جشنواره «وارش» مردم را با فرهنگ‌ اقوام مختلف آشنا مي‌كند

تهران - ايرنا - عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين كه موافق برگزاري جشنواره‌هاي استاني است، گفت: رويدادهاي هنري مانند جشنواره فيلم كوتاه «وارش»منجر به آشنايي مردم با فرهنگ‌ها و آداب اقوام مختلف خواهد شد.

نصرالله پژمانفر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سينمايي ايرنا، درباره اهميت برگزاري جشنواره هاي هنري از جمله «وارش» توسط خود هنرمندان،با تاكيد براينكه كارهاي فرهنگي را نبايد دستوري كرد، گفت: بايد اجازه دهيم كساني كه در حوزه فرهنگ هستند خودشان توانمندي هاي خود را بروز دهند.
وي با اشاره به اينكه در مجلس شوراي اسلامي بايد حمايت و نظارت كنيم اما كارها توسط اهالي آن پيگيري شود، افزود: اگر آمديم گفتيم فلان جشنواره در استاني كه ظرفيت‌هاي استاني را نشان دهد برگزار شود، فوري سراغ عدد و رقم، ميزان اعتبارات ، افراد مشغول در كار را مي گيرند، بنابراين نتيجه آن هم مي‌شود كه 50 نفر را استخدام كنيم، دهها ميليارد پول مي‌خواهيم و دست آخر خروجي آن هم چيزي ندارد.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس با استقبال از حضور نيروهاي داوطلب استاني در جشنواره وارش و پرورش نيروهاي جوان فرهنگي گفت: بايد به سمتي برويم كه مخاطبان ما در حوزه فرهنگ با كمترين امكاناتي كه مي‌توانيم به آنها بدهيم ظرفيت‌هاي خود را نشان دهند و ما تنها كارها را تسهيل و نظارت كنيم.
پژمانفر افزود: در حوزه فيلم چه مستند كوتاه و چه بلند متاسفانه امروز ضعف جدي داريم و آن اين است كه به همه ژانرهاي متعدد جامعه پرداخته نمي شود.
وي ادامه داد: به عنوان مثال ما به موضوع اجتماعي خيلي مي‌پردازيم يعني 78 درصد موضوع اجتماعي است، خانواده، سطح زندگي، آداب و رسوم و جوانان و مسايل ديگر اصلا در سينماي ما و در فيلم‌هاي كوتاه و بلند وجود ندارد.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه گلايه امروز ما از سينما پرداختن صرف به موضوعات اجتماعي است، ادامه داد: بايد در اين زمينه جواب داده شود كه آيا سينما مي‌‎خواهد فقط حرف‌هاي خود را بزند و فقط يك تريبون داشته باشد براي اين كه يكسري سيانمايي‌ها و فحش‌ها و مسايلي كه بخشي از آن واقعيت ندارد را بگويد، يا نه؟
پژمانفر گفت: سينما بايد در كنار سرگرمي، يك سري نيازهاي مردم و مسايلي كه بايد فرهنگ سازي و توجه به آن شود را در اولويت خود قرار دهد.
وي درباره اين كه آيا برگزاري جشنواره‌هايي در مراكز استان مانند «وارش» مي‌تواند به معرفي جاذبه‌هاي گردشگري استان‌ها كمك كند، گفت: قطعا بسيار موثر است، سينما بسيار تاثيرگذار است و هنوز چيزي نتوانسته جايگزين آن شود. بنابراين از ظرفيت‌هاي بالاي هنر هفتم بايد استفاده كرد كه از جمله آن برگزاري جشنواره و معرفي جاذبه‌هاي گردشگري است.
اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: امروز ما بايد مانع نشويم و اجازه دهيم كه در اين موضوع ديگران هم حق حيات داشته باشند. وقتي با سالن داري و مديريت سالن داري اجازه نمي دهيم ديگران نفس بكشند و فكرشان روي پرده سينما اكران شود ديگر معناي آن روشن است يعني استبداد در حوزه سينما است.
وي درباره تاثيرگزاري جشنواره «وارش‌« در تعامل بين‌المللي با همسايگان درياي خزر نيز، گفت: مي تواند تاثير گذار باشد به شرطي كه اين ظرفيت را داشته باشد بنابراين بايد قبل از اين كه هر اقدامي درباره آن فكر شود.
به گزارش ايرنا، نهمين جشنواره بين المللي فيلم وارش به دبيري مهدي قربانپور ارديبهشت سال 98 در استان مازندران برگزار مي شود.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **