۱۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۹
کد خبر: 83154769
۰ نفر
طرح توسعه هسته شبكه ملی اطلاعات افتتاح شد

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز -سه شنبه- طی مراسمی طرح توسعه هسته شبكه ملی اطلاعات را افتتاح كرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، در این مراسم با حضور ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و تعدادی از معاونان وزیر ارتباطات، علاوه بر افتتاح پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبكه ملی اطلاعات از بسته اقتصادی حمایت از كسب و كارهای خدمات ابری، میزبانی و شبكه توزیع محتوا نیز رونمایی شد.
محمدجواد آذری جهرمی در این آیین گزارش یك ساله ای را از اقدامات وزارت ارتباطات و بخش ای سی تی كشور در توسعه شبكه ملی اطلاعات ارایه كرد و اظهار داشت: شبكه ملی همانطور كه از نامش پیداست صرفا شبكه وزارت ارتباطات نیست و یك شبكه ملی است. این گزارش حاصل دستاورد صرفا وزارت ارتباطات نیست و تمام بخش ها شامل بخش های خصوصی و عمومی و دولتی در این گزارش آمده است.
وی ادامه داد: با توجه به این كه از سند سه گانه شبكه ملی اطلاعات، فقط سند تبیین الزامات بخش زیرساختی آن تهیه شده است، در ابتدای دولت دوازدهم بین آنچه در حال اجرا بود و انچه باید به آن می رسیدیم، تطبیق شرایط انجام دادیم. این سند را تهیه و تفاوت های آن را استخراج كردیم. گزارشی به شورای عالی فضای مجازی ارسال كردیم و یك مهلت دو ساله درخواست كردیم كه ریل هایی را تغییر دهیم تا در حوزه توسعه شبكه ملی اطلاعات كشور به نتیجه مطلوب برسیم.
جهرمی افزود: بر اساس گزارش ما، بخش دسترسی پهن باند خانگی كه شامل پهن باند ثابت و موبایل است، باید گسترش پیدا كند. شبكه های درون استانی، شهری، استانی، شبكه هسته كه شركت زیرساخت متولی آن است، درگاه اینترنت و اتصالات به اینترنت جزو ساختار كلان و اجزای مهم شبكه ملی اطلاعات است.
وی خاطرنشان كرد: اقدام مهمی كه در توسعه و تقویت زیرساخت ها انجام شده در توسعه دسترسی پهن باند سیار نسل های سه و چهار و رسیدن به پوشش سراسری بوده است. توسعه ظرفیت بخش هسته را داشتیم كه شامل فیبر نوری، لایه انتقال و لایه آی پی بوده است. ایجاد شبكه مستقل درگاه اینترنت و توسعه و افزایش جزو مسایلی بوده كه شورای عالی مجازی به ما ابلاغ كرده است.
«از دیگر اقدامات می توان به رسیدن به پوشش سراسری، توسعه و افزایش پایداری ارتباطات روابط بین الملل، برنامه ریزی برای ایجاد قطب های مراكز داده، توسعه مراكز داده و خدمات ابری و توزیع محتوا CDN توسط بخش خصوصی، كاهش هزینه‌ ارتباطات داخلی، كاهش هزینه ترافیك محتوا و خدمات داخلی برای كاربران نهایی، تغییر مدل سرویس در ارتباطات ثابت از مدل حجمی به غیر حجمی، توسعه خدمات برخط دولت الكترونیكی و دولت همراه و ارایه تسهیلات به شركت های نوپا و فعال در حوزه فضای مجازی و تولید محصولات بومی و اقداماتی كه برای توسعه و رشد خدمات كسب و كارهای داخلی بوده است، اشاره كرد.»
جهرمی یاداور شد: البته این ها گزارش عملكرد گروهی ماست. در حال حاضر بیش از دو‌برابر تجهیزات ما تولید داخل است و خود را از عرصه بین المللی مستقل كرده ایم.
وزیر ارتباطات افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی، توان مركز ماهر، ایجاد طرح صیانت از كودكان و برگزاری جشنواره كودكآنلاین را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.
وی همچنین مقایسه نقطه به نقطه از شهریور ۹۶ تا شهریور ۹۷ ارائه كرد: «در سال قبل اینترنت نسل ۳را در ۱۱۵۷ شهر متصل داشتیم و در سال بعد ۱۲۴۲ شهر به این خدمات متصل شدند. اینترنت نسل چهار از ۷۱۰ شهر به ۱۲۴۲ شهر رسیده است. علاوه بر این از فرودین ۹۶ تا مرداد ۹۷ رشد استفاده از وای فای كاهش و اینترنت 4g افزایش و 3g رشد خود را حفظ كرده و روند ثابتی داشته است. مفهموم این امار این است كه استقبال از 4g خوب بوده و اینترنت ثابت ما بخشی از بازار را از دست داده است.»
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت هایی كه در حوزه توسعه فیبر نوری صورت گرفته است، گفت: آذر ماه گذشته 66381 كیلومتر شبكه بین استانی داشتیم كه در اختیار شركت زیرساخت است و در حال حاضر به عدد 68920كیلومتر رسیده ایم. در بخش لایه انتقال شبكه ملی اطلاعات ظرفیت این شبكه سال شهریور گذشته۱۰ ترابیت بود كه در دهه فجر سال گذشته به ۲۴ترابیت رسید و امروز با افتتاحی كه انجام شد، هسته IP شبكه ملی اطلاعات از 6.10ترابیت به ۱۸.۵ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.
وزیر ارتباطات در ادامه گفت: موضوعی كه همواره در حوزه ارتباطات بین الملل با آن مشكل داشتیم، این بود كه ترانزیت ارتباطات اینترنت از مرزهای ورودی از درون شبكه اینترنت انجام می شد و این مقدمات اختلال را ایجاد می كرد و امنیت شبكه ما را پایین می آورد؛ در دهه فجر سال گذشته ما شبكه ملی اینترنت را از شبكه ملی اطلاعات جدا كردیم. به این معنا كه یك لایه در دور كشور و در گذرگاه های هفتگانه كشور ایجاد شده و این هسته به صورت كامل به یكدیگر متصل است و اگر در نقطه ای قطعی رخ دهد در همان شبكه ترافیك رخ می دهد و اثرات كیفیتی اینترنت روی ظرفیت شبكه ملی اطلاعات اثر نخواهد گذاشت.
« امسال بنا بر ابلاغ مركز ملی فضای مجازی و به خاطر حداقل سازی تهدیدهای تحریمی پیرینگ با كشورهای همسایه را در دستور كار قرار دادیم. در یك سال گذشته تففاهم نامه با تركیه، جمهوری آذربایجان و عمان نهایی شده و با كشورهایی مانند روسیه، عراق و پاكستان و عمارت در حال مذاكره هستیم كه ارتباط مان را به جای انتقال به كشورهای اروپایی، به صورت منطقه ای تبادل كنیم '.
وی ادامه داد: در بهمن ۹۵ ظرفیت مراكز داده كشور ۶۰۰ رك بود و شهریور 96 این عدد به 1150 و در آذر امسال به 1600 رك رسیده یعنی ظرفیت های فعال داده ماست كه در حال حاضر از آن استفاده می كنند. در زمینه خدمات ابری هم ۳۰۰ درصد رشد داشته ایم. شكل گیری و رشد محتوای داخلی هم به 16 درصد رسیده است. رشد VODها نیز قابل توجه بوده و رشد ۳۰۰درصدی را تجربه كرده است.
او با اشاره به این كه استقلال كشور در فضای مجازی باعث بروز تحولات زیادی می شود گفت: در سال ۹۶ما ۱۲۰هزار اپلیكیشن و ماركت ایرانی داشتیم كه امسال این عدد به ۲۵۰هزار رسیده است. در حال حاضر نقشه‌های بومی هم هستند كه هم‌اكنون سهمی 50 درصدی در بازار را از آن خود كرده‌اند آن هم بدون این كه حمایت ویژه ای دریافت كنند.
او در ادامه گفت: امید داریم دو سند لایه محتوا و خدمات در مركز ملی فضای مجازی به جمع بندی برسد تا مطالبه دستگاه هایی كه امروز شبكه ملی اطلاعات را در كلام بلد هستند و در عمل نمی دانند كه خودشان هم وظایف جدی دارند و گاهی خودشان بزرگ ترین مانع توسعه شبكه ملی اطلاعات در لایه خدمات و محتوا هستند. تعین تكلیف شود و مركز ملی و شورای عالی فضای مجازی به وظیفه تاریخی خود عمل كنند.»
جهرمی اضافه كردك شاید این بهترین خبری باشد كه من امروز می دهم؛ ما در سال پیش رو، IXP بین‌الملل ایجاد خواهیم كرد و به خدمات دهندگان محتوا و شركت زیرساخت اینترنت را به قیمت بین الملل عرضه خواهد كرد. این كار باعث می شود محصولات ما بازار جهانی به دست بیاورند.
وزیر در پایان اعلام كرد: ما دنبال توسعه همكاری های بین المللی هستیم. با چهار كشور تركیه، روسیه، آذربایجان و ایران دنبال یك پیمان منطقه ای هستیم. تفاهم كلی صورت گرفته و امیدواریم كه بتوانیم بازار كسب و كار بین المللی را پیش ببریم. همچنین بنا بر ابلاغ مركز ملی فضای مجازی ما كل تجهیزات آمریكایی را از شبكه ملی اطلاعات خارج كردیم امروز دیگر هیچ تجهیزات امریكایی در شبكه ملی اطلاعات برای اجرایی كردن پروژه های مان نداریم.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: در پایان می خواهم بگویم ما باید بستر را آماده می كردیم. خدمات داخلی باید به خاطر كیفیت، امنیت و قیمت رجحان داشته باشند كه دارند. خواهشا مطالبات سیاسی خود را قاطی شبكه ملی اطلاعات نكنید و كلمه فیلترینگ را به شبكه ملی اطلاعات پیوند نزنید.
علمی*م.ش*2017