نخستين گروه از نيروهاي آمريكايي از سوريه وارد عراق شدند

تهران – ايرنا – منابع آگاه دوشنبه شب به شبكه خبري الميادين گفتند: نخستين گروه از نيروهاي آمريكايي از خاك سوريه خارج و وارد عراق شدند.

به گزارش شبكه خبري الميادين، منابع آگاه عراقي به الميادين گفتند كه اين گروه از نيروهاي آمريكايي به يك پايگاه عراقي در نزديكي اقليم كردستان رسيدند.
براساس اين گزارش، اين كاروان شامل 120 خودروي زرهي و كاميون با تجهيزات كامل است.
اين منابع تاكيد كردند كه نيروهاي آمريكايي كه از سوريه خارج شدند هرگز در عراق باقي نخواهند ماند و گزارش هاي منتشر شده مبني بر انتقال نيروهاي آمريكايي از خاك سوريه به غرب استان الانبار عراق صحت ندارد.
پيش تر يك منبع در سازمان اطلاعات نظامي عراق اعلام كرده بود كه شمار زيادي از نيروهاي آمريكايي خارج شده از سوريه وارد پايگاه 'عين‌الأسد' واقع در غرب استان 'الانبار' عراق شدند.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا 28 آذرماه در توئيتي خروج نيروهاي نظامي اين كشور از سوريه را اعلام كرد.
آمريكا حدود 2 هزار نيروي نظامي در 19 پايگاه خود در سوريه دارد كه به برخي گروه‌هاي داخلي سوري از جمله كردها كمك مي ‌كردند.
روزنامه 'وال استريت ژورنال' نيز به نقل از يك منبع مطلع نوشت: مقام هاي آمريكايي، تصميم خود براي خروج از سوريه را با متحدان خود (نيروهاي كرد مستقر در شمال سوريه) در ميان گذاشته اند.
رسانه ها مي گويند كه ترامپ پس از تماس تلفني با «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري تركيه تصميم به عقب نشيني از سوريه گرفته اما برخي منابع ديگر مي گويند كه اين تصميم از قبل اتخاذ شده و در آن تماس تلفني به مقام ارشد ترك اطلاع داده شد.
پس از اين گفت وگوي تلفني، اردوغان تهديدهاي خود عليه كردهاي مستقر در شمال شرق سوريه را از سرگرفت و وعده داد كه به نيروهاي آمريكايي آسيبي نرسد.
شبك**9365**1392