زیرساخت و فرهنگ استفاده ازدوچرخه در كشور فراهم نشده است

تهران- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور با بیان اینكه فرهنگ استفاده از دوچرخه برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در بسیاری از شهرها فراهم نشده است گفت: با توسعه زیر ساخت و فرهنگ سازی به كاهش آلودگی هوا كمك می كنیم.

مهدی جمالی نژاد روز سه شنبه در حاشیه« سه شنبه بدون خودرو » كه مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر(عج) انجام شد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تهران از ظرفیت قابل توجهی برای استفاده و توسعه ناوگان دوچرخه بهره می برد كه می بایست برای تشویق و فراگیر كردن آن زیر ساخت استفاده از جمله مسیر تردد و تعمیر دوچرخه، نصب و پاركینگ دوچرخه فراهم شود.
وی درپاسخ به این سئوال كه برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در كشور چه قول هایی خواهید داد، گفت: تمهیدات ما بیشتر برای بستر سازی ،دستور العمل و آیین نامه در سطح كشور بوده و در این خصوص به عنوان رئیس شورای عالی ترافیك كشور این آمادگی در تهران وجود دارد تا هرگونه كمك از طریق دستگاه های اجرایی و شهرداری پیگیری شود.
معاون وزیر كشور با اشاره به اینكه تجربه فرهنگ سازی و استفاده از دوچرخه تاكنون در یزد و اصفهان به صورت پایلوت انجام شده است افزود: تجربه ما در این طرح باعث شد شهروندان دوچرخه را وسیله ای صرفا ورزشی نبینند بلكه آن را برای حمل و نقل عمومی برگزینند.
جمالی نژاد در پاسخ به این سوال چه میزان اعتبار برای توسعه ناوگان دوچرخه در كشور در نظر گرفته شده است خاطر نشان كرد: هم اكنون در ابتدای راه بوده و هزینه های خرید، تامین و تجهیز دوچرخه هنوز مشخص نشده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر موتور سیكلت های كاربراتوری 6برابر خودرو ها در سطح شهر ها آلودگی تولید می كنند كه در این خصوص با جایگزینی آنها با دستگاه های برقی می توان آلودگی زیست محیطی در كلان شهر ها را تا حد قابل توجهی كاهش داد.
در طرح سه شنبه بدون خودرو پیروز حناچی شهردار تهران، محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل عمومی شهرداری، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور و جمعی از اصحاب رسانه و مدیران شهری مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر(عج) تهران را با دوچرخه ركاب زدند.
تهرام/7247/ 1539