۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
کد خبر 83157506
۰ نفر
خياباني در دامغان نام تاريخانه گرفت

سمنان- ايرنا- رئيس شوراي اسلامي شهر دامغان گفت: خيابان اصلي منتهي به مسجد تاريخانه به نام اين مسجد تاريخي نام گذاري شد.

رضا زارع زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: نام گذاري يكي از خيابان هاي اصلي شهر به نام تاريخانه، به تصويب شوراي نام گذاري شوراي اسلامي شهر دامغان رسيده است.
رئيس شوراي اسلامي شهر دامغان گفت: اين نام گذاري به پيشنهاد سازمان هاي مردم نهاد، اهالي منطقه و مردم شهر دامغان به منظور گراميداشت جايگاه تاريخي مسجد تاريخانه انجام شد.
وي افزود: نام قبلي خيابان تاريخانه، شهيد مطهري بود كه بنا به احترام به اين شهيد والامقام، خيابان طوس به عنوان يكي از خيابان هاي اصلي اين شهر، به نام شهيد مطهري مزين شد.
زارع زاده با اشاره به نامگذاري پانزدهم دي به عنوان سالروز ثبت تاريخانه اثر ملي و شناسنامه تمدن ايران اسلامي به عنوان روز تاريخانه به همت شوراي فرهنگ عمومي، اضافه كرد: روز 15 دي امسال آيين گراميداشتي با حضور علاقه مندان و چهره هاي فرهنگي، تاريخي و هنري دامغان، استان سمنان و كشور برگزار مي شود.
رئيس شوراي اسلامي شهر دامغان گفت: اين مسجد از اولين مساجد تاريخ اسلام است كه به عنوان يك گنج گرانبها و يادگار ارزشمندي از تاريخ اين شهرستان است.
به گزارش ايرنا، مسجد تاريخانه در جنوب شرقي شهر دامغان واقع است كه از قديمي‌ترين مساجد ايران به حساب مي‌آيد و ساخت آن به اواسط قرن دوم هجري و اواخر حكومت بني‌اميه و اوايل حكومت عباسي مي رسد.
مسجد تاريخانه دامغان در 15 دي 1310 به شماره‌ ثبت 80 به عنوان اثر ملي ايران، ثبت شده است.
9856/6103