۱۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۲
کد خبر: 83155010
۰ نفر
آبلیموهای تقلبی در بازار

تهران - ایرنا - چند سال پیش با جمع آوری چند برند آبلیمو بحث آبلیموهای تقلبی در بازار مطرح شد، تقلب هایی كه شاید تا حدی مردم را به سمت آبلیموهای دست ساز ترغیب كرد غافل از اینكه این آبلیموهای سنتی، علاوه بر تقلب سرشار از آلودگی های میكروبی، قارچ و كپك هستند.

آبلیمو از جمله مواد غذایی است كه شناسایی تقلب در آن كار آسانی نیست و شاید به همین دلیل هم بود كه چند سال پیش، عرضه حدود 14 برند آبلیموی صنعتی در بازار ممنوع شد.
اما اگر آبلیمو، آبِ لیمو نباشد پس چیست و در آن از چه تركیباتی استفاده می شود و آیا روش های تشخیصی ما آن قدر پیشرفته است كه بتواند تقلب در تولید آبلیموهای صنعتی نظارت كند.
دلیل اعتماد مردم به دستفروشانی كه جلوی چشم آنها آبِ لیمو را می گیرند چیست و آیا این اعتماد بجاست؟ چرا باید آبلیموهای سنتی را به آبلیموهایی كه در شرایط پاستوریزه تولید می شوند، ترجیح داد.

* تقلب در آبلیموهای صنعتی
وحید مفید، مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: تمام آبلیموهای دارای پروانه ساخت موجود در بازار دائم تحت كنترل است و مواردی از آبلیموهای برند دارای پروانه ساخت كه مشكل داشتند، مشاهده كردیم.
وی می افزاید: تفاوت تقلب در آبلیموهای صنعتی با آبلیموهای سنتی در این است كه اگر تولیدكنندگان آبلیموهای صنعتی، تقلب كنند و مشكلاتی داشته باشند بلافاصله با آنها برخورد می كنیم. به محض مشاهده تقلب در آبلیموهای صنعتی با آنها برخورد می شود و ضوابط سختگیرانه ای برای آنها وجود دارد از آن جمله كه پروانه تولیدكنندگان متخلف تعلیق می شود یا دیگر پروانه آنان را تمدید نمی كنیم و محصولات تقلبی نیز از بازار جمع آوری می شوند.

* چالش در استاندارد آبلیموها
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو می گوید: آبلیموهای صنعتی از روش كنستانتره تهیه می شوند كه در استانداردهای آنها چالش هایی وجود داشت چرا كه درباره ویژگی های یك آبلیمو باید به تمام موارد از انواع لیمو، و تغییرات لیموها در مناطق مختلف كشور توجه داشت.
مفید تصریح می كند: این ویژگی ها موجب چالش هایی در استانداردها می شد اگر خواستار یك ویژگی به صورت خیلی سختگیرانه و محدود بودیم، آبلیموها، طبیعی تولید می شد اما خارج از استاندارد بود و اگر دامنه تغییرات ویژگی را گسترده می كردیم محلی برای تقلب ایجاد می شد.

* تجدیدنظر در استاندارد آبلیموها
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو می گوید: این سازمان با همكاری سازمان استاندارد از یك سال پیش اقداماتی در جهت تجدیدنظر استانداردها و آزمون های شناسایی تقلب در آبلیموها انجام داده است.
مفید می افزاید: در آزمون های جدید از دستگاه های تخصصی تر استفاده می شود و امیدواریم با استانداردهای جدید، ویژگی های آبلیمو، سریعتر و دقیق تر شناسایی شوند تا تقلب ها را پیدا كنیم.
وی اضافه می كند: در روش های قدیمی، تشخیص تقلب در آبلیمو سخت بود اما با روش های جدید امیدواریم شرایط بهتر شود و آزمون ها سریعتر و دقیق تر صورت گیرد؛ در این اقدامات قرار است انجمن تولیدكنندگان آبلیمو نیز همكاری داشته باشند تا تقلب در آبلیمو صفر شود.
مفید درباره چگونگی تقلبات در آبلیمو نیز می گوید: تقلب آبلیمو به این صورت است كه واحدهای تولید كننده در تولید كل یا درصدی از آبلیمو، از اسیدسیتریك، رنگ یا تركیبات دیگر استفاده می كنند.

* آبلیموهای دست ساز مملو از كپك و قارچ است
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار می دارد: این سازمان به هیچوجه نمی تواند آبلیموهای دست ساز را تایید كند؛ این آبلیموها در شرایط غیربهداشتی تهیه می شوند و در بسیاری از موارد پس از آبگیری، پاستوریزه نمی شوند.
مفید می افزاید: سازمان غذا و دارو به طور مستمر بررسی هایی از آبلیموهای دست ساز در بازار انجام می دهد. بررسی ها نشان داده اند كه این آبلیموها مملو از كپك و قارچ هستند و بسیاری از آبلیموهای سنتی موجود در بازار، تقلبی است به طوری كه درصدی از تركیب آنها فرآورده های «سنتتیك» است.
به گفته وی، تقلبات آبلیموهای دست ساز بیشتر از آبلیموهای صنعتی است.

* فروشندگان در صورت اجبار به آبگیری لیمو جلوی مشتری، قیمت را بالا می برند
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو می گوید: در پروژه ای از سوی مركز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مشخص شد كه قیمت آبلیموهای سنتی گرفته شده آماده در بطری با قیمت آبلیمویی كه جلوی مشتری گرفته می شود، متفاوت و بالاتر است كه نشان دهنده تقلب در این آبلیموها است.
مفید می افزاید: به شدت پیگیر هستیم تا تقلب را در آبلیموهای صنعتی به حداقل برسانیم اما در عین حال به هیچوجه توصیه نمی شود كه آبلیموی دست ساز مصرف شود.
وی تاكید می كند: آبلیموهای دست ساز كه اغلب هم فصلی هستند، سرشار از آلودگی های میكروبی هستند.

* لیموی تازه بهترین ماده برای تغییر طعم غذا است
هدایت حسینی، رئیس انستیتو تغذیه نیز به هموطنان توصیه می كند در تمام فصول از لیموی تازه استفاده كننده كه علاوه بر ویتامین سی C از سایر ارزش تغذیه ای این میوه نیز بهره مند شوند، لیموی تازه بهترین ماده برای تغییر طعم غذا است.
او به خبرنگار ایرنا می گوید: آبلیموهای فله ای مورد تائید نیست؛ آبلیموهای دست ساز حاوی مواد غیرمجاز و میكروارگانیسم های خطرناك، رنگ و دیگر عوامل غیرمجاز است.
حسینی ادامه می دهد: شرایط تولید و نگهداری آبلیموهای صنعتی ایمن تر است و برای استفاده به عنوان چاشنی غذا خوب است.
وی تاكید كرد: كنترل مستمری بر آبلیموهای صنعتی می شود و آنهایی كه مشكل دارند بلافاصله از چرخه تولید خارج می شوند.
رئیس انستیتو تغذیه می گوید: تقلب در آبلیموهای صنعتی كم است و اگر هم باشد بلافاصله تولید آن متوقف می شود و از مواد اولیه تا شرایط نگهداری و توزیع آن، كنترل می شود.
حسینی می افزاید: آبلیموهای دست ساز و آبلیموهایی كه از سوی دستفروشان عرضه می شوند، شناسنامه سلامت ندارند و معلوم نیست از چه مسیری تولید شده اند و نگران كننده هستند.
اجتمام *9185 * 3063