كشور نیازمند فرهنگ سازی در عرصه صنعت دیجیتال است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: كشور نیازمند آموزش، فرهنگ سازی و راهنمایی در صنعت دیجیتال است تا كیفیت زندگی اجتماعی مردم را توسعه بخشد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مهدی شامی زنجانی روز دوشنبه در نشست خبری «سومین جایزه ملی تحول دیجیتال؛ ویژه كارگروه درمان و پزشكی كشور» اظهار داشت: ایران دیجیتال با بهره گیری از فناوری های نوین می تواند كیفیت زندگی مردم را توسعه بخشیده و همچنین جایگاه رفیعی در منطقه بدست آورد.
وی تصریح كرد: ایران دیجیتال به معنای سلامت و درمان دیجیتال، نفت و گاز دیجیتال و معدن و فولاد دیجیتال است و این مبحث یك بعدی و مربوط به یك عرصه نیست.
وی در این نشست كه در دانشكده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، به استناد اظهارات یك آینده پژوه عنوان كرد: آینده همه صنایع دیجیتالی است و این آینده از آن چه فكر می كنید به شما نزدیك تر است.
شامی زنجانی افزود: امروزه بسیاری از كشورهای دنیا با استفاده از صنعت دیجیتال می توانند در زمان از بیمار مراقبت و علائم حیاتی را اندازه گیری كنند. همچنین هزینه های درمان را كاهش داده و تجربه مطلوبی را به بیمار منتقل كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران از دیگر خدمات صنعت دیجیتال به كاهش بیماران در بیمارستان ها و مراكز درمانی اشاره كرد و افزود: امروزه در بسیاری از كشورها، جابجایی پرونده های پزشكی در مراكز درمانی معنا ندارد و با بهره گیری از این صنعت، ورودی بیمارستان ها بیش از 40 درصد كاهش می یابد.
به عقیده وی توریسم درمانی نیز از دیگر دستاوردهای صنعت دیجیال است كه قابل سرمایه گذاری است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران یادآور شد: بالارفتن سن افراد تا چند سال آینده به یك مساله بدل شده و موضوع سلامت و درمان آن ها اهمیت ویژه ای پیدا می كند.
دبیر جایزه ملی تحول دیجیتال با تاكید بر اهمیت جان انسان ها گفت: حوزه بهداشت و درمان به طور مستقیم درمورد كیفیت زندگی و سلامت جان انسان ها سخن می گوید و به همین دلیل یكی از مهم ترین عرصه ها به شمار می رود.
شامی زنجانی همچنین به برگزاری گردهمایی 30 بهمن ماه سال جاری در این زمینه اشاره كرد و گفت: در این مراسم نخبگان حوزه دیجیتال گردهم آمده و گزارشی به صورت محرمانه در باره نقاط ضعف و قوت شركت ها به آن ها ارائه می شود.
به عقیده وی امروزه گفتمان دیجیتالی بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز جامعه است.

**مراكز درمانی باید از صنعت دیجیتال بهره مند شوند
مسعود یگانه، دبیر كارگروه تخصصی درمان و پزشكی كشور و دیگر سخنران این نشست نیز حوزه درمان و پزشكی را متمایز از سایر حوزه ها دانست و اظهار كرد: امروزه فناوری های دیجیتال نظیر مشاوره های آنلاین، نسخه های الكتریكی و سامانه های داخلی با بیماران به خدمت این عرصه درآمده اند.
وی افزود: همچنین صنعت دیجیتال باعث شده است در كنار درمان، تجربه درمانی خوبی نیز به بیمار ارائه شود.
به عقیده یگانه مراكز درمانی كشور باید به سمت بهره گیری از صنعت دیجیتال حركت كنند؛ چرا كه مراحل قبل از درمان، تبادل اطلاعات و مرقبت های پس از آن اهمیت بسیاری داشته و در این راستا میتوان از صنعت دیجیتال استفاده كرد.
دبیر كارگروه تخصصی درمان و پزشكی گفت: هدف از جایزه ملی تحول دیجیتال سودآوری، تجارت و كسب و كار نیست؛ بلكه هدف تعامل صاحبنظران این حوزه است تا بتوان این صنعت را توسعه بخشید.
وی در پایان خاطرنشان كرد: به لحاظ دانش و تخصص ایران از سایر كشورهای دنیا چیزی كم نداشته و تنها به توجه و دیده شدن در این عرصه نیازمند است.
**9489**1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش