۱۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۷:۳۹
کد خبر: 83155807
T T
۰ نفر
چين سامانه اس 400 روسيه را آزمايش كرد

پكن- ايرنا- چين براي نخستين بار از سامانه موشكي پيشرفته 'اس 400 ' كه از روسيه خريداري كرده براي هدف قرار دادن و نابود كردن برخي از اهداف به صورت آزمايشي بهره برداري كرد.

به گزارش ايرنا روزنامه ساوت چاينا هنگ كنگ روز چهارشنبه گزارش كرد در جريان اين آزمايش، واحد موشكي ارتش آزاديبخش خلق چين يك هدف بالستيك شبيه سازي شده را در فاصله 250 كيلومتري رديابي و با پرتاب موشك با سرعت 3 كيلومتر در هر ثانيه آن را منهدم كرد.
اين تازه ترين اقدام ارتش چين در راستاي خريد اين سامانه دفاعي موشكي پيشرفته و در جهت تقويت روابط و همكاري هاي نظامي با روسيه است.
چين اين سامانه دفاعي موشكي پيشرفته را در چارچوب يك قرارداد 3 ميليارد دلاري از مسكو خريداري كرد.
دو طرف قرارداد مذكور را در راستاي گسترش همكاري هاي نظامي در سال 2015 ميلادي امضا كردند اما اين نخستين بار است كه چين سامانه موشكي اس 400 را آزمايش كرده است.
چين بيش از يك دهه بود كه سامانه دفاعي پيشرفته اس 300 را در اختيار داشت و پس از آن اولين كشوري بود كه توانست نسل جديد سامانه اس 400 را نيز در اختيار بگيرد.
'لي جيه' كارشناس مسايل نظامي مي گويد هر دو كشور چين و روسيه با فشارها و چالش هاي نظامي از سوي آمريكا مواجه هستند و اين موضوع باعث تقويت همكاري هاي نظامي آنها شده است.
وي افزود روسيه هرگز تسليم فشارهاي آمريكا نشده است و به رغم مخالفت ها در زمينه سامانه هاي موشكي و كشتي سازي و در بسياري بخش هاي ديگر با ارتش چين همكاري كرده است.
گزارش حاكي است چين از دو دهه قبل توانسته است با چنين سامانه هاي موشكي پيشرفته اي آشنا شود و براي همين خوب مي داند چطور بايد از اس 400 استفاده كند.
هند نيز به عنوان يكي از قدرت هاي نظامي منطقه، اكتبر سال قبل در جريان سفر 'ولاديمير پوتين' رييس جمهوري روسيه به آن كشور با خريد 5 سامانه اس 400 به ارزش 5 ميليارد دلار از مسكو موافقت كرد.
اس 400 يك سامانه دفاعي با فناوري برش هوايي است كه مي تواند موشك هاي بالستيك، جت ها و پهپادهاي دشمن را در فاصله اي در حدود 600 كيلومتر و در ارتفاع بين 10 متر تا 27 كيلومتر و با سرعت 4 هزار و 800 متر در ثانيه هدف قرار دهد و با 72 موشك زمين به هوا قادر به منهدم كردن 36 هدف به طور همزمان است.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان