امپراتور ژاپن براي آخرين بار سال نو را تبريك گفت

پكن- ايرنا- 'آكي‌هيتو' امپراتور 85 ساله ژاپن كه قرار است 30 آوريل امسال(10 ارديبهشت) از مقام خود كناره گيري كند براي آخرين بار در مقام امپراتور، سال نوي ميلادي را به مردم ژاپن و جهان تبريك گفت.

به گزارش ايرنا در اين آيين 'آكي‌هيتو' كه صد و بيست پنجمين امپراتور ژاپن از دودمان 'ياماتو' است در كنار همسرش روي بالكن قصر خود ظاهر شد و سال نو را به مردم ژاپن تبريك گفت.
طبق اين گزارش 140 هزار شهروند ژاپني با حضور در قصر پادشاهي اين كشور در توكيو فرا رسيدن سال نوي ميلادي را در كنار امپراتور براي آخرين بار جشن گرفتند.
قرار است با استعفاي 'آكي هيتو' پسر بزرگ وي،‌ شاهزاده ناروهيتو 59 ساله، روز يكم ماه مه بر تخت پدر بنشيند.
امپراطور آكي هيتو پيشتر در يك كنفرانس خبري كه كناره گيري خو را اعلام كرده بود گفت: بسيار خشنود هستم زماني حكومت خود را به پايان خواهم رساند كه كشور شاهد هيچ جنگ و خونريزي نيست و اين بسيار مهم است كه جوانان در مورد تاريخ جنگ كشور بيشتر سخن بگويند.
آكي‌هيتو در 1989 به تخت نشست و نوزدهمين فرمانروا يا رهبر داراي دوره حكومت بلند است. او تنها حاكم كنوني جهان است كه عنوانش به انگليسي امپراطور ترجمه مي‌شود.
دربار ژاپن در اول دسامبر 2017 اعلام كرده بود كه آكي هيتو در 30 آوريل 2019 كناره‌گيري مي‌كند.
دوره هيسه‌اي از 8 ژانويه 1989، نخستين روز پس از مرگ امپراتور هيروهيتو آغاز شد و آكي‌هيتو پسر او به جانشيني رسيد. بر طبق سنت‌هاي ژاپني، امپراطور هيروهيتو پس از مرگش به امپراطور شووا تغيير نام داد.
بر اين اساس، سال 1989 تا هفتم ژانويه، برابر است با شصت و چهارمين سال شووا و از روز هشتم ژانويه، سال اول هيسه‌اي آغاز مي‌شود.
**آساق**1904**