محور مذاكرات عراقچی و اشرف غنی؛ فرایند صلح و سند همكاری های جامع راهبردی

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران كه به كابل سفر كرده است با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش شبكه طلوع نیوز، در این دیدار كه در كاخ ریاست جمهوری افغانستان انجام شد، دو طرف در رابطه با اهمیت مناسبات همه‌جانبهٔ میان دولت‌ها، فرآیند صلح به رهبری و مالكیت افغان‌ها و چگونگی استفاده بهتر از بندر چابهار بحث و تبادل نظر كردند.
طلوع نیوز نوشت: معاون وزیر خارجه ایران در مورد دیدار اخیر مقامات ایرانی با طالبان به رئیس جمهور غنی گزارش داد و از تعهد دولت كشورش به اصل رهبری و مالكیت حكومت افغانستان در تداوم فرآیند صلح، اطمینان داد.
همچنین طرفین در این دیدار تأكید كردند كه در تمام ابعاد با هماهنگی بیشتر كار صورت گیرد تا نتیجهٔ مؤثر به دنبال داشته باشد.
عباس عراقچی پیش از این نیز در یك ماه گذشته به كابل سفر داشته و در این سفر با رئیس‌جمهور، رئیس اجرایی و مقام‌های دیگر حكومت وحدت ملی دیدار كرد و گفت‌وگو كرد.
به گزارش خبرگزاری آوا افغانستان، سفر دوم عباس عراقچی به كابل در راستای ادامه مذاكرات دو كشور برای نهایی سازی سند جامع همكاری‌های راهبردی و هم‌چنین گفت‌وگوهای هیئت طالبان در تهران است.
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران هفته گذشته در تهران میزبان یك هیئت از گروه طالبان بود. وزارت خارجه ایران می‌گوید كه این دیدار با آگاهی حكومت افغانستان و با محور راضی كردن طالبان برای مذاكرات بین‌الافغانی صورت گرفته و ادامه خواهد داشت.
از سوی دیگر، وزارت امور خارجه ایران از طرف افغانستان می‌خواهد كه تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پایان حكومت كنونی، سند همكاری‌های جامع راهبری دو كشور كه مذاكرات آن در پنج كمیته رو به اتمام است، میان روسای جمهوری دو كشور امضا شود.
به گزارش ایرنا سفر هفته گذشته دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی به كابل پایتخت افغانستان در فضای رسانه ای ایران و افغانستان بازتاب گسترده و تحلیل های مختلفی را به همراه داشت.
در آن سفر یك روزه كه به دعوت حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان انجام شد، برخی مقامات عالی امنیتی،نظامی وسیاسی ایران، دبیر شورای عالی امنیت ملی را همراهی كردند.
شمخانی در این سفر علاوه بر ملاقات با همتای افغانستانی خود با رئیس جمهوری، رییس اجرایی و برخی دیگر از مقامات ارشد سیاسی و امنیتی این كشور دیدار و گفت و گو كرد.
قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه نیز در كنفرانسی خبری در خصوص اخباری مبنی بر سفر هیئت طالبان به تهران گفت: بعد از سفر شمخانی و دیدارهایی كه در افغانستان داشتند، دیروز هیاتی از طالبان در تهران مذاكرات مفصلی را با عراقچی داشتند.
وی تصریح كرد:‌ با توجه به اینكه افغانستان 50 درصد از اراضی‌اش در اختیار طالبان است، و با توجه ناامنی و بی‌ثباتی كه در افغانستان این سفر با تمایل و اعلام این موضوع به دولت افغانستان صورت گرفت.
قاسمی هدف اصلی این مذاكرات را یافتن راهكار و مساعدت برای گفت و گوهای گروه‌های افغانی و دولت این كشور به منظور پیشبرد روند صلح در این كشور عنوان كرد.
وی تصریح كرد: ایران به عنوان همسایه و كشور نقش‌آفرین مهم در منطقه، پس از مذاكرات با دولت كابل، این علاقه مندی را داشت كه نقش مهمی را در ایجاد ثبات در افغانستان ایفا كند و این به مفهوم همسویی و یكسان بودن مواضع با این گروه نیست.
آساق**9473**1663**

سرخط اخبار جهان