جوان‌ترین امام جمعه تهران، جوانان را به نمازجمعه می‌آورد؟

تهران- ایرناپلاس- روز گذشته رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اكبری را به عنوان شانزدهمین امام جمعه موقت تهران منصوب كردند؛ حاج‌علی‌اكبری همان كسی‎ است كه امامت جمعه را از سن سی سالگی آغاز كرده است.

بسیاری از مردم او را با قامت بلند، لحن آرام و لبخندی بر لب می‌شناسند. او اكنون در كنار آیت‌الله موحدی كرمانی 87 ساله، امام جمعه 54 ساله تهران شده است.
وی در حالی به‌عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد كه ریاست شورای عالی سیاست‎گذاری ائمه جمعه را هم بر عهده دارد؛ شورایی كه تعیین سرخط‎های خطبه‎های نماز جمعه سراسر كشور و تبیین و توضیح سیاست‎های كلی و مقطعی نظام كه توسط مقام معظم رهبری تعیین می‎شود را بر عهده دارد.

*ورود به شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه از 36 سالگی
حاج علی‌اكبری متولد 1343 در شهرستان دماوند و تحصیل‌كرده كارشناسی ارشد فقه و حقوق اسلامی در مدرسه عالی شهید مطهری است. در حوزه علمیه نیز از درس اساتیدی همچون آیت‎الله خامنه‎ای، آیت‎الله بهجت، آیت‎الله جوادی آملی و آیت‌الله امامی كاشانی بهره برده است.
البته او علاوه‎بر فعالیت در تربیت جوانان، علوم فقهی و دینی، در جوانی از جبهه‎های دفاع مقدس هم غافل نشده و در عملیات‌های كربلای5، والفجر مقدماتی و والفجر10، رمضان و مرصاد حضور پیدا كرد.
حاج علی‌اكبری اولین بار در سن سی سالگی به امامت جمعه شهرستان دماوند، زادگاهش انتخاب و در فاصله كوتاهی از سوی رهبری به‌عنوان امام جمعه نمونه برگزیده شد. او تنها 6 سال بعد و در سن 36 سالگی با حكم رهبری به‌عنوان جوان‌ترین عضو شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه منصوب شد.
این روحانی همیشه خندان، سابقه 6 سال نمایندگی رهبری در دانشگاه‎ها، عضویت در هیأت مدیره كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، عضویت در هیأت امنای جامعه تعلیمات اسلامی، تأسیس مؤسسه فرهنگی امام رضا(ع)، مدیریت مدرسه علمیه امام صادق(ع)، عضویت و فعالیت در هیأت امنای جمعیت‎ دفاع از ملت فلسطین، هیأت امنای بنیاد نهج‌البلاغه، هیأت امنای مسجد جمكران و شورای مركزی هیأت رزمندگان اسلام را در كارنامه خود دارد.
بعد از آیت‎الله امامی كاشانی و آیت‎الله جنتی این جوان 36 ساله، نماینده رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‎آموزان بر عهده گرفت و به همین منظور از سال 79 تاكنون سفرهای استانی زیادی برای ارتباط بیشتر و بهتر با جوانان و نوجوانان به مناطق مختلف انجام می‎دهد.
البته حاج علی‎اكبری از سال 1390 تا كنون، ریاست مركز رسیدگی به امور مساجد استان را هم بر عهده دارد و برنامه‎های راهبردی پنج‌ساله‌ای را نیز به این منظور در دست اجرا دارد.

*از عضویت در دولت نهم تا رفاقت با چهره‌های معتدل
امام جمعه وقت تهران در دولت محمود احمدی‎نژاد، رئیس‌جمهوری سابق به مدت سه سال معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان ملی جوانان را بر عهده داشت. برخی معتقدند بعضی اختلاف‌نظرها دلیل ترك دولت نهم از سوی او و عدم حضور مجددش در دولت بعدی احمدی‌نژاد بود. احمدی‎نژاد نارضایتی خود از عملكرد سازمان ملی جوانان را نیز با اشاره به «ناكارآمدی این سازمان و عدم شفافیت در بودجه‌ریزی‎ها» نشان داد.
با این حال در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 96، ابراهیم رئیسی، حاج علی‌اكبری را به‌عنوان وزیر احتمالی ورزش و جوانان به شرط پیروزی در انتخابات معرفی كرد.
حاج علی اكبری البته بیش از همه شاگرد مدرسه عالی شهید مطهری به ریاست آیت الله امامی كاشانی به شمار می‌رود، شخصیتی معتدل كه علاوه بر حاج علی اكبری، افرادی چون محسن اسماعیلی و محمدرضا زائری نیز از شاگردان مدرسه او و تقریبا هم دوره حاج علی اكبری هستند.
این شاگرد دروس خارج فقه رهبری در سال‎های جوانی، همچنان نیز مورد توجه اوست. چنانكه در دیدار ائمه جماعات استان تهران با رهبری در سال 1395، رهبر انقلاب خطاب به حاج علی‌اكبری می‎گویند:« ما خرسند می‎شویم وقتی كه مشاهده می‎كنیم زبان‎های گویای روحانیت، بحمدالله از برجستگی‎ها و از زیورهای بیانی و فكری برخوردارند.»
روز گذشته ستاد نماز جمعه تهران اعلام كرد حجت‌الاسلام شیخ محمدجواد حاج علی‌اكبری از طرف رهبر انقلاب به‌عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد و جمعه هفته جاری نیز او اولین نماز جماعت خود را در مصلای تهران اقامه خواهد كرد.

حالا باید دید جوان‌ترین امام جمعه تهران، جوانان را به نمازجمعه می‌كشد؟


*اداره كل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*