روایت سفیر ایران از توطئه در آلبانی برای لطمه به روابط تهران و اروپا

تهران - ایرنا - « غلامحسین محمد نیا » سفیر ایران درآلبانی كه با ادعای نقض دیپلماتیك از سوی تیرانا به ایران بازگشت،می گوید:این اقدام آلبانی در اخراج دو دیپلمات ایرانی سناریویی آمریكایی- صهیونیستی بوده و برای لطمه زدن به رابطه ایران و اروپا است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، محمدنیا معتقد است حلقه اقدام آلبانی یك قطعه از سلسله اقداماتی بود كه در ارتباط با روابط ایران و اتحادیه اروپا انجام گرفت. بویژه در آستانه ارائه سازوكار ویژه مالی اروپا برای ایران و حفظ برجام. دولت آلبانی به جهت ظرفیت و مقاومت كم نتوانست در برابر این سناریو تحمل بیاورد و قربانی سناریوی آمریكا و رژیم صهیونیستی شد.
سفیر ایران در آلبانی همچنین با اشاره به ادعای تیرانا مبنی بر نقض قواعد دیپلماتیك توسط سفارت ایران گفت، دولت آلبانی نمی تواند یك مورد اعلام كند كه سفیر ایران از چارچوب اقدامات مصوب وعرف دیپلماتیك خارج شده،ما همواره درمدار و قواعد بین المللی عمل كردیم.
وی یادآور شد كه رابطه ایران و آلبانی رو به گسترش بود و تندروهای طرفدار منافقین در آمریكا و رژیم صهیونیستی نگران آینده این گروهك در این كشور هستند.نظریه این گروهك زیست در شكاف میان دولت ها و ملت هاست و به طور طبیعی ازگسترش روابط میان ایران و آلبانی نگران بودند.
خبرنگار ایرنا در ارتباط با تحولات در رابطه ایران و آلبانی و ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات آلبانی گفت و گویی با غلامحسین محمد نیا سفیر سابق ایران در این كشور انجام داده كه مشروح گفت و گو در زیر می آید:

**ایرنا: به عنوان سفیر وقت ایران درآلبانی اقدام دولت این كشور در اخراج بلندپایه ترین مقام دیپلماتیك ایران را چگونه ارزیابی می كنید؟
**محمدنیا: متاسفانه دولت آلبانی مرتكب اشتباه بسیار بزرگی شد .اقدامی را انجام داد كه براساس سناریوی طراحی شده آمریكایی - صهیونیستی شكل گرفت و می توان آن را چنین تعبیر كرد كه دولت آلبانی قربانی این سناریو شد . واضح است كه دولت آمریكا و رژیم صهیونیستی نقش مستقیم در تحریك و اخراج سفیر ایران در آلبانی ایفا كردند.
رییس جمهوری آمریكا نامه تشكر از نخست وزیر آلبانی را 14دسامبر ارسال كرده، این در حالی است كه وزارت خارجه آلبانی در19دسامبر دستور اخراج سفیر ویك دیپلمات دیگر ایرانی رااعلام كرد.یعنی پنج روز قبل از اینكه وزارت خارجه آلبانی اعلام كند.همچنین نخست وزیر رژیم صهیونیستی مصاحبه ای را انجام داده و اعلام كرد كه سفرش به آلبانی، مشروط به این موضوع بوده كه سفیر ایران در این كشور حضور نداشته باشد. یعنی یك سناریوی كاملا مشخص كه موید هدف خاصی بوده است.
هدف از این اقدام تخریب روابط ایران و اتحادیه اروپا و انتقامی است كه ترامپ و رژیم صهونیستی برای ناكامی و شكست خودشان انجام دادند.

**ایرنا:اهداف وانگیزه چهره های تندرو درآمریكا،گروهك منافقین و رژیم صهیونیستی در بر هم زدن مناسبات ایران وآلبانی چیست؟اخیرا دانمارك و فرانسه هم مدعی شدند كه عوامل ایران قصد اقدام تروریستی داشته اند. هدف این ادعاها چیست؟
**محمدنیا: مهمترین هدف سناریوسازان برخورد با ایران چه در آلبانی و چه كشورهای دیگر، مقابله با تلاش هایی است كه برای حفظ برجام انجام شده است.به طور طبیعی از همان زمان مذاكرات كه بنده هم به عنوان عضو تیم مذاكره كننده هسته ای حضور داشتم شاهد تلاش های حداكثری از سوی چهره های افراطی و تندرو در آمریكا و رژیم صهیونیستی بودیم. آن اقدامات ناكام ماندند.
تمام تلاش ها را انجام دادند تا ایران را ناقض برجام بدانند البته كه ناكام ماندند حتی پس از خروج یكجانبه و بی منطق ترامپ همه تلاش ها برای نابودی برجام ناكام ماند.دشمن از اقدامات خود برای برهم زدن روابط ایران و اروپا فروگذار نخواهد كرد و تلاش كردند تا مناسبات ایران و آلبانی را نیز با ادعاهای امنیتی خدشه دار كنند.

** ایرنا: آلبانی مدعی شده كه سفیر ایران وضعیت دیپلماتیك را نقض كرده است؟
**محمد نیا:نقض عرف و قواعد دیپلماتیك، به شكل قاطعانه از سوی جمهوری اسلامی ایران و بنده رد می شود. این اتهام نه تنها ادعای كذب بوده بلكه اتهامی كودكانه است. دولت آلبانی می داند كه فعالیت های سفارت ایران تنها در ارتباط با این كشوربوده است.همان شبی كه تبلیغات منفی رسانه ای آغاز شده بود من به ضیافت دیپلماتیك دعوت بودم حتی روزهای بعد هم مكاتبات از سوی دولت البانی دریافت كردیم. یعنی سفارت و شخص سفیر از چارچوب وظایف دیپلماتیك خارج نشده است.
دولت آلبانی یك مورد را نمی تواند اعلام كند كه سفیر ایران از چارچوب اقدامات مصوب و عرف دیپلماتیك خارج شده است.

**ایرنا: علت نگرانی افرادی مثل ترامپ، بولتون و مقامات رژیم صهیونیستی از توسعه مناسبات ایران با كشورهای اروپایی ازجمله آلبانی چیست؟
**محمدنیا: دلیل اصلی،گروهك و فرقه تروریستی منافقین است.نظریه این گروهك زیست و زندگی درشكاف میان دولت ها و ملت هاست و به طور طبیعی ازگسترش روابط میان دولت و ملت ایران و آلبانی نگران بودند و طی 27 ماهی كه بنده مسولیت روابط ایران و آلبانی را عهده دار بودم، گام های بلند و خوبی در روابط دوجانبه برداشته شد.
« برای اولین بار درتاریخ روابط دوجانبه وزیر خارجه آلبانی به ایران سفر كرد و برای اولین بار دو خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری دولتی آلبانی تفاهمنامه همكاری امضا كردند و هیات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران به آلبانی سفر كرد و با طرف های آلبانیایی قرارداد همكاری امضا كرد. حتی در حوزه ورزشی مسئولان فدراسیون فوتبال البانی به ایران سفركردند و قرارداد امضا كردند.
این اقدامات با نظریه منافقین در زیست در شكاف میان ملت ها و دولت ها سازگاری نداشت.
از سوی دیگر اكثریت جمعیت آلبانی را مسلمانان بكتاشی تشكیل می دهند وبخش قابل توجهی از آنان ازدوستداران اهل بیت(ع) بوده واشتراكات مذهبی با ایران دارند.

**ایرنا:برخی رسانه ها موضوع اخراج سفیر ایران با موضوع مسابقه فوتبال رژیم صهیونیستی و آلبانی مرتبط می دانند؟
** محمدنیا: این پرسش اشاره به یكی از خط های خبری دارد كه پس ازمصاحبه سخنگوی وزارت خارجه آلبانی دنبال شد.یكی از اتهام های سفیر ایران وسفارت اخلال امنیتی در مسابقه تیم های رژیم صهیونیستی وآلبانی اعلام شده است. این خبر یك اقدام خنده دار و ذلیلانه است.
مصاحبه سخنگوی وزارت خارجه آلبانی نشان می دهد كه این خبر'در پی تعامل و گفت و گو با دیگر كشورها' از جمله با رژیم صهیونیستی شكل گرفته است. در پی این موضوع، بعضی از رسانه های آلبانی مشاركت رژیم صهیونیستی را در كنار وزارت خارجه آلبانی برای متقاعد كردن آنها به اخراج سفیر را به بازی فوتبالی كه دو سال پیش بین تیم رژیم صهیونیستی و آلبانی انجام شد، ارتباط دادند.
این مسابقه در مهرماه 1395 كه بنده استوارنامه خود را تقدیم رییس جمهوری وقت این كشور كردم انجام شد و قرار بود درشهر الباسان برگزارشود و بعدها به دلایل امنیتی از جمله حضور داعش و گروه های تكفیری به شهر اكودرا انتقال یافت. اصل این برآورد نیز هنوز ثابت نشده ولی بعدها اعلام كردند كه 20 نفر در این زمینه دستگیر شدند كه از شهروندان آلبانیایی و كوزو یی بودند و این بحث تمام شد.
وی در پایان درخصوص بیانیه وزارت خارجه كشورمان در این باره گفت : بیانیه سخنگوی وزارت خارجه كلیت سیاست ها و موضع رسمی ایران بود و به طریق مقتضی به طرف آلبانیایی پاسخ داده شده است و طبعا دستگاه سیاست خارجی ایران و مجموعه نظام تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهند كرد.
اروپام**2040**1590