جشنواره طبخ ماهي و آبزيان در خلخال برگزار مي شود

اردبيل - ايرنا - رييس اداره شيلات و آبزي پروري خلخال از برگزاري پنجمين جشنواره آشپزي و پخت ماهي و آبزيان اين شهرستان در بهمن ماه امسال خبرداد.

به گزارش ايرنا ، صفا يعقوبي روز پنجشنبه در جلسه ستاد برگزاري اين جشنواره افزود: اين جشنواره با هدف ترويج فرهنگ مصرف ماهي و آبزيان در بين خانواده ها ساعت 15 روز 24 بهمن در سالن ورزشي معلم آموزش و پرورش برگزار مي شود.
وي گفت: شركت در اين جشنواره براي عموم مردم آزاد بوده و در پايان به نفرات برتر جوايز ارزنده اي اهدا خواهد شد.
وي با بيان اهميت مصرف ماهي در رژيم غذايي خانواده ها افزود: با برگزاري اين جشنواره و اجراي برنامه هاي مختلف ديگر فرهنگ مصرف ماهي و آبزيان در بين مردم خلخال تقويت شده و ماهي در سفره غذايي خانواده ها جايگزين مواد غذايي فست فوتي و يا ساير غذاهاي مضر سلامتي افراد مي شود.
وي با اشاره به اينكه مناطق مختلف اين شهرستان ظرفيت مناسب را براي اجراي طرح هاي توليد و پرورش ماهي در 2 بخش ماهيان گرم آبي و سردآبي دارد، گفت: با بهره برداري از طرح هاي در دست اجراي پرورش ماهي ، توليد ماهي در اين شهرستان 300 تن افزايش مي يابد.
وي اظهار داشت: سالانه 350 تن انواع ماهي سردآبي و گرم آبي از جمله ماهي قزل آلا در اين شهرستان توليد مي شود كه با تكميل و بهره برداري از 2 طرح مهم در حال اجراي پرورش ماهي در 2 منطقه حجم توليد سالانه آن در خلخال به 650 تن افزايش خواهد يافت.
او همچنين افزود: در سال هاي گذشته با هدف پرورش ماهيان گرم آبي در حاشيه رود قزل اوزن، ايجاد زيرساخت هاي لازم از جمله راه دسترسي به اين محل و پروژه برق رساني براي احداث مجتمع شيلاتي و آبزي پروري با ظرفيت توليد 300 تن ماهي در چم روستاي منامين از توابع بخش خورش رستم انجام شده ولي بدليل كمبود اعتبار تكميل آن به كندي پيش مي رود.
او همچنين با اشاره به پيگيري فرماندار و قول مساعد مسئولان استاني اظهاراميدواري كرد اين طرح در آينده اي نزديك تكميل و با بهره برداري از آن ضمن افزايش توليد سالانه ماهي در اين منطقه، زمينه اشتغال بخش از بيكاران در اين مجتمع فراهم شود.
يعقوبي افزود: امسال بيش از 50 هزار قطعه انواع ماهي گرم آبي و سردآبي در استخرهاي 2 منظوره كشاورزي در بين پرورش دهندگان و كشاورزان منطقه توزيع و يا رها سازي شد.
ميانگين سرانه مصرف ماهي در استان اردبيل به عنوان يك استان غيرساحلي 10 كيلوگرم است كه نسبت به ساير استان هاي غيرساحلي مناسب مي باشد.
7119/6018