امكان تغيير حاكميت كشورها با تحريم هاي آمريكا صفر است

قزوين – ايرنا - جانشين معاون سياسي ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: تاكنون حاكميت هيچ كشوري حتي كوچكتر از ايران با تحريم هاي آمريكا تغيير نيافته است.

به گزارش ايرنا سردار علي قاسمي روز دوشنبه در مراسم گراميداشت 9 دي كه در دادگستري استان قزوين برگزار شد، افزود: دغدغه تغيير حاكميت با تحريم هاي آمريكا وجود ندارد ولي تغيير رفتار مردم و مسئولان به ويژه در زمان انتخابات قابل پيش بيني است.
قاسمي اضافه كرد: آمريكا 120 مدل تحريمي در دنيا اجرا كرده است كه 80 مدل آن هيچ تاثيري نداشته و فقط 40 مدل تغيير رفتار كشورهاي تحريم شده را در پي داشته است.
وي گفت: تحريم هاي آمريكا هميشه به طور ميانگين 80 روز بعد از وضع شدن در جامعه هدف اثر گذاشته اند اما مردم ايران در تحريم هاي جديد 70 روز پيشتر به استقبال آنها رفتند.
اين مسئول گفت: اگر مساله تحريم ها به خوبي براي مردم بيان مي شد راحت تر مي توانستيم از آنها عبور كنيم چون وضعيت ايران هم از نظر نوع تحريم ها و هم از نظر تعداد افراد تحريم شده نسبت به سال 91 و 92 بسيار بهتر است.
قاسمي اضافه كرد: در اين دوره اجماع جهاني عليه ايران وجود ندارد، يك واگرايي بين آمريكا و اروپا شكل گرفته و در مجموع بهتر مي توان تحريم ها را مديريت كرد.
وي با بيان اينكه در جنگ اقتصادي استراتژي مشخص است و روش هاي مختلفي وجود دارد، افزود: روش هاي جنگ اقتصادي فراز و نشيب دارد و هم اكنون گسترده ترين روش جنگ اقتصادي كه آمريكا انجام داده، استفاده از تحريم ها بوده است.
اين مسئول با بيان اينكه آمريكا از سال 1922 دوسوم جهان را تحريم كرده است و هم اكنون 16 كشور در تحريم آمريكا قرار دارند، گفت: مشخص است كه اين ابزار نقش پررنگي در پيشبرد اهداف آمريكا داشته كه همچنان از آن روش استفاده مي كند.
وي گفت: البته تجربه نشان داده است اگر مقابل تحريم ها برنامه ريزي خوبي صورت بگيرد مي توان آنها را به فرصت تبديل كرد.
اين مسئول با بيان اينكه تحريم هاي آمريكا به 2 دسته اولويه و ثانويه تقسيم مي شوند، افزود: آمريكا فعلا فشار خود را بر تحريم هاي اوليه در داخل كشور خود متمركز كرده است كه به دليل روابط تجاري پايين ايران با آمريكا چندان نبايد از اين نوع تحريم ها نگران بود.
جانشين معاون سياسي ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: آمريكا در تحريم هاي ثانويه ساير كشورها را مجبور مي كند كه با ايران روابط خود را قطع كنند و كشورهاي جهان نيز به دليل وابستگي و ترس به خواسته آمريكا تن مي دهند.
اين مسئول گفت: براي رفع مشكل تحريم هاي آمريكا بايد از ظرفيت هاي كشور هاي اتحاديه اروپا مثل ايتاليا و كشورهاي ديگر نظير چين، هند، تركيه،روسيه، قطر و ... استفاده كنيم.
وي گفت: از سوي ديگر هسته هاي مقاومت و طرفداران جمهوري اسلامي در دنيا پخش هستند و مي توان از ظرفيت آنها نيز براي رفع تحريم ها بهره برد.
قاسمي يادآور شد: تحريم ها از گذشته بر كشور ايران اعمال شده اند ولي در بسياري از مواقع با برنامه ريزي و مديريت مناسب توانسته ايم آنها را به فرصت تبديل كنيم.
وي با اشاره به روشهاي ديگر در جنگ اقتصادي گفت: اخلال و خرابكاري، دامپينگ يا ارزان فروشي مقطعي، نفوذ در حوزه تصميم گيري و تصميم سازي، وضع تعرفه هاي خاص بر كالاها، راه اندازي جنگ تجاري، اخلال اداري، محدوديت سازي سازماني و ... روش هايي هستند كه دشمنان در جنگ اقتصادي استفاده مي كنند.
اين مسئول نظامي با اشاره به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم ( FATF)، افزود:پيوستن به اين كنوانسيون معايبي همچون اشراف اطلاعاتي دشمنان، خود تحريمي داخلي و مزايايي نيز از قبيل شفافيت مالي و ... را در پي دارد.
وي گفت: هم اكنون 196 كشور به اين كنوانسيون پيوسته اند و 34 كشور در حلقه مركزي آن قرار دارند و ايران نيز به ناچار به عضويت در آن سوق داده مي شود.
قاسمي اضافه كرد: براي بررسي چنين موضوعاتي نبايد دوگانه سازي جامعه به موافقان و مخالفان صورت گيرد بلكه بايد با بررسي هاي كارشناسي و حقوقي در مورد آنها به بهترين وجه تصميم گيري كرد.
6101

سرخط اخبار استان‌ها