۱۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۴:۳۲
کد خبر: 83154451
۰ نفر
2018، صفحه ای پر حادثه در تاریخ فلسطین

تهران - ایرنا - سال 2018 میلادی، سالی پر حادثه در تاریخ فلسطین بود، رویدادهایی همچون 'انتقال سفارت آمریكا به قدس' و 'عادی سازی روابط میان كشورهای عربی و رژیم صهیونیستی' تنها گوشه ای از اتفاقات سرنوشت ساز فلسطین، در سال گذشته میلادی را تشكیل می دهند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سال 2018 را شاید بتوان به عنوان یكی از پر حادثه ترین سال ها در تاریخ فلسطین نامگذاری كرد، رویدادهایی همچون 'انتقال سفارت آمریكا به قدس' ، 'عادی سازی روابط میان كشورهای عربی و رژیم صهیونیستی' ، 'راهپیمایی های بازگشت' ، 'ناكامی آمریكا برای محكومیت حماس در سازمان ملل' ، 'بمباران نوار غزه' ، 'تصویب قانون منع كاهش محكومیت فلسطینی ها ، 'ادامه شهرك سازی در سرزمین های اشغالی' ، 'ادامه حصر نوار غزه' و 'كشتار خبرنگاران فلسطینی' همگی گواه یك سال پرماجرا بودند.

**انتقال سفارت آمریكا به قدس اشغالی
به رسمیت شناختن شهر تاریخی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارتخانه آمریكا به این شهر در قالب یك حركت نمادین، از شعارهای مهم دونالد ترامپ در كارزار انتخابات ریاست جمهوری امریكا بود، اتفاقی كه سرانجام 24 اردیبهشت (14 مه) رنگ واقعیت به خود گرفت.
پیشتر نمایندگان كنگره آمریكا در سال 1995 میلادی، در قطعنامه ای انتقال سفارت امریكا به قدس را تصویب كرده بودند، تصمیمی كه توسط روسای جمهور پیشین این كشور هیچ گاه اجرایی نشد.
در مراسم افتتاح سفارت ایالات متحده آمریكا در قدس اشغالی، «ایوانكا ترامپ» دختر رییس جمهوری آمریكا و «جرد كوشنر» داماد و مشاور وی نیز حضور داشتند.
با انتقال سفارت آمریكا به شهر قدس، سرزمین های اشغالی صحنه نا آرامی ها و درگیری های شدید میان فلسطینی ها و نظامیان رژیم صهیونیستی شد، حوادثی كه منجر به شهادت ده ها فلسطینی معترض شد.
این تصمیم آمریكا در تناقض آشكار با قطعنامه شماره 478 شورای امنیت سازمان ملل گرفته شده است كه همه كشورهای عضو را از تاسیس اماكن دیپلماتیك در قدس اشغالی منع می كند.
**عادی سازی روابط كشورهای عربی با رژیم صهیونیستی
سال 2018 را می توان سال رقابت كشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دانست.
تحلیلگران معتقدند رژیم صهیونیستی نیز در اقدامی متقابل برای عادی سازی روابط با كشورهای عربی بخصوص كشورهای حاشیه خلیج فارس ، گام های به ظاهر كوچك اما موثری را در سال گذشته برداشته است.
در همین راستا اسرائیل در سال گذشته، روابط ورزشی و فرهنگی قابل توجهی را مخصوصا با امارات برقرار كرد.
«میری ریگو» وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی 4 آبان ماه در سفری بی سابقه به همراه یك هیات ورزشی اسرائیلی وارد امارات شد تا در مسابقات جودو در ابوظبی شركت كند.
گزارش ها حاكی از آن است كه در پی كسب مدال طلای جودوكار رژیم صهیونیستی در ابوظبی برای اولین بار پرچم اسرائیل در یك كشور عربی به اهتزاز درآمد و سرود این رژیم در امارات طنین ‌انداز شد، اقدامی كه خشم ملت های عرب را به همراه داشت.
در اقدام تحریك آمیز دیگر، وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی، از مسجد 'شیخ زاید بن سلطان' در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی دیدن كرد.
در ابتدای شهریور گذشته نیز تیم والیبال زنان امارات در مسابقات قهرمانی اروپا با تیم زنان رژیم صهیونیستی به رقابت پرداخت و پیش از آن نیز تل‌آویو میزبان دوچرخه‌سوارانی از امارات و بحرین بود.
روز 3 آبان ( 25 اكتبر) و در اقدامی جنجال برانگیز بنیامین نتانیاهو، در راستای عادی سازی روابط با كشورهای عربی در سفری غیرمنتظره و محرمانه عازم مسقط، پایتخت عمان شد و با سلطان قابوس، پادشاه این كشور دیدار و گفتگو كرد.
این نخستین سفر مقامات این رژیم به عمان پس از 22 سال محسوب می شود.
«یوسف بن علوی» وزیر مشاور در امور خارجی عمان درخصوص سفر نتانیاهو به مسقط گفت: این سفر به درخواست شخص نتانیاهو برای گفت وگو پیرامون روند 'صلح' خاورمیانه صورت گرفت.
عربستان هم از این رقابت عقب نماند، در ماه های گذشته ویدئویی در شبكه های اجتماعی دست به دست شد كه حاكی از عرضه محصولات لبنیاتی عربستان و همچنین عرضه كالاهای بزرگترین شركت محصولات شیمیایی عربستان به نام 'سابك' در فروشگاه های سرزمین های تحت اشغال صهیونیست ها بود.
عربستان همچنین به یكی از خطوط هوایی هند در سال گذشته اجازه داد تا از فضای هوایی این كشور برای پرواز به سوی تل آویو استفاده كند.
یك هیات از بحرین نیز در سال 2018 برای گفت وگو با مقام های صهیونیستی به سرزمین های اشغالی سفر كردند.

**راهپیمایی های بازگشت
فلسطینیان ساكن غزه سال 2018 در راهپیمایی های اعتراضی موسوم به «بازگشت» نمادی از استقامت و ایستادگی را به نمایش گذاشتند.
راهپیمایی های بازگشت از دهم فروردین امسال (سی ام مارس) همزمان با بزرگداشت روز «زمین» در فلسطین آغاز و جمعه گذشته (7 دی ماه) وارد چهلمین هفته خود شد.
معترضان فلسطینی در این راهپیمایی ها خواهان رفع محاصره نوار غزه و بازگشت به سرزمین های اجدادی خود هستند كه اینك در اشغال رژیم صهیونیستی است.
باریكه غزه از حدود دوازده سال پیش و به دنبال قدرت گرفتن جنبش حماس در این منطقه تحت محاصره رژیم صهیونیستی است و با وجود اعتراض های گسترده، اسرائیل همچنان این منطقه را تحت محاصره قرار داده و عملا آن را به بزرگترین زندان جهان تبدیل كرده است.
بسیاری از ناظران، راهپیمایی های بازگشت را نوعی واكنش در برابر تصمیمات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در قبال مناطق اشغالی و فلسطین می دانند.
این راهپیمایی ها با شهادت بیش از 240 تن و زخمی شدن بیش از 25 هزار نفر همراه بوده كه هیچ كدام از آنها نتوانسته اراده فلسطینیان را از ادامه راهپیمایی اعتراضی باز دارد.
**ناكامی آمریكا و رژیم صهیونیستی برای محكومیت حماس در سازمان ملل
آمریكا در دسامبر گذشته (آذر ماه) پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه كرد تا ضمن محكوم كردن مقاومت مردم فلسطین و متهم كردن حماس به تروریسم، فشارهای خود بر فلسطینی‌ ها را تشدید كند.
این قطعنامه كه بامداد 16 آذر (7 دسامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل به رأی گذاشته شد، برای تصویب به دو سوم آرا نیاز داشت كه در عمل محقق نشد.
پس از رد قطعنامه پیشنهادی آمریكا ضد حماس، ایرلند پیش‌ نویس قطعنامه دیگری را ارائه كرد كه در آن بر لزوم پایان اشغالگری و شهرك‌ سازی توسط صهیونیست‌ها تاكید شده بود و تنها 5 عضو از جمله آمریكا و رژیم صهیونیستی به آن رای منفی دادند تا پیروزی دیگری برای ملت فلسطین در مجمع عمومی به ثبت برسد.
**ادامه روند شهرك سازی در سرزمین های اشغالی
ساخت شهرك از سوی رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی یك موضوع قدیمی اما همیشگی در قضیه فلسطین محسوب می شود، به گونه ای كه روند ساخت این شهرك ها در سال 2018 با سرعت بیشتری ادامه یافت و در آخرین اقدام، كابینه نتانیاهو در اواخر سال 2018 با ساخت 2200 دستگاه واحد مسكونی در شهرك‌های واقع در مناطق اشغالی فلسطینی موافقت كرد.
تحلیلگران معتقدند بنیامین نتانیاهو قصد دارد در آستانه انتخابات زودهنگام در اسرائیل، با این اقدام حمایت شهرك ‌نشینان را جلب كند.
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از 400 هزار نفر در شهرك‌های كرانه غربی رود اردن و 200 هزار نفر دیگر نیز در شهرك‌های قدس اشغالی زندگی می‌ كنند.
رژیم صهیونیستی در جریان جنگ شش‌ روزه در سال 1967 با كشورهای مصر، سوریه و اردن، از جمله قدس شرقی و كرانه غربی رود اردن را به تصرف خود درآورد و بلافاصله ساخت شهرك‌ در همین مناطق اشغالی را آغاز كرد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در ماه دسامبر سال 2016(آذر 95) از اسرائیل خواسته بود برنامه‌های شهرك‌سازی در مناطق اشغالی را به كلی قطع كند.
**بمباران هوایی نوار غزه
بر اساس اطلاعات به دست آمده، ارتش رژیم صهیونیستی در سال 2018 نزدیك به 865 بار نوار غزه را از طریق حملات هوایی بمباران كرده است.
براساس گزارش رسمی منتشر شده از سوی ارتش رژیم صهیونیستی، این نیروها همچنین در سال 2018 بیش از 15 تاسیسات مرزی متعلق به فلسطینی‌های نوار غزه را از طریق بمباران هوایی منهدم كرده‌اند.
در این گزارش همچنین گفته شده نیروهای فلسطینی در واكنش به تهاجم‌های صورت گرفته حداقل هزار راكت موشكی را به مناطق شهرك نشین صهیونیستی شلیك كرده‌اند كه بر اثر این شلیك‌ها حداقل 16 صهیونیست به كشته و 199 نفر دیگر زخمی شده‌اند.
كشتار و دستگیری گسترده خبرنگاران فلسطینی، حمله های ناكام به 'خان یونس' و 'خان الاحمر' ،تصویب قانون منع كاهش محكومیت فلسطینی های دربند رژیم صهیونیستی و ادامه محاصره نوار غزه از دیگر رویدادهای مهم فلسطین در سال 2018 بود كه این كشور را در روزهای متوالی به صدر اخبار جهان رساند.
حال باید منتظر ماند و دید كه تحولات گسترده فلسطین در سال گذشته از یك سو و تلاش های دولت آمریكا برای اجرای معامله قرن و نادیده گرفتن حقوق اولیه فلسطینیان از سوی دیگر، قضیه فلسطین را در سال 2019 به كدامین سو رهنمون خواهد كرد.
خاورم*9469*1908