يك دامدار ميبدي به عنوان برگزيده ملي بخش كشاورزي انتخاب شد

يزد- ايرنا- حسين ملاصادقي دامدار ميبدي در حوزه پرورش بز سانن به عنوان كشاورز نمونه ملي در سي و سومين آيين معرفي كشاورزان نمونه كشور كه امروز سه شنبه در تهران برگزار شد، مورد تقدير قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، رئيس جهاد كشاورزي ميبد روز سه شنبه در اين ارتباط به خبرنگار ايرنا گفت: با توجه به اينكه شهرستان ميبد، كم آب است، پرورش دام سبك پر توليد كه قابليت و ارزش سرمايه گذاري داشته و ارزش افزوده اقتصادي خوبي به همراه دارد، به عنوان يكي از صنايع كم آب خواه دراولويت كشاورزي شهرستان است.
صدر پوركوثري افزود: با هدف بهره وري بيشتر از شير دام، پرورش سه گونه بز سانن، مورسيا و آلپاين مورد توجه جهاد كشاورزي ميبد است كه با توجه به سابقه اي كه پرورش بز سانن درميبد و استان يزد دارد، براي توليد شير بيشتر، اولويت پرورش بز سانن در بخش مركزي ميبد و گونه هاي مورسيا و آلپاين در منطقه ندوشن دنبال شده است.
وي تصريح كرد: به دنبال فعاليتهاي ترويجي و شناسايي واحدهاي پرورش دام ، حسين ملا صادقي از دامداران شهرستان كار خود را در سال 86 در حوزه پرورش بز سانن با خريدن سه راس بز آغاز و هم اكنون بالغ بر140 راس بز سانن دارد و ساليانه حدود 100 راس از نر بزها و بزهاي خود را در سطح استان يا خارج از استان يزد به فروش مي رساند.
رئيس جهاد كشاورزي ميبد در ادامه با بيان اينكه بز سانن قابليت توليد شيربالايي دارد و ساليانه حدود 700 تا 1000 ليتر شير توليد مي كند، گفت: سال گذشته نيز اين دامدار ميبدي به عنوان پرورش دهنده برتر بز سانن در استان و كشور معرفي شد و توانست به عنوان پرورش دهنده بز سانن ملي حائز رتبه برتر در كشور شود.
وي افزود تمام بزهايي كه در دامداري هاي بز سانن پرورش داده مي شود در سامانه دام سبك كشور ثبت و از نظر ميزان زايش و شيردهي مورد پايش قرار مي گيرند.
پور كوثري همچنين از ارائه 10 ميليارد ريال تسهيلات در حوزه دام سبك به دامداران شهرستان خبرداد و افزود: به ازاي هر 1 ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات يك فرصت شغلي ايجاد شده است.
ملا صادقي دامدار نمونه ملي كه حائز رتبه اول كشوري در حوزه پرورش بز سانن شده، كار خود را با پرورش سه راس بز آغاز كرد و هم اكنون بيش از 200 راس بز سانن دارد.
اين دامدار نمونه اهل روستاي ركن آباد شهرستان ميبد در گفت و گوي تلفني با خبرنگار ايرنا با تقدير از حمايت هاي جهاد كشاورزي و دام پزشكي ميبد موفقيت خود را به دنبال رعايت موارد بهداشتي و واكسيناسيون به موقع، رعايت برنامه تغذيه، انجام اقدامات اصلاحي نژاد نظير سيدرم گذاري، هورمون تراپي و همزمان سازي فحلي، جفت گيري مناسب و زايش خارج از فصل، تلفات پايين، ركورد گيري دام از نظر شيردهي و چند قلو بودن و جلوگيري از ايجاد همخوني با خريداري بز نر خالص وارداتي عنوان كرد.
وي تا كنون دام هاي خود را در زميني به مساحت 800 متر مربع پرورش داده و با حمايت جهاد كشاورزي توانسته زميني حدود 1 هزار و 800 متر مربع را خريداري و در حال سوله سازي است.
اين دامدار براي دريافت 3 ميليارد ريال وام از محل تسهيلات اشتغال پايدار روستايي معرفي شده، اما تا به حال موفق به دريافت تسهيلات نشده است.
در شهرستان ميبد سه كارگاه پرورش بز سانن خالص به صورت رسمي در حال فعاليت است.
مركز شهرستان 104 هزار نفري ميبد در 50 كيلومتري شمال غرب شهر يزد قرار دارد.
9934/ 6014/