منطقه آزاد ارس قطب صادرات صنايع دستي آذربايجان شرقي مي شود

مراغه - ايرنا - مديرعامل اتحاديه نظارت و هماهنگي صنايع دستي آذربايجان شرقي از معرفي منطقه آزاد ارس به عنوان قطب صادرات صنايع دستي استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفيت ها و پتانسيل هاي اين منطقه، نمايشگاه دائمي عرضه محصولات صنايع دستي در اين منطقه داير مي شود.

به گزارش ايرنا، زهرا شهبازيان روز شنبه دركارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مراغه كه با موضوع صنايع دستي برگزار شد، افزود: با عملي شدن اين طرح، بازار صنايع دستي از دست دلالان خارج و اين اتحاديه به صورت مستقيم با تاجران خارجي وارد معامله مي شود.
وي افزود: متاسفانه در 25 سال اخير كمترين توجه به صنايع دستي استان شده اما با مديريت جديد در تلاش براي رفع موانع اين حوزه و جوان گرايي در آن هستيم.
شهبازيان اضافه كرد: همكاري و تعامل بخشداري ها و دهياران فعال براي شناسايي و معرفي صنايع دستي در روستاها مي تواند كمك بزرگي به اين حوزه كند.
وي ادامه داد: براي ارتقا صنايع دستي استان مي توانيم از ظرفيت هاي بهزيستي و كميته امداد نيز استفاده كنيم.
وي افزود: مي توان در تمامي روستاهاي شهرستان محل دائمي براي عرضه محصولات صنايع دستي روستائيان ايجاد كرد تا هم كمكي به اقتصاد خانواده ها باشد و هم به رونق اقتصادي روستاها از طريق رونق بخش گردشگري منجر شود.
معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان مراغه گفت: ايجاد شهرك صنايع دستي با توجه به پتانسيل ها و بسترهاي مناسب ضروري است و در برنامه ريزي ها بايد در نظر گرفته شود.
حميد شكري جذب گردشگر و افزايش ميزان رونق اقتصادي در فروش محصولات صنايع دستي را از اهداف راه اندازي شهرك صنايع دستي و گردشگري در مراغه عنوان كرد.
وي اظهار داشت: استفاده از ظرفيت هاي فعالان اين حوزه و تشويق علاقه مندان و همچنين بررسي راهكارهاي عملياتي در اين پروژه از اهميت خاصي برخوردار است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
شكري افزود: در حال حاضر، آماده استقبال و همكاري با توليد كنندگان صنايع دستي براي برگزاري نمايشگاه موقت در سالن بين المللي نمايشگاه هاي مراغه هستيم.
وي اضافه كرد: ايجاد اشتغال در حوزه صنايع دستي زودبازده بوده و اين شهرستان نيز ظرفيت و پتانسيل فعاليت در اين حوزه را دارد و ما از توسعه فعاليت هاي صنايع دستي حمايت مي كنيم.
شكري ايجاد اشتغال و رفع بيكاري را يكي از برنامه هاي اصلي دولت دانست و گفت: در سطح شهرستان نيز اين موضوع با جديت در دستور كار قرار گرفته است و دستگاه هاي اجرايي بايد به اين موضوع ورود كنند.
وي توجه به بازاريابي و فروش صنايع دستي را مهم دانست و گفت: پيدا كردن بازارهاي فروش متعدد به رفع دغدغه هنرمندان صنايع دستي و سودآوري و تامين معيشت آنان كمك مي كند.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مراغه، عملكرد صنايع دستي مراغه را منحصر به فرد عنوان كرد و افزود: در حال حاضر چهار آموزشگاه صنايع دستي و چهار فروشگاه صنايع دستي در شهرستان فعال است.
يعقوب طالبي گفت: هنرمندان مراغه موفق به دريافت 16 نشان مرغوبيت صنايع دستي ملي در رشته هاي مختلف شدند.
و بيش از 500 هنرمند به صورت انفرادي در حوزه صنايع دستي در شهرستان شناسايي شده است.
وي ادامه داد: در 10 روستاي شهرستان آموزش و كارگاه صنايع دستي فعال داريم و 50 پروانه توليد كارگاهي براي صنعتگران و هنرمندان صنايع دستي مراغه صادر شده است.
وي افزود: رشته هاي فعال صنايع دستي در مراغه شامل نقاشي روي سفال، گليم بافي و ورني بافي، طراحي سنتي، منبت چوب، معرق چوب، قلم زني ، جواهر سازي، حكاكي روي نقره و نگارگري است.
طالبي اضافه كرد: اعتبار مصوب براي صنايع دستي شهرستان در سال 97، 32 ميليون تومان است.
رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي مراغه گفت: هشت تعاوني صنايع دستي در شهرستان وجواد دارد كه از اين تعداد 5 تعاوني غيرفعال هستند.
ناصر مظهريان گفت: به صورت انفرادي و در بخش خصوصي در حوزه صنايع دستي فعاليت خوبي وجود دارد.
وي اضافه كرد: توليدات خوبي در شهرستان از سوي هنرمندان صنايع دستي داريم كه متاسفانه در زمينه بازاريابي و فروش اين محصولات با مشكل مواجه هستيم.
وي افزود: صنايع دستي شهرستان كه تنوع گسترده اي در سطوح ملي دارد، با چالش ها و موانع مهمي براي فروش، عرضه و بازاريابي روبروست.
مظهريان گفت: با وجود اينكه كيفيت كالاهاي توليدي در حد مناسبي است اما ضعف در درآمد زايي و سود آوري بيانگير وجود مشكل در زمينه بازاريابي صنايع دستي در داخل و خارج كشور است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاريخي و تپه هاي شناسايي شده جزو 10 شهر داراي بافت غني تاريخي و فرهنگي در كشور محسوب مي شود كه حدود 300 اثر تاريخي آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعيت در 127 كيلومتري تبريز، مركز آذربايجان شرقي واقع است.
3077/9880