20درصد بزرگسالان كشور فشار خون بالا دارند

تهرن - ایرنا- رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: 20 درصد جمعیت بزرگسال (بالای 30 سال) كشور دچار فشار خون بالا هستند كه باید با تغییر شیوه زندگی و مصرف دارو كنترل شود.

فریدون نوحی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: فشار خون بالا یك بیماری مزمن است كه در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود و به دنبال فشار خون، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت كند.
وی اظهار داشت: فشار خون بالا دارای عوارض زیادی است كه در صورت كنترل نكردن آن باعث سكته های قلبی، مغزی و بیماریهای كلیوی می شود.
نوحی ادامه داد: مصرف زیاد نمك و چربی فشار خون بالا را تشدید می كند. بر اساس آخرین نتایج مطالعاتی كه در استان اصفهان شده است، زنان بیش از مردان در پخت و پز از نمك استفاده می كنند و این از عوامل خطرناك برای ایجاد بیماری فشارخون است.
وی تصریح كرد: با توجه به اینكه فشار خون بالا در جمعیت بالای 30 سال كشور بسیار شایع است، افراد باید روش زندگی خود را همراه با تغذیه سالم و فعالیت بدنی مناسب روزانه كنترل كنند و افراد جوان نیز با ورزش از ابتلا به این بیماری در بزرگسالی پیشگیری كنند.
به گفته رئیس انجمن قلب و عروق ایران، داشتن یك رژیم غذایی سالم و سرشار از غلات، میوه ها، سبزی و لبنیات كم چرب می تواند مانع از فشارخون بالا شود.
نوحی با بیان اینكه فشار خون اغلب با اضافه وزن بالا می رود، افزود: اضافه وزن همچنین در هنگام خواب باعث اختلال در تنفس شده و این مسئله باعث بالا رفتن فشار خون می شود. كم كردن وزن یكی از تاثیرگذارترین تغییرات سبك زندگی برای كنترل این بیماری است.
وی توصیه كرد: روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی از جمله پیاده روی داشته باشند و از عوارض فشار خون بالا كه منجر به سكته های قلبی، مغزی و بیماریهای كلیوی می شود، در امان باشند.
رئیس انجمن قلب و عروق ایران به داروهای فشار خون اشاره كرد و اظهار داشت: داروهای فشار خون در طیف های مختلف دارای عوارض هستند و اگر فرد بر اثر چاقی دچار این بیماری شده بهتر است با كاهش وزن و تغذیه سالم فشارخون را كنترل كرده و دارو مصرف نكند.
نوحی ادامه داد: در حال حاضر داروهای فشارخون كه مواد اولیه آنها خارجی بوده و در كشور تولید می شود از لحاظ كیفیت و تاثیرگذاری مانند مشابه خارجی عمل می كند و این داروها برای كنترل افزایش فشارخون است.
اجتمام *9022 * 3063