ارتش پاكستان پهپاد جاسوسي هند را سرنگون كرد

اسلام آباد - ايرنا - سخنگوي ارتش پاكستان (ISPR) اعلام كرد كه يك فروند پهپاد جاسوسي متعلق به هند را در منطقه «بغ» واقع در خطوط كنترل مرزي (LOC) ساقط كرده است.

به گزارش شامگاه سه شنبه ايرنا، ژنرال «آصف غفور» سخنگوي ارتش پاكستان با انتشار پيامي در توئيتر نوشت : ارتش اين كشور امروز يك فروند هواپيماي بدون سرنشين (پهپاد) جاسوسي هند را به دليل نقض حريم پاكستان در خط كنترل مرزي (LOC)، سرنگون كرده است.
وزارت خارجه پاكستان در اعتراض به نقض آتش بس نيروهاي امنيتي هند در خطوط مرزي كشمير (LOC)، معاون سفارت اين كشور در اسلام آباد را روز سه شنبه فراخواند.
بر اساس بيانيه وزارت امور خارجه پاكستان، پس از كشته و زخمي شدن 10 تن در آتش بازي نيروهاي هندي در منطقه «شاه كوت» در نزديكي خط كنترل مرزي كشمير، وزارت خارجه پاكستان با فراخواندن معاون سفارت هند در پاكستان، اعتراض اسلام آباد به اين حادثه را به وي ابلاغ كرد.
بر اساس خبر وزارت امور خارجه پاكستان، يادداشت اعتراضي از سوي وزارت امور خارجه پاكستان به معاون سفارت هند داده شد كه در آن از اين كشور خواسته شده است، به قرارداد آتش بس سال 2003 احترام بگذارد.
تبادل آتش ميان نيروهاي مرزي پاكستان و هند در منطقه امتداد خط كنترل (LOC) در «كشمير»، يك كشته و 9 زخمي بر جاي گذاشت.
هند و پاكستان همواره يكديگر را به نقض آتش بس در خط كنترل كشمير متهم مي كنند.
اين دو كشور، سال 2003 توافق آتش بس در مرزهاي كشمير را امضا كردند ولي طرفين تاكنون چندين بار آن را نقض كردند.
بخشي از كشمير در خاك هند و بخش ديگري از آن در خاك پاكستان قراردارد اما هر دو كشور ادعاي مالكيت بر تمامي كشمير را دارند و اين موضوع يكي از علت هاي اصلي مناقشه ديرينه ميان دهلي نو و اسلام آباد است.
مناقشه هند و پاكستان بر سر كشمير در حالي است كه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد بر برگزاري همه پرسي براي تعيين وضعيت اين منطقه تاكيد دارد.
بر اساس گزارش رسانه هاي پاكستان، هند در سال 2018 ميلادي، دو هزار و 350 بار آتش بس در خطوط مرزي كشمير (LOC) را نقض كرده است.
شبد**6125**9122