا ادامه دارد و روس ها باید در سفرهای خارجی مراقب خود باشند.

به گزارش ایرنا، «سرگئی ریابكوف» روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاری تاس به شهروندان روس توصیه كرد: در سفرهای خارجی احتیاط كنند تا شكار آمریكایی ها نشوند.
معاون وزیر امورخارجه روسیه ازهموطنان خود خواست كه اگر حدس می زنند كه از نظر سازمان های آمریكایی دارای مشكل هستند، پیامدهای سفرهای خارجی را بسنجند زیرا مكان امنی وجود ندارد.
وی در ادامه به بازداشت «دیمیتری ماكارنكو» تبعه روس از سوی پلیس فدرال آمریكا اشاره كرد و گفت: ماكارنكو به درخواست پلیس فدرال آمریكا (اف.بی.آی) در جزیره سایپان از جزایر ماریان شمالی دستگیر و به آمریكا منتقل شده است.
وی افزود: متاسفانه یك بار دیگر شاهد هستیم كه طرف آمریكایی پیمان كنسولی را نقض می كند ودستگیری تبعه روس را به موقع به ما اطلاع نمی دهد.
به گفته ریابكوف، روسیه تمام توان خود را برای تامین حقوق شهروندی تبعه این كشور به كار خواهد بست. در همین راستا از طرف آمریكایی خواسته است كه اجازه دهد به ماكارنكو خدمات كنسولی ارایه شود.
وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای از واشنگتن خواست در خصوص دستگیری ماكارنكو توضیح دهد و حقوق وی را تامین كند.
در این بیانیه آمده است: دولت آمریكا با نقض كنوانسیبون كنسولی دوجانبه، ما را از دستگیری تبعه روس در طول سه روز تعیین شده در این كنوانسیون مطلع نكرد؛ این گونه اقدام طرف آمریكایی در گذشته نیز تكرار شده است.
وزارت امورخارجه روسیه خاطرنشان كرد: نادیده گرفتن تعهدات بین المللی از سوی آمریكا به یك شیوه معمول تبدیل شده است.
براساس گزارش رسانه ها، ماكارنكو كه از سوی دادگاهی در آمریكا به صادرات غیرقانونی تجهیزات دفاعی متهم شده بود، توسط پلیس فدرال این كشور دستگیر شد.
براساس سند منتشر شده از سوی دادگاه، ماكارنكو در 29 دسامبر (8 دی ماه) در شهر سایپان بازداشت شده و دادگاه به مقام های آمریكایی اجازه داده كه این شهروند روس را برای محاكمه در ایالت فلوریدا به آمریكا منتقل كنند.
دادگاه حوزه جنوب فلوریدا روز 15 ماه ژوئن سال 2017 (25 خرداد 96) دیمیتری ماكارنكو را به تبانی برای صادرات اقلام دفاعی بدون اخذ مجوزهای لازم متهم كرده بود.

**دلیلی برای مطرح كردن مبادله متهمان وجود ندارد
ریابكوف در ادامه گفت: وضعیت «پل ویلان مظنون» به جاسوسی در روسیه كاملا مطابق با قوانین روسیه و تعهدات ما در دسترسی كنسولی كشورهای مورد تابعیت این شخص پیش می رود و هیچ دلیلی برای مطرح كردن مساله مبادله وی وجود ندارد.
معاون وزیر امورخارجه روسیه خاطرنشان كرد كه هیچ ارتباطی میان دستگیری ویلان و اتباع روس در آمریكا وجود نداشته و نمی تواند وجود داشته باشد.
ریابكوف گفت كه اتهام وارد شده به ویلان بسیار جدی است.
دیپلمات ارشد روس همچنین در واكنش به ادعاهای برخی از رسانه ها مبنی بر اینكه بازداشت ویلان برای مبادله وی با بعضی از اتباع روس دستگیر شده در آمریكا صورت گرفته است، اظهار كرد: هیچ دلیلی برای این استدلال وجود ندارد.
اروپام*391*1346**شبس**1613