سفیر جدید ایران در چین: روابط تهران - پكن شكوفا می شود

پكن - ایرنا - سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: در فصل نوین روابط دو كشور كه با چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران و چهلمین سال اصلاحات در چین مصادف شده است، روابط تهران - پكن بیش از پیش شكوفا خواهد شد.

«محمد كشاورز زاده» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پكن افزود: علاوه بر حوزه های اقتصادی، همكاری های تهران و پكن در سایر عرصه ها نیز به طور روزافزونی در حال گسترش است.

** ایران نگاه ویژه ای به چین دارد
سفیر ایران در چین تصریح كرد چین كشور بزرگ و قدرتمندی است و ظرفیت های زیادی در زمینه های مختلف دارد و باید از تمام این ظرفیت ها برای توسعه كشور استفاده كنیم.
وی اظهار داشت: مقامات جمهوری اسلامی ایران همه متفق القول هستند كه در شرایط فعلی می توانیم روابط گسترده ای با چین داشته باشیم و از وظایف من این است كه نظر مقامات ایران را برای توسعه روابط و استفاده از ظرفیت های چین بكار بگیرم.

** برای معرفی ایران برنامه دارم
كشاورز زاده با اشاره به اهمیت «دیپلماسی عمومی» تصریح كرد در آینده برنامه های مختلفی به ویژه در عرصه فرهنگی برای معرفی ایران در چین خواهیم داشت.
او تاكید كرد چین كشور بزرگی است و باید حضور فرهنگی گسترده ای در این كشور داشته باشیم.
به گفته وی، بكارگیری اشتراكات فرهنگی، زمینه مناسبی برای توسعه و تقویت روابط میان دو كشور در بخش های مختلف است.

** از فناوری پیشرفته چین استفاده می كنیم
سفیر ایران در چین با اشاره به اینكه روابط اقتصادی ما با چین گسترده بوده است تاكید كرد باید از فناوری پیشرفته چین برای توسعه بخش های مختلف كشورمان استفاده كنیم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر نیز چینی ها می توانند در پروژه های اقتصادی و صنعتی به ما كمك كنند.

** به دنبال توسعه روابط با مغولستان هستیم
كشاورز زاده كه به عنوان سفیر اكرودیته جمهوری اسلامی ایران در مغولستان نیز منصوب شده است، در مورد توسعه روابط با این كشور نیز تاكید كرد در نخستین فرصت سفر به مغولستان را برنامه ریزی خواهم كرد و بعد از تقدیم استوارنامه به مقامات این كشور، امیدوارم روابط دو كشور در آینده نزدیك نیز وارد فاز جدیدی شود.

** ایران جایگاه مهمی در «یك جاده - یك كمربند» دارد
سفیر ایران در چین با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه ایران در طرح «یك جاده یك كمربند» افزود: در این مورد و ضرورت تقویت جایگاه ایران در این طرح، با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین صحبت كرده ام.
كشاورز زاده با اشاره به اینكه ایران به عنوان یكی از كشورهای مهم این مسیر، نقش مهمی در این طرح دارد تاكید كرد طرح ابتكاری رییس جمهوری چین هم برای توسعه اقتصادی غرب اسیا و هم برای ثبات و امنیت این قاره خیلی موثر خواهد بود.

** روابط خوبی با كشورهای عضو پیمان شانگهای داریم
كشاورز زاده با بیان اینكه پیمان همكاری شانگهای پیمان مهمی است و كشورهای مختلفی هم عضو آن هستند افزود: اكنون عضو ناظر این سازمان هستیم و اگر شرایط فراهم شود می توانیم به عضویت اصلی در آییم.
وی بیان كرد با این حال روابط خوبی با كشورهای عضو پیمان همكاری شانگهای داریم و امیدواریم از همین روابط خوب هم استفاده كنیم و در آینده نیز شاهد گسترش روابط با این كشورها باشیم.

** چین همیشه از ایران حمایت كرده است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مورد نقش پكن در حفظ برجام نیز گفت: چینی ها به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همیشه از برجام حمایت كرده اند و در شكلگیری این قرارداد نیز موثر بوده اند.
او گفت: همكاری های بین المللی میان ایران و چین و همچنین تبادل نظری كه میان دو كشور در مورد مسایل بین المللی صورت می گیرد مهم است.
به گفته وی، چینی ها همیشه از برجام دفاع كردند و به نظر می رسد این روند همیشه ادامه داشته باشد و امیدواریم با چین بتوانیم در استفاده از مزایای برجام بهره برداری بیشتری داشته باشیم.

** ارج نهادن به ایرانیان مقیم، از سیاست های اصلی است
كشاورز زاده تصریح كرد «ارج نهادن به ایرانیان مقیم خارج» جزو سیاست های دولت و وزارت امور خارجه است.
وی سربلندی ایرانیان مقیم را سربلندی كشور عنوان كرد و افزود: سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، حامی همیشگی ایرانیان مقیم است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین یكی از سفارش های همیشگی وزیر امور خارجه را رسیدگی به امور ایرانیان عنوان و اظهار امیدواری كرد با كمك همكاران، بتواند در خدمت ایرانیان مقیم باشد.
محمد كشاورز زاده سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خلق چین، 24 آذر ماه برای آغاز فعالیت خود در این كشور، وارد پكن شد و 27 آذر ماه استوارنامه خود را به شی جین پینگ رییس جمهوری چین تسلیم كرد.
او قبل از انتصاب به عنوان سفیر ایران در چین، دستیار وزیر و مدیركل آمریكا وزارت خارجه و پیش از آن نیز سفیر ایران در كشورهای ونزوئلا و ازبكستان بوده است.
پیش از این، عبدالناصر همتی سفیر ایران در چین بود كه پس از یك ماه فعالیت به سمت ریاست كل بانك مركزی منصوب شد و به تهران بازگشت.
پیش از همتی، علی اصغر خاجی از سال 1393 تا پایان خرداد ماه سال 1397 سفیر ایران در چین بود.
از ابتدای مرداد تا ورود سفیر جدید، سفارت جمهوری اسلامی ایران را در چین حسن شاه بیگ كاردار و سرپرست سفارت اداره می كرد.
**آساق**1904**