تلاش برای سازوكار مالی ویژه ایران درسال 2019 ادامه می یابد

تهران- ایرنا- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام را به عنوان یكی از مهمترین رویدادهای سال 2018 توصیف و تاكید كرد كه كار برای ایجاد سازوكار ویژه مالی در سال 2019 ادامه می یابد.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی با عنوان '12 موضوعی كه با خود به سال 2019 می بریم' در وبلاگ رسمی خود، تلاش های این اتحادیه برای حفظ برجام را یكی از مهمترین مسائل سال 2018 توصیف كرد كه در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، نوشت: چند دقیقه پس از آن، من از طرف دیگر كشورهایی كه برای این توافق مذاكره كرده بودند، بر تصمیم جامعه بین المللی برای حفظ این توافق و اجرای آن تاكید كردم.
موگرینی تصریح كرد كه با گذشت دو سال و نیم از امضای توافق هسته ای با ایران، این توافق همچنان كار می كند و ماهیت صرفا غیرنظامی برنامه هسته ای ایران را تضمین كرده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نشست وزیران خارجه 1+4 در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورك اشاره كرد و یادآور شد: كشورهای اروپایی (از آن زمان) مقدمات ایجاد مكانیسمی برای تداوم تجارت مشروع شركت هایمان با ایران را آغاز كردند.
موگرینی همچنین تاكید كرد كه تلاش برای ایجاد این مكانیسم كه در ایران با عنوان سازوكار مالی ویژه اروپا شناخته می شود، در سال 2019 نیز ادامه خواهد داشت.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر نیز در مصاحبه ای به مناسبت سال نو میلادی بر پایبندی این اتحادیه بر اجرای برجام تاكید كرد.
ترامپ اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و بازگشت تحریم های هسته ای علیه ایران را اعلام كرد. این اقدام محكومیت جامعه جهانی از جمله هم پیمانان اروپایی واشنگتن را به دنبال داشت و طرف های دیگر این توافق برای تداوم اجرای آن وارد گفت وگو با ایران شدند.
از جمله موارد مهمی كه تاكنون برای تقویت روابط تجاری تهران و اروپا مورد بررسی قرار گرفته، تشكیل یك نظام پرداختی مستقل از اقتصاد آمریكا است.
چندی پیش، «هایكو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در این رابطه تاكید كرد تقویت خودمختاری اروپا با ایجاد كانال های پرداخت مستقل از ایالات متحده و تاسیس نهاد مالی اروپایی و نظام سوئیفت بدون وابستگی، كاملا ناگزیر و ضروری است.
شبد**9416*9122

سرخط اخبار سیاست