دستاوردهاي چهل سال فعاليت قرآني كشور تشريح شد

تهران- ايرنا- 'مهدي قره شيخلو' مسئول كارگروه قرآن ستاد بزرگداشت چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي كارگروه قرآني اين ستاد را تشريح كرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا قره شيخلو، در نشست خبري امروز - دوشنبه - اين ستاد، برنامه ها و دستاوردهاي كارگروه قرآني ستاد چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي را با حضور عباس سليمي، دبير اين كارگروه تشريح كرد.
وي خاطر نشان ساخت كرد: نگاه ما به برنامه‌هاي امسال بيشتر نگاه دستاوردي بوده يعني تلاش بر اين بوده كه برنامه‌هايي طراحي شود كه دستاوردهاي قرآني اين چهل سال را به نمايش گذارد. براي مثال حضور نمايندگان قرآني جمهوري اسلامي ايران در مسابقات بين‌المللي كشورهاي جهان اسلام در طول چهل سال گذشته چشمگير بوده و بيش از 180 رتبه بين‌المللي به دست آمده است.
وي افزود :هيچ كشوري جز جمهوري اسلامي ايران چنين ركوردي را از لحاظ كمي در رشته‌هاي قرائت و حفظ به دست آورده نياورده است واين يك دستاورد بسيار خوب براي كشور است؛ چراكه پيش از انقلاب اسلامي تنها دو رتبه بين‌المللي داشتيم كه تعداد اين رتبه‌ها پس از انقلاب اسلامي و تا به امروز به 183 رتبه رسيده است.
قره‌شيخلو اظهار كرد: تقريباً از سال گذشته، درگير فراهم كردن مقدمات تشكيل اين كارگروه بوديم تا امسال با توجه به حساسيتي كه وجود دارد، بتوانيم برنامه‌هاي بهتر، ويژه‌تر و فراگيرتري را اجرا كنيم.
وي هماهنگي با مسئولان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي براي ارائه برنامه‌هاي وسيع‌تر و بهترجهت اجرا و تشكيل يك شوراي كارشناسي از افراد با تجربه و متخصص قرآني در حوزه‌هاي تبليغي و ترويجي براي برنامه‌ريزي طرح‌هاي قرآني ويژه دهه فجر انقلاب اسلامي را از ديگر اقدامات انجام گرفته در اين زمينه ذكر كرد.
همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، كار گروه قرآني ،برنامه‌هاي خود را اعلام كرد كه از جمله اين ويژه برنامه‌ها تدوين كارنامه 40 ساله فعاليت‌هاي قرآني كشور و برگزاري همايش با افتخار آفرينان 40 ساله انقلاب است.
قره شيخلو يادآور شد: اولين مصوبه ما در چهلمين كارگروه قرآن كريم اين بود كه از تمام ظرفيت‌هاي قرآني استفاده شود و بر همين اساس جلساتي را به صورت انفرادي با تمام ستادها و نهادهاي قرآني از جمله با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات، وزارت آموزش و پرورش، راديو قرآن، شوراي توسعه فرهنگي قراني، شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار كرديم.
در ادامه‌ اين نشست عباس سليمي، معاون فرهنگي حرم حضرت عبدالعظيم حسني (ع) با اعلام ويژه‌ برنامه‌هاي كار گروه قرآن براي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: اولين برنامه ما تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام راحل است. همچنين برگزاري 'سومين جشنواره محصولات قرآني' در راستاي تعميق فرهنگ قرآني ويژه‌ اشخاص حقيقي و حقوقي در بخش‌هاي مصحف شريف، كتب قرآني، نشريات قرآني، وب سايت، اپليكيشن و نرم افزار چند رسانه‌اي، ايده و طرح‌هاي قرآني، فيلم‌نامه‌هاي قرآني، داستان‌هاي قرآني، طراحي و تصويرگري را كه از اول آذر ماه آغاز شده است و تا پانزدهم دي ماه ادامه‌ دارد برگزار مي‌كنيم.
وي در ادامه‌ با اشاره به ساير برنامه‌هاي كار گروه قرآن گفت: آماده سازي نمايشگاه 'قرآن، امام، امت و انقلاب اسلامي' از ديگر برنامه‌هاي ما است كه اين نمايشگاه شامل 40 تابلو است كه هر تابلو بنا به ترتيب زماني يك رويداد مهم در چهار دهه اخير را به نمايش مي‌گذارد و محتواي تابلوها به زبان‌هاي انگليسي و عربي ترجمه شده است. 'اعزام كاروان قرآني انقلاب به مناطق كمتر توسعه يافته استان‌ها '، 'راه‌اندازي غرفه‌هاي قرآني در مسير راه پيمايي 22 بهمن' كه با هدف ايجاد شور و نشاط قرآني در ميان مردم برگزار مي‌شود و ويژه‌ برنامه‌هايي براي كودكان و نوجوانان داريم كه اين برنامه با عنوان 'قرآن بخوانيد، هديه بگيريد' ويژه‌ آنها برگزار مي‌شود. 'تدوين كارنامه چهل ساله فعاليت‌هاي قرآني كشور' نيز از ديگر برنامه‌هاي ما در اين كار گروه است.
معاون فرهنگي حرم حضرت عبدالعظيم حسني (ع) در ادامه‌ با تاكيد بر اين موضوع كه چند گردهمايي و همايش قرآني با هدف تبيين دستاوردهاي قرآني 40 سال گذشته نيز برگزار مي‌شود، گفت: مهم‌ترين اين گردهمايي‌ها، گردهمايي احزاب چاپ و نشر قرآن كريم در روز چهارشنبه (نوزدهم دي ماه) است؛ كه با حضور ناشران، خوش نويسان و مترجمان و كارشناسان تصحيح قرآن و مديران دستگاه‌هاي مرتبط در شهر مقدس شهر 'قم' برگزار مي‌شود. همچنين در اين برنامه از مسئولان حوزه نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم نيز تجليل مي‌شود. برگزاري همايش 'فعالان قرآني مردمي' با حضور 200 نفر از نمايندگان استان‌ها در شش گروه موسسات قرآني در روزهاي پنجشنبه‌ و جمعه‌ (20 و 21 دي ماه) در شهر قم برگزار مي‌شود كه در اين گردهمايي راهكارهاي تقويت و ارتقاي جايگاه تشكل‌هاي قرآني مردمي در كار گروه‌هاي ششگانه مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.
سليمي ادامه‌ داد: 'گردهمايي مدرسان و مربيان دوره‌هاي سبك زندگي قرآني' را نيز در چهارم بهمن ماه با حضور بيش از 100 نفر از مربيان اين حوزه در شهر مقدس قم با هدف بحث و تبادل نظر در راستاي برنامه‌هاي قرآني برگزار مي‌شود. در اين برنامه از 6 كتاب توليد شده در حوزه سبك زندگي قرآني رونمايي مي‌شود. برگزاري همايش ' با افتخار آفرينان چهل ساله انقلاب' در روزهاي 13 و 14 بهمن ماه در شهر مقدس مشهد با حضور نفرات حائز رتبه‌هاي بين‌المللي در 40 سال گذشته، دريافت كنندگان مدارك درجه يك، دو و سه حفظ تخصصي قرآن كريم و برگزاري' اولين دوره مسابقات منتخبان استعدادهاي قرآني كشور' نيز از ديگر برنامه‌هاي ما است كه اين طرح از سال 92 آغاز شده است. در دوره سه ساله اول 100 نفر از نوجوانان كشور انتخاب و تحت آموزش هاي قرآني قرار گرفتند. در دوره سه ساله دوم 1300 نفر از نوجوانان 10 تا 18 سال در سراسر كشور در اين طرح قرار گرفتند كه اين مسابقه با هدف ارتقاي انگيزه و تشويق اين سرمايه هاي قرآني برگزار مي‌شود.
وي در ادامه‌ با اشاره به برنامه‌هاي دستگاه‌هاي عضو كارگروه قرآن ستاد چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: از جمله دستگاه‌هايي كه در اين كار گروه حضور دارند و برنامه‌هاي مستقلي را برگزار مي‌كنند معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه پنج نشست تخصصي با موضوع قرآن و انقلاب اسلامي با حضور صاحبنظران كشورهاي اسلامي برگزار مي‌شود. برگزاري اولين 'دو سالانه جايزه جهاني نهج البلاغه'، 'برگزاري دومين همايش تخصصي قرآن و انقلاب اسلامي' با مشاركت دفتر نشر آثار امام خميني (ره)، 'تدوين و چاپ كتاب معرفي 40 شخصيت سرشناس قرآني داخلي'، 'توليد ويژه‌ برنامه با موضوع 'قرآن و انقلاب اسلامي' و نشر آن به چهار زبان انگليسي، عربي، اردو و تركي آذري' از جمله برنامه‌هاي اين معاونت است.
سليمي ادامه‌ داد: راديو قرآن نيز با هماهنگي ارتش جمهوري اسلامي ويژه‌ برنامه‌هايي دارد كه فعاليت قرآني از بدو انقلاب تاكنون را در قالب مختلف در دستور كار قرار داده است. ايجاد يك كمربند در كنداكتور شبكه در خصوص پرداختن به عملكرد 40 ساله قرآني نظام اسلامي، تهيه و توليد نمايشنامه‌هاي قرآني در خصوص فعاليت‌هاي قرآني نظام ويژه‌ كودكان و نوجوانان، احياي جلسات قرآني خانگي كه مورد عنايت مقام معظم رهبري بوده است و برگزاري مراسم سالگرد تاسيس راديو قرآن همزمان با ايام دهه فجر از ديگر برنامه‌هاي اين سازمان است.
از ديگر برنامه هاي اين كار گروه ،برگزاري همايش «با افتخارآفرينان 40 ساله انقلاب» در روزهاي 13 و 14 بهمن ماه در مشهد مقدس ، با حضور «كليه نفرات حائز رتبه‌هاي بين‌المللي در 40 سال گذشته» و «دريافت كنندگان مدارك درجه 1، 2 و 3 حفظ تخصصي قرآن‌‌كريم» است به طوري كه شركت‌كنندگان در اين برنامه در چهاركارگروه تقسيم شده و درخصوص راهكارهاي مربوط به توسعه حوزه قرائت و حفظ قرآن‌كريم در بخش‌هاي عمومي و تخصصي به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
فراهنگ** 1453 ** 1418