ژاپن خواستار دفاع آمریكا از حملات سایبری علیه این كشور شد

تهران- ایرنا- مقامات دولت ژاپن اعلام كردند، توكیو در نظر دارد در قالب سندی، به آمریكا قید كند، طبق فصل 5 معاهده امنیتی امضا شده بین دو كشور، حملات سایبری نیز مشمول تعهد واشنگتن در دفاع از ژاپن شامل شود.

روزنامه ژاپن تایمز به نقل از این مقامات ژاپنی نوشت، هدف توكیو تعریف دوباره شمول این معاهده امنیتی در بیانیه مشترك مذاكراتی است كه وزرای خارجه و دفاع ژاپن و آمریكا امسال خواهند داشت.
فصل 5 این معاهده، آمریكا را به كمك به حفاظت از اراضی تحت مالكیت دولت ژاپن در صورت حمله مسلحانه ملزم می كند.
ژاپن ماه گذشته برنامه دفاعی 10 ساله كشور را تصویب كرد. طبق این برنامه نیروهای دفاعی ژاپن باید از تجهیزات مقابله با حملات سایبری برخوردار باشند.
مقامات ژاپنی معتقدند، با توجه به تهدیدهای روزافزون حملات سایبری چین، روسیه و كره شمالی، اهمیت تقویت همكاری با آمریكا روز به روز بیشتر می شود.
مقامات دفاعی ژاپن و آمریكا پیش از این به طور اصولی توافق كرده بودند كه طبق فصل 5، واشنگتن با حملاتی سایبری كه به منزله استفاده از زوز علیه ژاپن باشد، برخورد خواد كرد.
ژاپن و آمریكا بارها تایید كردند كه فصل 5 درباره جزایر سنكاكو در دریای جنوبی كه تحت كنترل ژاپن و مورد ادعای چین است، كاربرد دارد.
سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) در سپتامبر 2014 تصریح كرد، حملات سایبری به هر یك از اعضای ناتو به منزله حمله به همه اعضای آن و مستلزم دفاع جمعی است.
یكی از مقامات وزارت خارجه ژاپن گفت كه از شرط ناتو كه آمریكا عضو آن است، ارجاع می دهد.
آساق**1088 **1663**

سرخط اخبار جهان