واحد تولیدی انتشار بوی نامطبوع در بهار تعطیل شد

همدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: یك واحد تولیدی منشا انتشار بوی نامطبوع در این شهرستان با حكم قاضی 6 ماه تعطیل و مدیر آن به 6 ماه حبس تعزیری محكوم شد.

معصومه پارچیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه انتشار بوی نامطبوع از مدت ها قبل موجب اعتراض ساكنان بهار شده بود اضافه كرد: با وجود بیش از یكسال تلاش اما منشا بوی نامطبوع همچنان نامشخص بود اما بررسی ها حتی تا پاسی از صبح برای شناسایی محل انتشار بو ادامه داشت.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار افزود: انتشار بو، ناشی از فعالیت های واحدهای اسید سازی، دپوی كود مرغی در مكان ها غیر مجاز و فعالیت چند واحد دیگر بود با این وجود منشا اصلی به طور دقیق قابل شناسایی نبود.
پارچیان افزود: خروجی واحدهای اسیدسازی چندین برابر استاندارد پیش بینی شده بود كه با پایش و پیگیری محیط زیست این وضعیت اصلاح و حتی به پایین تر از حداستاندارد رسید.
وی اضافه كرد: بیشتر ساكنان شهر بهار در بخش كشاورزی و كشت سیب زمینی فعال هستند و به این منظور از كود مرغی استفاده می كردند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار ادامه داد: با بارش باران، بوی بدی ناشی از كود مرغی هم در فضا می پیچید كه برای رفع این مشكل با عاملان دپو كود مرغی در مكان های غیرمجاز برخورد و این مشكل نیز رفع شد.
پارچیان گفت: با وجود اصلاح خروجی اسیدسازی و جلوگیری از دپو كود مرغی در مكان های غیرمجاز اما همچنان بوی نامطبوع و آزاردهنده در فضا وجود داشت.
وی با بیان اینكه وارونگی هوا شدت بوی نامطبوع را بیشتر می كرد افزود: هنگام روز به علت مسیر وزش باد از سمت دشت به كوه، شدت این بو كاسته شد اما شب هنگام وزش باد برعكس شده و بوی نامطبوع را از شهرك صنعتی بهاران وارد شهر می كرد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار اضافه كرد: ساكنان شهرك فرهنگیان بهار نزدیكترین نقطه به شهرك صنعتی هستند بنابراین بیشترین شكایت توسط اهالی این منطقه است.
پارچیان اظهار داشت: پس از مدت ها تلاش و شناسایی محل انتشار بوی نامطبوع ، به علت نداشتن استاندارد و وسیله سنجش بو، مدارك محكمه پسند وجود نداشت بنابراین مدیر این واحد تبرئه شد.
وی ادامه داد: پس از پیگیری های مستمر، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهار كارشناسان دادگستری را مسئول پیگیری این موضوع كرد كه با تایید نظر محیط زیست، واحد متخلف شناسایی و رای به جلوگیری از فعالیت واحد به مدت 6 ماه شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار بیان كرد: آب مصرفی در این واحد تولیدی بازچرخانی می شود و این مولفه در تولید بوی بد تاثیر بسزایی دارد بنابراین این واحد تولیدی برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع باید از سیستم تسویه فاضلاب بهره گیرد.
پارچیان اضافه كرد: همچنین استفاده از شیوه هوا دهی در كنار انجام سایر فرایندها در كاهش بو نامطبوع تاثیر دارد و به تنهایی بی تاثیر است.
وی اظهار داشت: قرار است مسئول این واحد تولیدی تجهیزاتی را با دریافت نظر كارشناسی از محیط زیست تهیه و نصب كند.
7526/2087