۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
کد خبر 83157141
۰ نفر
نقش فدراسیون ورزش‌های همگانی در سلامت مردم

تهران- ایرنا- فدراسیون ورزش های همگانی نقش مهمی در ترویج ورزش در جامعه و جلوگیری از بیماری ها بر عهده دارد و همچنین می تواند با اطلاع رسانی به موقع به ورزشكاران در هنگام آلودگی هوا آنان را از این آسیب ها در امان نگاه دارد.

به گزارش ایرنا، آلودگی هوا یكی از مشكلاتی است كه امروز دامان كلانشهرها را گرفته و شرایط سختی را برای بسیاری از ساكنان آن ایجاد كرده است.
در جامعه ای كه مشكل كم تحركی، اضافه وزن و بیماری های ناشی از آن وجود دارد، آلودگی هوا نیز این شرایط را تشدید می كند.
یكی از نهادهایی كه می تواند در این زمینه در كنار سازمانهای ذیربط با برنامه های جامع و هدفمند خود در بهبود سلامت افراد جامعه و علاقه مندان به ورزش موثر واقع شود، فدراسیون ورزش های همگانی است.
كارشناسان معتقدند، ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود و زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به داخل بدن فراهم می كند چرا كه هنگام ورزش كردن میزان رسوب ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است.
با این شرایط است كه دیگر ورزش نمی تواند یك راهكار برای سلامت تلقی شود زیرا حضور در فضای باز به ویژه برای ورزشكاران و گروه های سنی حساس می تواند سبب شكل گیری آسیب های جدی در حوزه سلامت باشد؛ بنابراین فدراسیون ورزش های همگانی علاوه بر وظیفه فرهنگ سازی و همگانی كردن ورزش در جامعه می تواند برای جلوگیری از این امر، با اطلاع رسانی به موقع به ورزشكاران به هنگام بالا بودن میزان آلاینده ها، آنها را از بیماری ها دور سازد.
«حسین طاووسی»، دبیر كمیته پزشكی و رئیس دفتر مشترك انجمن های فدراسیون ورزش های همگانی به خبرنگار ایرنا، گفت: به دلیل زیان هایی كه متوجه علاقه مندان به ورزش است، هرگز توصیه به ورزش در هوای آلوده نمی كنیم. به عنوان نمونه برنامه پیاده روی را در زمان بالا بودن استاندارد آلودگی هوا، تعطیل می كنیم.
وی ادامه داد: به یقین هرگونه فعالیت ورزشی با بار تلفاتی نباید انجام شود و ورزشكاران می توانند در منازل یا باشگاه ها به این امر مبادرت ورزند.
طاووسی آگاهی بخشی در خصوص آلودگی هوا را جزو وظایف این فدراسیون نمی داند و می گوید: با عبور استاندارد هوا از خط قرمز، ما وظیفه ای برای صدور اطلاعیه نداریم و وزارت بهداشت مسئولیت این امر را بر عهده دارد و فدراسیون ورزش های همگانی در این راستا تنها به ورزشكاران توصیه می كند كه در این هوا ورزش نكنند.
البته «اسماعیل كهرم»، كارشناس محیط زیست نظر دیگری در این خصوص دارد و می گوید: باید فدراسیون ورزش های همگانی یك تیم پزشكی داشته باشد تا آلایندگی هوا را به ورزشكاران اعلام و توصیه های لازم را برای ورزش نكردن در این روز عنوان كند.
كارشناس محیط زیست یادآور شد: ورزشكاران در حین پیاده روی یا دوچرخه سواری، نیاز به تنفس بیشتری دارند بنابراین هوای بسیاری را می بلعند و به دلیل بالا بودن آلاینده ها، بیمار خواهند شد.
از توصیه های دیگر كهرم به ورزشكارن، ورزش نكردن در هوای آلوده است زیرا ابتدا با آسیب رساندن به ریه؛ آسم و تنگی نفس نیز به این امر افزوده می شود. دلیل نفس های عمیق و تند ورزشكاران در این روزها، آلودگی هواست.
بالاترین میزان آلایندگی هوا 152 است و در شرایط هشدار این كارشناس محیط زیست خاطرنشان می كند: ورزشكاران باید با استفاده از ماسك های ویژه، مصرف میوه های ترشی چون انار، هندوانه، آب زرشك، پرتغال و نارنگی، كاهو، كلم و كرفس؛ به سلامت بدن خویش در این شرایط بیافزایند.
بهمن ایزدی یكی دیگر از كارشناسان محیط زیست، نقش فدراسیون ورزش های همگانی در اطلاع رسانی به موقع به مردم را پررنگ تر می داند و می افزاید: هشدارهای به موقع می تواند مانع از ورزش كردن مردم در پارك ها و فضاهای باز شود.
وی خاطرنشان كرد: بر اساس نظر كارشناسان بهداشتی؛ در تهران و كلانشهرهایی با هوای آلوده نباید ورزش كرد چون این فعالیتها سبب تشدید جریان دم و بازدم بیشتر شده و در نتیجه هوای مسموم بیشتری را وارد بدن می كند و در واقع خطرات زیادی از نظر سلامت برای ورزشكاران به وجود می آورد.
ورزشی *9128 *1597