انتظار بیماران خاص برای تائید اصالت دارو كاهش می یابد

تهران - ایرنا - مدیر عامل سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر با بیان اینكه تمهیداتی برای كاهش انتظار بیماران خاص در تائید اصالت دارو توسط بیمه در دست اقدام است، گفت: 2 داروخانه مركزی هلال احمر در تهران و 39 داروخانه در سایر استان های كشور فعال هستند.

به گزارش ایرنا از جمعیت هلال احمر، علی فرجی روز جمعه با تشریح فعالیت های داروخانه های هلال احمر در سطح كشور، اظهار داشت: این داروخانه ها قدمت زیادی در ایران دارد و در برخی استان ها داروخانه های قدیمی دارای 40 تا 50 سال سابقه تاسیس بوده و داروخانه مركزی هلال احمر نیز از داروخانه های شناخته شده و مورد اعتماد است؛ به ویژه در دوران جنگ تحمیلی با توجه به كمبود دارو یكی از مراكزی كه مردم به آن مراجعه كرده و با اعتماد كامل از آن داروی خود را تامین  می كردند و از سویی به برند و نوع دارو اعتماد داشتند، داروخانه هلال احمر بود و به ویژه در داروخانه مركزی در تهران مراجعات زیادی وجود داشت.
فرجی افزود: در حال حاضر 2 داروخانه مركزی شامل داروخانه مركزی هلال احمر و جشنواره در تهرانپارس در تهران و 39 داروخانه هلال احمر در كشور فعال است. وظیفه هلال احمر تامین داروهایی است كه مردم نمی توانند در جای دیگری آن را تامین كنند و در این ارتباط نیز وظیفه ذاتی جمعیت هلال احمر در اعمال بشر دوستانه و كمك به مردم تبلور پیدا كرده است و به تامین دارو می پردازیم. این مجموعه ها به عنوان داروخانه هایی كه پروانه فعالیت از سازمان غذا و دارو دارد و تحت نظارت این سازمان است، دارو را از مبادی رسمی و قانونی و با مجوز سازمان غذا و دارو وارد و تولید می كند.
وی در مورد انتظار بیماران در تامین داروهای خاص نیز گفت: علت اصلی انتظار كشیدن بیماران در داروخانه های هلال احمر و داروخانه های دولتی، وجود سیاستی برای كنترل و اصالت دارو توسط نهادهای بیمه گر و نهادهای نظارتی است. بر اساس این سیاست، هر دارویی كه وارد كشور یا تولید می شود دارای یك كد شناسایی بوده و نشان دهنده اصالت دارو و منبع و كانال تامین آن است و زمانی كه قرار است دارو تحویل بیمار شود هر واحد دارو باید كد آن را اسكن و ارسال كند. پس از ارسال مشخصات در سیستم بیمه، اصالت دارو تائید می‌شود تا بیمه هزینه دارو را پذیرفته و پرداخت كند.
مدیرعامل سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر افزود: متاسفانه گاهی تائید اصالت دارو 40 دقیقه زمان می برد، چرا كه در بیمه نیز بیماران زیادی در نوبت هستند و در داروخانه های هلال احمر بعضا بیش از یك هزار تن در روز مراجعه می‌كنند كه ارسال نسخه، زمان می برد. برای این مهمدر داروخانه، تعداد نیروها را افزایش داده ایم و در حال حاضر بیش از 10 كارشناس مشغول ارسال كد هستند، اما از سوی دیگر این مساله به سرعت اینترنت و پهنای باند در اختیار نیز، وابسته است.
وی اظهار داشت: هر چه تعداد كاركنان پذیرش نسخ هم بیشتر باشد، ممكن است علل دیگری سرعت را كاهش دهد. در حال حاضر مشغول رایزنی و مذاكره با بیمه هستیم تا راههای بهتری در افزایش سرعت بیابیم. هر چند طراحی این سیستم ها با بیمه است. قبلا تائید بیمه با سیستم های دیگری در داروخانه ها انجام می شد، در حال حاضر دفاتر بیمه های اصلی در داروخانه ها مستقر هستند و تائید نسخ را انجام می دهند. این سیستم با تائید اصالت دارو فرق می كند و نسخه را برای بیماران خاص تائید می كند تا روند پوشش درمانی وجود داشته باشد كه هم اكنون نیز فعال است، اما تائید اصالت دارو هر روز با افزایش اقلام داروها افزایش می یابد و برنامه این است كه پوشش در مورد همه داروهای تولیدی و وارداتی انجام شود.
فرجی گفت: تائید اصالت دارو چند جانبه بوده و هم در فهرست بیمه بودن مهم است و هم اینكه دارو از طریق قانونی وارد یا تولید شده است و آیا این دارو به دست مصرف كننده اصلی می رسد یا نمی رسد. دلیل عمده تفاوت نرخ ارز در ایران با خارج از كشور همین است، دارو با نرخ دولتی 4200 تومانی تولید و وارد می شود و تفاوت قیمت در كشورهای همجوار زیاد است یكی دیگر از مشكلات ممكن است این باشد كه دارو توسط افراد سودجو از كشور خارج شود كه سود زیادی برای آن ها دارد و یك نوع قاچاق به شمار می رود. از این رو باید مطمئن شویم این دارو به دست بیمار می رسد نه اینكه سودجویانی كه توسط جعل نسخ یا كارهای دیگر این داروها را از داروخانه ها تحویل می گیرند و به خارج از كشور صادر می كنند.
وی افزود: جلساتی با همكاران بیمه برگزار شده و نامه نگاری با سازمان غذا و دارو و همكاران بیمه گر داشته ایم در این باره سیستم جدیدی طراحی شده است كه جا افتادن آن زمان می برد و در این مدت درصددیم تعداد كمتری اقلام دارو ارائه تا مشكلات سیستم حل شود. به خصوص با توجه 1500 نسخه در روز اگر یك ساعت سیستم بیمه قطع شود، با ازدحام شدید بیمار مواجه می شویم و این شرایط در سایر موارد چون زمانی كه باركد خوانده می شود یا وقتی بیمار از خرید دارو انصراف می شود و این دارو تا مدت ها قابل تحویل نیست تا كدی كه قفل شده، باز شود، وجود دارد.
مدیر عامل سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر عنوان كرد: به هر حال گرفتاری های زیادی وجود دارد به خصوص در مورد داروهایی كه كم هستند و متقاضی خاص دارد، زمانی كه بلاك می شود بیماران ناراضی می شوند و اظهار ناراحتی می كنند، این تفاوت زمان هم كم نیست یعنی بیماری كه نیاز به كد اصالت دارو دارد، 45 دقیقه تا یك ساعت باید صبر كند. این افراد بیمار هستند و تحمل آن ها در انتظار كم است و نمی توانند مطل شوند. با رایزنی های انجام شده، قرار شد به داروخانه های پرازدحام یك كانال جداگانه ای از طریق شبكه اینترنت اختصاص داده شود تا معطلی زمانی كه همكاران به دلیل پایین آمدن سرعت یا قطع شدن سیستم ، دچار آن می شوند، حل شود.
وی در پاسخ به سوالاتی در مورد راه اندازی شعب بیشتر نیز مطرح كرد: داروخانه های هلال احمر مورد اطمینان و امین مردم است، منتها سیاست كلی بر اساس اصل 44 قانون اساسی به سمت خصوصی سازی است و بنابراین دولت و سازمان غذا و دارو علاقه ای به اینكه مجوزهای جدیدی بابت داروخانه های هلال احمر بدهد؛ ندارد، برخی از نمایندگان مجلس اخیرا اعلام كردند در تهران شعب دیگری افتتاح شود، ما نیز اعلام آمادگی كرده ایم در غرب و یا جنوب تهران نیز شعبی تاسیس شود اما سازمان غذا و دارو باید مجوز لازم را بدهد.
اجتمام**7029**1535