یك آمریكایی به جرم جاسوسی در مسكو دستگیر شد

مسكو- ایرنا- سازمان امنیت روسیه در بیانیه ای اعلام كرد كه یك تبعه آمریكایی را به جرم جاسوسی در مسكو دستگیر كرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از سازمان امنیت فدرال روسیه، نام این فرد «پل اولیان» است كه در هنگام جاسوسی دستگیر شده است.
این فرد سه روز پیش دستگیر شد اما سازمان امنیت روسیه خبر آن را امروز منتشر كرد و خبر داد كه براساس ماده 276 قانون كیفری این كشور به نام «جاسوسی» علیه این فرد آمریكایی طرح دعوا كرده است.
بر اساس قانون كیفری روسیه، مجازات افرادی كه به جاسوسی متهم شوند بین 10 تا 20 سال زندان است.
گفتنی است، روابط روسیه و آمریكا تیره است و در دو سال اخیر دو كشور بخشی از املاك دیپلماتیك یكدیگر را توقیف، دو كنسولگری را تعطیل و شماری از دیپلمات های طرف مقابل را اخراج كرده اند.
آمریكا در پنج سال اخیر بیش از 60 بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد روسیه وضع كرده است.
تابستان امسال یك روز پس از برگزاری نشست سران روسیه و آمریكا در هلسینكی فنلاند بود كه رسانه های آمریكا خبر دادند ماریا بوتینا دانشجوی 30 ساله اهل روسیه در این كشور به اتهام تلاش برای نفوذ در حزب جمهوری خواه آمریكا بازداشت شده است.
رسانه های آمریكا اواخر ماه گذشته خبر دادند كه وی پس از چند ماه سرانجام اتهام جاسوسی را پذیرفت و قبول كرد كه به همكاری با یك مقام دولت روسیه اعتراف كند.
آمریكا بوتینا را متهم كرده كه عامل روس ها بوده و تلاش كرده تا در سازمان هایی مانند «اتحادیه ملی سلاح» آمریكا نفوذ كرده و از ارتباط شخصی خود برای پیشبرد منافع روسیه استفاده كند.
«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پس از اعلام خبر اعتراف این تبعه روس به شرایط غیر انسانی ایجاد شده برای او در زندان های آمریكا اشاره كرد وگفت: این دانشجو مورد شكنجه و فشارهای روحی و روانی سخت قرار گرفته و مجبور به اعتراف به كار نكرده شده است بنابراین ما از تبعه خود حمایت می كنیم و خواستار آزادی او هستیم.
اروپام*391*1346*