جهرمی: شاخص دولت الكترونیك در سال آینده به 200 درصد می رسد

تهران- ایرنا-وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در نشست با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم كه بتوانیم در سال 98 رشد 200 درصدی را در شاخص های دولت الكترونیك داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'محمدجواد آذری جهرمی' وزیر ارتباطات و 'امیر ناظمی' معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات شامگاه دوشنبه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میزبان تعدادی از اعضای فراكسیون نفت و نیروی مجلس بودند.
وزیر ارتباطات درباره راه های استعلام برای مشخص كردن گروه مشمول یارانه كالا توضیح داد: بانك های اطلاعاتی متعددی در این زمینه وجود دارد. افرادی كه كارمند دولت هستند، میزان حقوق شان در بانك اطلاعاتی موجود است، اگر فردی كار اداری نداشته باشد اما تحت بیمه باشد می‌توان حقوقش را از سازمان بیمه استعلام كرد. شیوه استعلام از بانك مركزی نیز یك جمله است این كه ماهانه بیش از 3 میلیون درآمد دارد یا نه.
جهرمی در ادامه گفت: آماری را رئیس سازمان فناوری اطلاعات درخصوص استعلام های یارانه كالا در آذرماه ارایه دادند. این كار باعث صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه و كاغذ شد. زیرساخت ها را اماده كردیم اما به معنای این نیست كه دستاورد بسیار بزرگی در توسعه و بهره گیری از منابع دولت الكترونیكی داریم. زیرساخت ها آمادگی كامل دارند اما درحال حاضر 10 درصد از دستگاه ها متصل شده اند كه باعث رشد خوبی شده است.
وی‌ ادامه داد: ابتدا شاید اختلاف نظرهایی درخصوص همكاری نهادها وجود داشت. طبیعتا شورای عالی فضای مجازی به عنوان مرجع كه بتواند در این عرصه تصمیم‌گیری كند تشكیل جلسه و مصوبه ای به این مفهوم داد كه دولت الكترونیك به معنای حاكمیت الكترونیك است و قوه قضاییه و نیروهای مسلح به اتصال به این شبكه ملزم شدند. اولین اتصال ما با ناجا برقرار شد و این ارگان همكاری بسیار خوبی انجام داد و انصافا پای كار آمدند و سرویس را برقرار كردند.
وزیر ارتباطات در ادامه توضیح داد: بانك مركزی به این شبكه متصل نشده بود اما با همین فرآیند كارت سوخت وارد كار شد و سایر خدماتش را نیز قرار است بیاورد. با قوه قضاییه تفاهمنامه امضا كردیم و فكر می‌كنم ظرف سه ، چهار ماه آینده این اتصال نیز اتفاق بیفتد. انصافا مجلس و خصوصا كمیسیون صنایع و كمیته ارتباطات نیز بسیار همكاری كردند.
جهرمی در ادامه گفت: رئیس جمهوری نیز بارها به دولت الكترونیك اشاره كرده و از لزوم آن گفته و از ما خواسته راه اندازی دولت الكترونیك را در حوزه سلامت پیگیری كنیم.
وزیر ارتباطات عنوان كرد: در ارزیابی های دولت الكترونیك، وزارت امور اقتصاد و دارایی امسال رتبه اول را كسب كرد و آنان سهم خودشان را به خوبی ایفا كرده اند و زیرساخت های این بخش به خوبی پیش رفته و فقط در تبادل اطلاعات مشكلاتی وجود دارد كه این به مطالبه ما و گفت وگو پیرامون این موضوع برمی گردد.
جهرمی تصریح كرد: در این جلسه اشاره ای به ساختار وزارت ارتباطات در شهرهای دیگر شد. باید بگویم تا زمانی كه ما شركت مخابرات را داشتیم نماینده مان در شهرهای دیگر همان مخابرات بود كه این روند بعد از خصوصی سازی كمرنگ شد. در دوره آقای واعظی وزیر سابق ارتباطات ساختار استان ها احیا و اداره كل آی سی تی تشكیل شد. ارشدیت پست، پست بانك و حتی اپراتورها در حوزه هماهنگی عضو شورای برنامه ریزی استان ها هستند. در استان های مختلف ضعف و قدرت داریم. مدیری تمام ساختارها را درست كرده و مدیری هم خوب عمل نكرده و در هر حال این ساختار در حال كامل شدن است.
وزیر ارتباطات گفت: در حوزه دولت الكترونیك به عنوان مهم ترین وظیفه سازمان فناوری اطلاعات، پیگیری های نمایندگان را برای خود یك فرصت بی نظیر می دانیم و قدردان آن هستیم. امیدوارم كه بتوانیم در سال 98 رشد 200 درصدی را در شاخص های دولت الكترونیك داشته باشیم.

*اتصال بیشتر دستگاه ها
ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات در ابتدای نشست گفت: به نمایندگان قول داده بودیم شاخص دولت الكترونیك در كشورمان در رتبه جهانی 30 رتبه ارتقا پیدا كند. امروز در این بخش 20 رتبه پیشرفت كرده ایم و 10 رتبه بدهكار مجلس هستیم و برنامه ما این است كه در آینده نزدیك به رتبه 66 برسیم وكمكی كه از مجلس در این باره می خواهیم از جنس مالی نبوده بلكه همراهی آنان را می‌خواهیم.
وی با بیان اینكه زیرساخت مناسب، سرویس خوب و كاربری كه از این سیستم استفاده كند سه شاخص برای رسیدن به دولت الكترونیك است ، عنوان كرد: یكی از كارهای خوب دولت الكترونیك صدور كارت سوخت بود؛ باید برای صدور هر كارت سوخت با قیمت كنونی دلار، حداقل 35 هزار تومان خام و 55 هزار تومان با چاپ و توزیع هزینه می كردیم. با احتساب هزینه تحویل كارت های سوخت به متقاضیان، هر فرد باید نزدیك به 100هزار تومان هزینه می كرد اما با 2 میلیون و 600 هزار كارت صادرشده تاكنون، 260 میلیارد تومان برای نظام اداری كشور صرفه جویی كردیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینكه دولت هوشمند سه ویژگی دارد عنوان كرد:دولت هوشمند باید موجب بیشترین اتصال بین دستگاه ها شود تا بتوانند با هم ارتباط داشته باشند و دستگاه ها كمترین خطا را داشته باشند. قرارگرفتن بانك های اطلاعات در كنار هم منجر به هوشمند دستگاه ها شده و خطاها به كمترین حد می‌رسد. همچنین در دولت هوشمند كمترین میزان تغییر در رفتار شهروند به وجود می آید.
ناظمی با بیان اینكه شناسایی بازماندگان از تحصیل از كارهای دولت الكترونیك بود گفت: طبق این طرح، 136هزار نفر شناسایی و از طریق كد ملی والدین با آن‌ها ارتباط برقرار شد. در ادامه به خانواده ها پیامكی ارسال كردیم كه چرا فرزند شما تحصیل نمی كند؟ با پیگیری تماس ها متوجه شدیم تعدادی از كودكان فوت كرده اند و والدین برای دریافت یارانه، وقوع فوت را اعلام نكرده اند و حدود 7 هزار نفر به این شكل شناسایی شدند.
وی یادآور شد: در این بین، كودكان معلولی نیز بودند كه وزارت رفاه زمینه بازگشت آنان به مدرسه را ایجاد كرد و این خدمت خوب تنها با اشتراك داده ها امكان پذیر شد.
به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، ریجستری موبایل كه جلوی قاچاق موبایل را گرفت، از دیگر مصادیق است؛ با طرح ریجستری سالانه جلوی 2 هزار میلیارد تومان زیان مستقیم گرفته شد.
ناظمی درباره طرح یارانه كالا ادامه داد: باید به دهك های پایین و افرادی با درآمد زیر 3 میلیون یك كالا ارائه شود و برای این مهم اول باید این افراد را استعلام كرد.
وی توضیح داد: یكی از راه های استعلام برای مشخص كردن گروه مشمول یارانه كالا واردكردن كد ملی در یو اس اس دی بود. در فاز بعدی كه امیدواریم ماه آینده انجام شود، حقوق افراد را استعلام می كنیم تا مشخص شود كدام گروه دریافتی كمتر از 3 میلیون تومان دارند؛ این كار زمینه ساز حذف خانوارهایی با تمكن مالی بالا از یارانه كالا است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات یادآور شد: مانند تمام دنیا ما به هیچ عنوان به حساب های بانكی مردم سرك نمی‌كشیم؛ افراد مدعی دریافت حقوق زیر 3 میلیون تومان چنانچه اجازه بررسی حساب خودرا ندهند به معنای انصراف آنان از یارانه كالا خواهد بود. تا هفته گذشته بیش از 28 میلیون نفر وضعیت خود را استعلام كرده اند،اگر این تعداد قرار بود به شكل دیگری استعلام شوند، اختلال و اغتشاش در زندگی مردم ایجاد می كرد.
همچنین برخی نمایندگان حاضر در نشست درباره مسایلی مانند عدم آنتن دهی در برخی از روستاهای حوزه های انتخابیه خود سخن گفتند. وزیر در پاسخ با مقایسه عملكردها در سال گذشته و امسال گفت:در ابتدای سال 96 روستاهای فاقد ارتباطات 9 درصد بود. این تعداد در سال 97, 4 درصد كاهش پیدا كرده است. برنامه ما بر این است كه تا پایان امسال این عدد را به نزدیك صفر برسانیم. روستاهایی كه فقط یك نوع ارتباط - یا تلفن ثابت یا همراه یا اینترنت - داشتند در سال گذشته 40 درصد بودند، این عدد به 14درصد رسیده است. 17 درصد از روستاهای كشور دو ارتباطه بودند كه تاكنون به 28 درصد رسیده است. در روستاهایی كه همه نوع ارتباط داشتند پیشتر این رقم 34 درصد بود كه در حال حاضر به 51 درصد رسیده و این آمار و ارقام در واقع شاخص عملكرد دولت الكترونیك است.
شبك*م.ش*2017**1983**1392