پیام تركیه و اوكراین به روسیه؛ روابط خود را گسترش می دهیم

مسكو - ایرنا - روسای جمهوری اوكراین و تركیه همزمان با مراسم اعلام استقلال كلیسای ارتدوكس اوكراین از روسیه در استانبول دیدار كرده و درخصوص تحكیم مشاركت راهبردی میان دو كشور گفت وگو كردند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوكراین، پترو پروشنكو روز شنبه با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری تركیه دیدار كرد و سران دو كشور در خصوص توسعه مشاركت راهبردی و افزایش هماهنگی و همكاری در عرصه بین المللی و دورنمای ایجاد محدوده آزاد تجاری بین اوكراین و تركیه گفت وگو و تبادل نظر كردند ضمن اینكه پروشنكو از اردوغان برای دفاع از تمامیت ارضی و حق حاكمیت اوكراین بر كریمه تشكر كرد.
وی همچنین از تركیه به عنوان یكی از مولفان قطعنامه ای كه درمجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد و در آن روسیه به خاطر نظامی كردن منطقه دریای آزوف محكوم شد، قدردانی كرد.

**تبادل نظر برای آزادی زندانیان اوكراینی در روسیه
سران تركیه و اوكراین در ادامه این دیدار درباره امكان آزادسازی اوكراینی های دستگیر شده در روسیه از جمله شماری از تاتارهای كریمه به گفت وگو و تبادل نظر پرداختند.
گفتنی است، شبه جزیره كریمه در شمال دریای سیاه واقع شده است و از 2 میلیون و 284 هزار جمعیت این منطقه، یك میلیون و 492 هزار روس تبار، 344 هزار نفر اوكراینی و 232 هزار نفر تاتار هستند.
دادگاه عالی روسیه مجلس تاتارهای كریمه كه خود را نماینده تاتارهای شبه جزیره كریمه می خواند را یك سازمان افراط گرا خوانده و فعالیت آن در روسیه را منع كرده است.
مقام های دولت محلی شبه جزیره كریمه بارها اعلام كرده اند كه سران مجلس تاتارهای كریمه در برقراری تحریم غذایی و انرژی این منطقه از سوی اوكراین نقش اصلی داشته اند.
سازمان امنیت فدرال روسیه در منطقه كریمه در سال گذشته گروهی از افراط گرایان را شناسایی و با آنها برخورد كرد.
بعدتر اعلام شد كه این گروه را مصطفی جمیل اف نماینده مجلس اوكراین تشكیل داده است.
پروشنكو و اردوغان در ادامه دیدار خود همچنین درخصوص مساله بازداشت 24 ملوان اوكراینی و توقیف دو ناوچه و یك یدك كش اوكراینی توسط مرزبانان روسی نیز گفت وگو كردند.
این ماجرا دو ماه پیش با توقیف یك یدك كش و دو ناوچه نیروی دریایی اوكراین با 24 خدمه در دریای آزوف در شمال دریای سیاه به اوج خود رسید.
روس ها اعلام كردند كه دو كشتی كوچك اوكراینی به همراه یك یدك كش بدون توجه به هشدارهای نیروهای مرزبانی به آب های سرزمینی این كشور وارد شده و پس از تبادل آتش هر سه شناور توقیف و ملوانان آنها بازداشت شدند.
در آن سوی آب ها و از كی یف نیز خبر رسید كه دو كشتی كوچك زرهی 'بردیانسك' و 'نیكاپول' و یك یدك كش 'یانی كاپو' طبق برنامه از قبل هماهنگ شده از بندر 'اودسا' به بندر 'ماریپول' در دریای 'ازوف' در حركت بودند كه در محاصره نیروهای روسی قرار گرفتند.

**تاكید بر گسترش روابط اقتصادی كییف و آنكارا
روسای جمهوری اوكراین و تركیه در ادامه دیدار خود به آهنگ مثبت همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور و همكاری در عرصه سرمایه گذاری و نیز رشد شمار گردشگران هم اشاره كردند.
حجم مبادلات بازرگانی میان اوكراین و تركیه در سالهای اخیر از مرز پنج میلیارد دلار در سال فراتر رفته است.
پروشنكو سال گذشته در دیدار با اردوغان به توافق دو كشور برای امضای قرارداد تبادل بازرگانی آزاد میان تركیه و اوكراین اشاره و خاطرنشان كرد كه حجم مبادلات بازرگانی سالانه آنكارا و كییف در هشت سال آینده باید از رقم شش میلیارد دلار به 20 میلیارد دلار افزایش یابد.
گفتنی است، روابط اوكراین و تركیه روند رو به گسترش دارد و دو كشور در عرصه هایی
همچون اقتصادی، تجاری، سیاسی و گردشگری همكاری می كنند.

**رهبر كلیسای استانبول حكم استقلال كلیسای اوكراین را امضا كرد
موضوع دیگری كه هم زمان با دیدار سران روسیه و اوكراین در استانبول خبر ساز شد ماجرای استقلال كلیسای ارتدوكس اوكراین از روسیه بود.
وارفولیمی پاتریارك (اسقف اعظم) كلیسای ارتدوكس استانبول كه در بین رهبران كلیساهای ارتدوكس جهان ارشد است، امروز طی مراسمی در كلیسای گئورگی مقدس استانبول با حضور رئیس جمهوری اوكراین، حكم اعطای استقلال به كلیسای ارتدوكس اوكراین را امضا كرد تا اوكراین یك قدم دیگر این بار در حوزه مذهبی از روسیه فاصله بگیرد.
اختلاف های روسیه و اوكراین كه با یكدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی عمیقی دارند از سال 2014میلادی و پس از وقوع تغییرات در اوكراین كه كی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «كودتا» یاد می كنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوكراین و شبه جزیره كریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مركزی در كییف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در كریمه، مسكو امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره كریمه را فراهم كرد و مردم این منطقه كه اكثر آنان را روس زبان ها متمایل به مسكو تشكیل می دادند رای به استقلال از اوكراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند كه با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا كرد.
تركیه كه حدود دو قرن كریمه را تحت كنترل خود داشت اعلام كرده است كه الحاق این منطقه به روسیه را هرگز نمی پذیرد.
مقام های تركیه تصریح كرده اند كه از حق حاكمیت اوكراین و تمامیت ارضی این كشور دفاع و حمایت می كنند و منطقه كریمه را بخشی از قلمرو اوكراین می دانند.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان