كاوشگر چینی نخستین عكس از نیمه پنهان ماه را ارسال كرد

پكن- ایرنا- سازمان ملی فضایی چین اعلام كرد كاوشگر 'چانگ e-4' این كشور بعد از فرود موفقیت آمیز در كره ماه، نخستین عكس از نیمه پنهان ماه را ارسال كرد.

به گزارش ایرنا سازمان فضایی چین افزود این كاوشگر ساعت 10:26 دقیقه امروز (پنجشنبه) به وقت پكن با موفقیت در طول جغرافیایی 177.6 درجه و عرض جغرافیایی 45.5 درجه جنوبی در سمت چپ ماه فرود آمده است.
این كاوشگر چینی 17 آذر امسال در مركز پرتاب ماهواره شهر 'شی چانگ' چین به فضا پرتاب شد و سفر خود به كره ماه را آغاز كرد.
پرتاب این ماه پیما یكی از مهمترین اقدامات علمی و فضایی چین محسوب می شود تا بتواند بخش هایی ناشناخته تر از كره ماه را كه در دید نیست، مورد بررسی های علمی قرار دهد و كاوش های تازه ای داشته باشد و نهایتا برنامه فضایی این كشور را تكمیل كند.
نقطه دور كه بخش تاریك ماه نیز نامیده می شود از زمین دور است و برای همین دید كافی برای مشاهده آن وجود ندارد و نسبتا برای بشر ناشناخته است و برخلاف بخش دیگر آن كه فرودهایی روی آن انجام شده است، می تواند حاوی اطلاعات مهمی برای برنامه های فضایی آینده باشد.
این كاوشگر برای آزمایش های علمی فضایی چین در آینده كاربرد فراوانی خواهد داشت.
دانشمندان فقط نگران حفظ ارتباط با این كاوشگر بودند زیرا بر این باورند موانعی وجود دارد كه باعث می شود پس از فرود این كاوشگر روی نیمه تاریك ماه، ارتباط با آن ناگهان متوقف و قطع شود.
برای همین بود كه چین در ماه می امسال ماهواره ای به نام 'چویه چیایو' را پرتاب كرد كه در فاصله 400 هزار كیلومتری از زمین در مدار قرار دارد و بین كره زمین و كره ماه است تا بتواند علایم و سیگنال های كاوشگر را به زمین انتقال دهد.
چین در حال تكمیل برنامه راه ابریشم نوین است و پرتاب های فضایی از این دست به همراه ماهواره هایی كه در مدار زمین قرار گرفته است باعث خواهد شد تا كشورهای این حوزه بتوانند از خدمات سامانه موقعیت سنجی 'بیدو' چین در آینده بهره مند شوند.
**آساق**1904**