۱۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۶
کد خبر: 83156425
۰ نفر
شيريني هاي سنتي آستارا احيا مي شود

آستارا - ايرنا - رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آستارا گفت: پخت شيريني ها و غذاهاي سنتي اين شهرستان با برگزاري دوره هاي آموزشي براي بانوان احيا مي شود.

شاپور تشريني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: جشنواره هاي مختلف شيريني و غذاهاي سنتي در آستارا برگزار اما از آموزش آن غفلت شده بود و كلاس هاي آموزشي آن در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي داير شده است.
وي اضافه كرد: شيريني و خوراكي محلي و سنتي بخشي از فرهنگ ماست و وظيفه ما صيانت و احياي فرهنگ گذشتگان است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا هم بيان كرد: بيشي، باقلوا و پارتداما و نذير چورك از شيريني ها و نان هاي سنتي آستاراست و نمايشگاه شيريني هاي سنتي برگزار خواهد شد.
داريوش ملك زاده افزود: چهار غذاي محلي لونگي، باسترما، بوراني پلو و چغرتما فرايند ثبت در فهرست آثار ناملموس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را طي مي كند و با ثبت آنها، ظرفيت آستارا در گردشگري غذا تقويت خواهد شد.
وي ادامه داد: ثبت شيريني و نان سنتي جزو برنامه هاي اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است و غذاهاي محلي و شيريني هاي سنتي، فرصت رونق اقتصادي و اشتغال و آشتي مردم با سبك زندگي اصيل ايراني را فراهم مي كند.
ساناز بدريان مربي كلاس آموزشي شيريني پزي سنتي آستارا هم گفت: خوراكي هاي خارجي جايگاه ويژه در ميان نسل جوان دارند، اما هر سرزميني متناسب با ويژگي‌ ها و ذائقه مردمش بايد به فرهنگ اصيل خود اهميت قائل باشد.
وي افزود: بايد جوانان از غذاها و خوراكي هاي آماده خارجي پرهيز كرده و به خريد و حمايت از غذاها و شيريني هاي سنتي روي آورند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105 / 7124 / 2007