انگليس نيروهايش را در افغانستان حفظ مي كند

تهران - ايرنا - جرمي هانت، وزير خارجه انگليس با ابراز نگراني از تصميم دولت آمريكا براي خروج نيروهايش از افغانستان، اعلام كرد كه انگليس همچنان پايگاه ها و نيروهايش را در افغانستان حفظ مي كند.

وي در گفت وگو با شبكه بي بي سي ورلد گفت: از آنجايي كه انگليس پس از آمريكا و آلمان با 100 نيرو بيشتر پرسنل نظامي را در افغانستان دارد، ترجيح مي دهد همچنان به ماموريت 'حمايت قاطع' از نيروهاي امنيتي افغانستان در آن كشور ادامه دهد.
براساس اين گزارش، بعد از حمله ائتلاف نظامي به رهبري آمريكا به افغانستان در سال 2001 تا كنون 453 نظامي انگليسي كه در قالب نيروهاي مستقل و نيروهاي سازمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در آن كشور در زمينه آموزشي و مستشاري فعاليت مي كنند، كشته شدند.
دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا هفته قبل اعلام كرد كه طبق وعده هاي انتخاباتي سال 2016، 7 هزار نيروي آمريكا از 14 هزار نظامي كشورش را از افغانستان خارج مي كند، تصميمي كه موجب بهت و نگراني بسياري از همپيمانان آمريكا شده است.
با تصميم جديد آمريكا و واكنش دولت انگليس به اين تصميم، بي ترديد برنامه هاي بعدي لندن براي ادامه ماموريت ها در افغانستان نيز تحت الشعاع اين تحولات قرار مي گيرد.
چرا كه در ژوئيه (تيرماه) گذشته در اجلاس سران ناتو در بروكسل ترزا مي، نخست وزير انگليس گفته بود كه لندن تصميم گرفته است براي پاسخگويي به درخواست رئيس جمهوري آمريكا براي تقويت ناتو، از ابتداي سال 2019 تعداد 100 نيروي خود در افغانستان را تا يك هزار تن افزايش دهد و در مرحله نخست 440 نظامي را در كوتاه ترين زمان به كابل گسيل مي دارد.
آساق**1378**1337