۱۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۲۲
کد خبر: 83156957
۰ نفر
اسكناس 500 یورویی جمع آوری می شود

رم- ایرنا- كشورهای اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی با 500 یورویی كه بزرگترین اسكناس پولی مشترك اروپا محسوب می شود، خداحافظی می كنند.

به گزارش ایرنا، 17 بانك مركزی كشورهای عضو اتحادیه اروپا از روز 27 ژانویه (7 بهمن) با اسكناس های 500 یورویی خداحافظی می كنند و دیگر این قطعه را چاپ و وارد بازار نخواهند كرد و در این میان 2 بانك مركزی آلمان و اتریش از روز 26 اوریل (6 اردیبهشت) به چاپ آن پایان خواهند داد.
در پی دستورالعمل سال 2016 اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی، تولید اسكناس های 500 یورویی از امسال (2019) متوقف و اسكناس های موجود در بازار نیز بتدریج جمع اوری می شود.
فراركنندگان مالیاتی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر ترجیحاً از این اسكناس برای واریزی های خود در موسسات بانكی استفاده می كنند؛ چرا كه با تعداد اندكی از این اسكناس ها می توان به سادگی به مبالغ بالا رسید.
البته اسكناس های 500 یورویی موجود در بازارپس از این تاریخ هنوز ارزش قانونی خود را حفظ كرده و می توانند در پرداختی ها استفاده شوند و همزمان نیز بانك ها و صرافی ها و سایر اپراتورهای تجاری می توانند از این اسكناس استفاده كنند.
یورو واحد پول كشورهای اتحادیه اروپا شامل 17 كشور از 27 عضو این اتحادیه می‌ شود و ازاول ژانویه سال 2002 رسماً در كشورهای آلمان، فرانسه، بلژیك، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوكزامبورگ، هلند و فنلاند جایگزین پول رسمی شد و هم اكنون علاوه براین كشورها در استونی، اسلواكی، اسلوونی، قبرس، مالت، رومانی و لتونی نیز در جریان است.
ایده واحد پول یكسان اروپا برای نخستین بار از سوی ژاك دلور، وزیر اقتصاد اسبق فرانسه كه از سال 1985 تا 1995، ریاست كمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف از این طرح، تقویت هویت اروپا در بازارها و تثبیت قیمت‌ها، رشد اقتصادی و منافع تجاری اعضای آن بود.
شبس**اروپام**461**1917