زلزله و سیل بیشترین خسارت را به كشور می زنند

بجنورد - ایرنا - معاون وزیر كشور و رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: بیشترین خسارات حوادث به كشور از ناحیه زلزله و سیل و بعد از آن خشكسالی و سرمازدگی است.

اسماعیل نجار روز چهارشنبه در حاشیه كارگاه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران خراسان شمالی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اولویت برنامه ای این سازمان برای كاهش بار خسارات حوادث، آموزش، پیشگیری و نظارت است.
وی اعتبار امسال سازمان متبوع خود برای مدیریت بحران را حدود 190 هزار میلیارد ریال عنوان كرد.
نجار افزود: سالانه 5 درصد از بودجه كشور به این حوزه اختصاص می یابد كه به صورت گلوبال است و 3 درصد بودجه كشور برای پیشگیری و 2 درصد برای مقابله با حوادث هزینه می شود.
وی با اشاره به اختصاص 120 هزار میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات زلزله كرمانشاه در سال جاری، گفت: ساخت و ساز در مناطق زلزله زده به سرعت در حال انجام است و تاكنون ساخت 21 هزار واحد مسكونی روستایی به اتمام رسیده است.
نجار در خصوص شهرستان سرپل ذهاب نیز گفت: هم اینك این شهر به شهر آهنی تبدیل شده و امیدواریم تا پایان سال 98 احداث واحدهای این شهر تمام شود.
وی با بیان اینكه اگر اعتبارات جوابگو نباشد، بازهم تامین اعتبار خواهد شد، گفت: تاكنون ساخت 35 هزار واحد مسكونی شهری و 60 هزار واحد تعمیری در كرمانشاه به پایان رسیده است.
به گزارش ایرنا از 46 حادثه طبیعی دنیا، 35 مورد آن در ایران رخ می دهد كه مهمترین آن زلزله، سیل، توفان، رانش زمین، فرونشست زمین و خشكسالی است.
كارگاه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران با محوریت 2 مقوله سیل و زلزله به مدت 2 روز در بجنورد برگزار شد.
ط/5132