3100 دستگاه آمبولانس و35 بالگردبه اورژانس كشور اضافه شده است

زاهدان - ايرنا - مشاور وزير بهداشت و رئيس سازمان اورژانس كشور گفت: سه هزار و 100 دستگاه آمبولانس و 35 فروند بالگرد با عنايت وزير بهداشت و درمان از سال 95 تاكنون به مجموعه اورژانس 115 كشور افزوده شده است.

به گزارش ايرنا پيرحسين كوليوند روز چهارشنبه در نشست كميسيون اجرايي ايمني و حمل و نقل سيستان و بلوچستان اظهار داشت: تعداد آمبولانس هاي كشور در سال 95، 2 هزار و 400 دستگاه بود كه هم اينك به پنج هزار و 500 دستگاه افزايش يافته است.
وي افزود: همچنين تعداد بالگردهاي هوايي زيرپوشش اورژانس كشور از پنج فروند سال 95 هم اينك به 40 فروند رسيده است.
رئيس سازمان اورژانس كشور اظهار داشت: تاكنون 25 هزار مصدوم توسط بالگرد هوايي اورژانس حمل شده اند كه اين امر كمك قابل توجه اي به نجات جان بيماران كرده است.
كوليوند ادامه داد: همچنين شمار پايگاههاي اورژانس كشور از هزار و 900 مورد به سه هزار پايگاه افزايش يافته است.
مشاور وزير بهداشت بيان كرد: با توجه به اهميت اورژانس كشور از اداره كل به سازمان تغيير وضعيت داده است.
وي با بيان اينكه حوادث ترافيكي پنجمين عامل مرگ و مير در ايران بحساب مي آيد گفت: متاسفانه سالانه بيش از 380 هزار مصدوم در حوادث ترافيكي كشور داريم كه حدود 20 درصد اين مصدومان نمي توانند به زندگي عادي بازگردند.
رئيس سازمان اورژانس كشور گفت: هم اينك 20 كشته در هر 100 هزار نفر جمعيت در كشور اتفاق مي افتد در صورتي كه اين آمار در جهان 17.5 نفر است.
كوليوند افزود: با توجه به اهميت جلوگيري از حوادث، قرارگاه ترافيكي در اورژانس كشور راه اندازي شده است كه در آن هفت هدف نظير افزايش سطح آگاهي، ارتقاي سطح پوشش عادلانه و ارتقاي كيفيت خدمات چه به صورت بيمارستاني و پيش بيمارستاني دنبال مي شود.
وي با بيان اينكه وظيفه ارائه اطلاعات مصدومان ترافيكي بر عهده اورژانس است گفت: در اين راستا سامانه الكترونيكي 115 تا اوايل سال آينده در تمام دستگاهها راه اندازي مي شود تا نهادها اطلاعات را به صورت آنلاين از اورژانس دريافت كنند.
مشاور وزير بهداشت با اشاره به اهميت ارتقاي دانش و مهارت گفت: اين نهاد براي 9 گروه از جمله مهمانداران هواپيما و قطار آموزش فوريت هاي پزشكي را تعريف كرده است.
وي گفت: با توجه به اهميت رفع مشكلات ترافيكي ما مجلس را درگير اين مساله كرديم به طوري كه مقرر شده است فراكسيون حوادث و بلاياي طبيعي ايجاد شود.
كوليوند تاكيد كرد: تمام تلاش ها بر اين است تا جاني را نجات دهيم و با ارتقاي فرهنگ ترافيكي سبب مرگ خود و ديگران نشويم.
7316 **6081