۱۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۵
کد خبر: 83153967
۰ نفر
حضور نظامي آمريكا، منازعه سال 2018 ژاپن

پكن- ايرنا- ژاپن در سال 2018 ميلادي دوران پرفراز و نشيبي را از لحاظ مناسبات منطقه اي و بين المللي و حتي زمينه هاي نظامي و اقتصادي تجربه كرد يكي از مسايل مهمي كه مردم اين كشور در اين سال با آن درگير بودند موضوع اسكان نظاميان آمريكايي در اوكيناوا بود.

به گزارش ايرنا، ژاپن با توجه به توافقاتي كه در گذشته با آمريكا داشته، خود را مجبور كرده است كه يك پايگاه جديد نظامي را در يك منطقه ديگر از اوكيناوا براي نظاميان آمريكايي ايجاد كند.
اين موضوع نه تنها در سال 2018 ميلادي بلكه در يك دهه گذشته باعث اعتراضات عمده گروه هاي مدني و مردمي در اوكيناوا و بسياري از نقاط اين كشور، در مخالفت با حضور نظاميان آمريكايي شده است.
به رغم اعتراضات گسترده اين سال، دولت مركزي توكيو كارهاي احياي زمين از جمله خاكبرداري و شن برداري از پايگاه جديد و انتقال آن به كشتي ها براي جابجايي پايگاه نظامي آمريكا به «هنوكو» را در اواخر سال 2018 ميلادي در مقياس وسيع آغاز كرد.
استاندار اوكيناوا از دولت مركزي خواسته است تا كارهاي احياي زمين را به حال تعليق درآورد و تاكيد مي كند اين كار برخلاف خواست مردم اين استان است.
'دني تاماكي' استاندار اوكيناوا از اينكه نزديك به نيمي از 54 هزار نظامي آمريكايي مستقر در ژاپن در اوكيناوا هستند بشدت ابراز نگراني كرده و به دليل وعده هايي كه براي جلوگيري از ساخت اين پايگاه داده در ماه اكتبر به اين سمت انتخاب شد.
دولت مركزي مي گويد به منظور برطرف كردن خطرهاي پايگاه در مكان كنوني، كارهاي احياي زمين براي جابجايي پايگاه هوايي «فوتنما» از شهر «گينووان» به يك منطقه كم جمعيت تر ساحلي را به پيش خواهد برد.
برنامه جابجايي اين پايگاه از 20 سال پيش در ميان آمريكا و ژاپن در جريان است و انتظار مي رود كه اين برنامه وارد مرحله تازه اي شود.

** ايجاد منطقه تجارت آزاد ژاپن با اروپا
ايجاد منطقه تجارت آزاد ژاپن با اروپا در شرايطي صورت گرفته است كه توكيو به دليل اعمال تعرفه هاي فزاينده آمريكا، نگران است واشنگتن تعرفه بر روي خودروهاي توليدي اين كشور را هم افزايش دهد موضوعي كه مي تواند مناسبات دو كشور را در زمينه هاي تجاري و اقتصادي دگرگون كند.
ژاپن يكي از اعضاي مهم پيمان «ترانس پاسيفيك» بود كه دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا در اوايل روي كار آمدن اعلام كرد كشورش از آن خارج مي شود.
شايد اين نقطه عطفي براي ژاپن و ديگر كشورها از جمله چين بود كه در انديشه يافتن شركاي تجاري با اطمينان تري باشند كه مانند ترامپ به آساني به توافقات و پيمان هاي بين المللي پشت نكند و به آنها وفاداري نشان دهد.
پس از اين اتفاق بود كه ژاپن بتدريج سعي كرد روابط خود را با كشورهاي آسياي جنوب شرقي و حتي چين از لحاظ تجاري بهتر كند اما براي اروپا و ايجاد منطقه تجاري آزاد، جايگاه ديگري در نظر گرفت.
اروپايي ها هم كه سياست هاي تجاري آمريكا و ترامپ آنها را ناخرسند كرده بود، عملا در سال 2016 ميلادي در مذاكرات با واشنگتن به بن بست رسيدند و پيمان ديگري هم كه با مكزيك داشتند در سال 2018 ميلادي پايان يافت و كوشيدند به دنبال شركاي تجاري در مناطق ديگري جهان باشند و براي همين بود كه با ژاپن هم هدف شدند.
مشاركت اين طرف ها خيلي خوب براي آنها جواب داده است تا جايي كه امروز اعلام مي شود بزرگترين منطقه تجارت آزاد دنيا را ژاپن و اتحاديه اروپا اوايل سال 2019 ميلادي ايجاد مي كنند.
اقتصادهاي ژاپن و اروپا مكمل يكديگر هستند و در مجموع يك سوم از رشد توليد ناخالص داخلي دنيا را به خود اختصاص مي دهند، ظاهرا حدود 70 درصد از اعضاي كميسيون اروپا هم از اين برنامه حمايت مي كنند و از سوي ديگر ايجاد منطقه تجارت آزاد آنها پاسخي محكم به يكجانبه گرايي ترامپ و دولت آمريكا است.

**كارگران خارجي در ژاپن
ژاپن از جمله كشورهايي است كه در سال هاي گذشته، سالمندي تدريجي نيروي كار و كاهش شمار زاد و ولد را تجربه كرده و مجبور شده است براي حل اين معضل به سمت استفاده بيشتر از كارگران خارجي برود و درهاي اين كشور حالا به روي اين نيروهاي كار باز شده است.
بخشي از تلاش هاي دولت، براي مقابله با معضل كمبود نيرو بوده است به همين دليل مهاجرت در اين برنامه، نيروي كار ماهر و كاركنان خارجي را شامل شده است كساني كه داراي مهارت ها و تجربيات كاري ويژه اي هستند.
دولت بر اساس لايحه اي كه مجلس اين كشور نيز تصويب كرده است به اين افراد امكان مي دهد حداكثر 5 سال در كشور زندگي كنند به نيروهاي خارجي با مهارت بالاتر نيز امكان اقامت طولاني تر داده خواهد شد آنها مي توانند با اعضاي خانواده شان به ژاپن مهاجرت كنند.
دولت همچنين در حال رايزني با پارلمان است تا جزييات بيشتري از اين طرح مشخص شود و اينكه بتوان براي اين افراد رواديد صادر كرد و مشكل كمبود نيروي كار را تا اندازه اي برطرف نمود.
ژاپن با صدور اين قانون اعلام كرده است به دليل كمبود نيروي كار به ‌ويژه در مشاغل پرستاري، ساخت و ساز و كشاورزي، صدور ويزاي كار را براي اتباع خارجي تسهيل مي‌كند.

**رسوايي نيسان
شركت بزرگ خودروسازي نيسان سال 2018 را با بداقبالي و رويدادهاي بسيار ناگوار و رسوايي فساد مالي مسئولان و اقدامات خلاف برخي از بخش هاي اين شركت به پايان رساند.
مسئولان امور قضايي و حقوقي ژاپن اعلام كرده اند علاوه بر 'كارلوس گون' رييس پيشين نيسان و همكار وي 'گرك كلي'، خود شركت خودروسازي نيسان نيز مجرم شناخته شده است.
پيگردهاي صورت گرفته ثابت مي كند 'كارلوس گون' و 'كلي' هر دو با تباني، حقوق متعارف و واقعي خود را پنهان كرده و ارقام غير واقعي از مزاياي و حقوقي دريافتي از اين شركت در اختيار دستگاه هاي مالياتي قرار داده اند.
بازرسان افزوده اند شركت نيسان نيز در اين مدت در پركردن فرم هاي ذي ربط امور مالي تخلفاتي مرتكب شده و باعث شده است تا چنين تخلفاتي پنهان بماند.
گزارش حاكي است صدور اين راي براي مجرم شناخته شدن اين دو نفر و شركت نيسان يك ضربه جدي به اين شركت بزرگ خودروسازي ژاپن به حساب مي آيد.

**ژاپن و آمريكا
ژاپن و آمريكا سال بسيار نامطلوبي را در عرصه هاي تجاري سپري كردند و تعرفه هايي از سوي آمريكا روي كالاهاي وارداتي ژاپني وضع شد و براي سال 2019 ميلادي نيز احتمالا اختلافات در اين زمينه ادامه خواهد يافت.
دو كشور همچنان در حال بحث درباره توافقات تجاري آينده هستند به طوري كه ژاپن از آمريكا خواسته است از افزايش تعرفه روي خودروهاي صادراتي ژاپن خودداري كند.
با اين وصف دو كشور در سال 2018 ميلادي چندين بار رزمايش هاي مشترك شبيه سازي رايانه اي و با استفاده از ناوها و نيروهاي نظامي خود برگزار كردند.
ژاپن همچنين از كشورهاي بزرگ خريدار تسليحات آمريكا است و به دنبال دستيابي به سامانه هاي پيشرفته رديابي موشكي و همچنين جنگنده هاي رادارگريز اف 35 اين كشور ست.
سفر دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا به ژاپن هم نتوانست مشكلات دو كشور در حوزه هاي نظامي و اقتصادي را جل كند.

**ژاپن و هوآوي چين
ژاپن در سال 2018 ميلادي اعلام كرد نهادها و شركت هاي دولتي اين كشور را از خريد تجهيزات از شركت هاي مخابراتي 'هواوي' و 'زد تي يي' چين منع مي كند اين خبر پس از آن منتشر شد كه 'سابرينا منگ وانژو' مدير مالي شركت 'هواوي' به درخواست آمريكا در كانادا بازداشت و دادگاهي شد.
شركت هاي هواوي و 'زد تي يي' بزرگترين شركت هاي مخابراتي و سازندگان تلفن هاي هوشمند چين و جهان هستند كه حالا ژاپن مي گويد شركت ها و سازمان هاي دولتي خود را از معامله با آنها منع مي كند.
گزارش حاكي است آمريكا شركت هاي دولتي ژاپن را به شدت تحت فشار قرار داده است تا مراقب ارتباطات خود با اين شركت هاي مخابراتي باشند كه متهم به جاسوسي هستند.
توكيو در سال 2018 ميلادي علاوه بر رويدادهاي فوق با مسايل ديگري نيز روبرو بود در سال 2019 ميلادي نيز حل و فصل پاره اي از موضوعات سياسي و اقتصادي برجاي مانده از يك سال قبل همچنان در دستور كار دولت خواهد بود.
از جمله اين كشور همچنان بر سر مالكيت بر جزاير دوكدو در درياي شرقي با كره جنوبي درگير است دو كشور در خصوص استعمار ژاپن بر كره در سال هاي جنگ جهاني دوم و همچنين بكارگيري اجباري نيروهاي كار كره اي در آن كشور با يكديگر سرشاخ شده است.
همزمان ژاپن در تلاش بود تا در سالي كه گذشت بين رهبران اين كشور و كره شمالي ملاقاتي صورت گيرد كه چنين اتفاقي رخ نداد توكيو همچنان نتوانسته است روابط سياسي و عادي با پيونگ يانگ داشته باشد و ديدار سران دو كشور در هاله اي از ابهام است.
با اين وصف پس از آنكه كره شمالي آزمايش هاي موشكي و اتمي خود را متوقف كرد، ژاپن از اين امر استقبال كرد به همين دليل در سال 2018 ميلادي دو كشور كمتر دچار تنش شدند.
اختلافات ژاپن با چين بر سر جزاير درياي شرقي، درياي جنوبي و منابع گاز و انرژي منطقه اي، ديدار شينزو آبه نخست وزير ژاپن از چين و ملاقات با سران اين كشور، تلاش ژاپن براي پيشبرد توافق جديد تجاري با كشورهاي منطقه، برنامه ژاپن براي خريد 100 فروند جنگنده از آمريكا و تلاش ژاپن براي حل اختلافات ارضي با روسيه بر سر مالكيت بر جزاير كوريل از ديگر مسايل و موضوعاتي بود كه ژاپن در سال 2018 ميلادي با آن درگير بود.
حوادث طبيعي مانند سيل و گرما، دريافت معافيت ژاپن براي خريد نفت ايران، ادامه ساخت و سازها براي برگزاري المپيك توكيو، به قدرت رسيدن يك مخالفت سرسخت آمريكا در اوكيناوا، افزايش بي سابقه بهاي سوخت در ژاپن، تصويب بودجه 47 ميليارد دلاري ارتش و فعال شدن آتشفشان شينمو از ديگر مهمترين تحولات و رويدادهاي اين كشور در سال 2018 ميلادي بود.
آساق**231**1904**